WordPress co to jest, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku | Sempire
Oferta Black Friday! Pozycjonowanie i kampanie reklamowe w super promocji!

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Co to jest WordPress, co oznacza, jaka jest definicja pojęcia w słowniku

Co to jest WordPress?
Co to jest WordPress?

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią, czyli CMS. Jest bezpłatnym oprogramowaniem do tworzenia stron internetowych, który stworzył Matt Mullenwag w 2002 roku. To proste i intuicyjne narzędzie, które do podstawowej konfiguracji nie wymaga znajomości języków programowania.

Do czego służy WordPress? Lista podstawowych funkcji

WordPress służy dostosowaniu rozwiązań do indywidualnych potrzeb i daje nieograniczone możliwości rozbudowywania strony, dzięki dużej ilości wtyczek, dodatków, szablonów i modułów.

Poniżej przedstawiono listę podstawowych funkcji WordPressa.

  1. Tworzenie i zarządzanie treściami: dodawanie nowych postów, edytowanie i usuwanie wpisów, tworzenie i zarządzanie stronami, publikowanie treści w różnych formatach za pomocą wbudowanych edytor bloków.
  2. Zarządzanie użytkownikami: tworzenie kont użytkowników z różnymi poziomami dostępu (administrator, autor, edytor, czytelnik itp., przydzielanie uprawnień i ról użytkownikom.
  3. Personalizacja wyglądu: wybór i zmiana motywów (themes) strony, dostosowywanie motywów za pomocą niestandardowych szablonów (templates) i stylów (CSS) oraz dodawanie niestandardowych logo i nagłówków.
  4. Zarządzanie wtyczkami i rozszerzeniami: instalacja i aktywacja wtyczek (plugins) do rozszerzenia funkcjonalności strony oraz konfiguracja, dostosowywanie ustawień wtyczek.
  5. System komentarzy: obsługa komentarzy pod wpisami oraz zarządzanie spamem i moderacja komentarzy.
  6. SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek): możliwość dostosowywania tytułów, meta opisów i URL-ów, tworzenie przyjaznych linków.
  7. System kategorii i tagów: tworzenie i zarządzanie kategoriami i tagami dla treści.
  8. Media: przechowywanie i zarządzanie mediami, takimi jak zdjęcia i filmy oraz dodawanie mediów do treści.
  9. Statystyki i analizy: monitorowanie statystyk ruchu na stronie za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics lub wtyczek.
  10. Zaplecze administratora: dostęp do panelu administracyjnego do zarządzania stroną oraz konfiguracja ogólnych ustawień witryny.
  11. Standardy bezpieczeństwa: aktualizacje systemu WordPressa i wtyczek w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz ustawienia zabezpieczeń, takie jak ograniczenia prób logowania.
  12. Eksport i import: możliwość eksportu i importu treści i ustawień między różnymi instalacjami WordPressa.
  13. Narzędzia do tworzenia treści: edytor WYSIWYG (What You See Is What You Get) do tworzenia treści, możliwość dodawania mediów, tabel, list itp.
  14. Wyszukiwarka: wbudowana wyszukiwarka do szybkiego znajdowania treści na stronie.
  15. System tagów czasowych: tworzenie i zarządzanie datami publikacji treści.

WordPress oferuje wiele zaawansowanych funkcji, w tym  motywy blokowe oraz gotowe wzorce bloków poprawiające doświadczenie użytkownika (UX) na stronie poprzez atrakcyjne przedstawienie stworzonej treści. Dodatkowym ułatwieniem jest korzystanie z opcji galerii zdjęć w WordPress, dzięki której możesz swobodnie zarządzać zdjęciami i jednocześnie dodawać do wszystkich efekty specjalne.

Dla kogo jest WordPress?

WordPress to oprogramowanie open source, w którym odnajdzie się każdy – zarówno początkujący bloger, jak i profesjonalny programista. Udostępniany jest użytkownikom na licencji GNU General Public License, co oznacza, że jest on całkowicie bezpłatny i można go również wykorzystać w celach komercyjnych.

Za pomocą tego narzędzia można tworzyć blogi, strony firmowe, strony produktowe czy nawet sklepy internetowe po zainstalowaniu wtyczki WooCommerce.

WordPress oferuje również możliwość połączenia utworzonej witryny z Google AdSense, dzięki czemu będziesz mógł wyświetlać reklamy na swojej stronie natychmiast po aktywowaniu konta AdSense.

Jak ręcznie zainstalować WordPress na własnym serwerze? Instrukcja w 7 krokach

Aby ręcznie zainstalować wordpress.org na własnym serwerze, musisz postępować zgodnie z 7 krokami z gotowej instrukcji.

  1. Pobierz najnowszą wersję WordPressa ze strony WordPress.org.
  2. Rozpakuj pliki na swoim komputerze.
  3. Za pomocą klienta FTP (na przykład FileZilla) przesyłaj te pliki na serwer hostingu.
  4. W katalogu głównym serwera, gdzie przesłałeś pliki WordPressa, utwórz bazę danych MySQL i nadaj użytkownikowi dostęp do tej bazy danych.
  5. W przeglądarce przejdź do adresu swojej witryny (np. http://twojadomena.com) i rozpocznij proces instalacji. Podczas instalacji zostaniesz poproszony o podanie danych dostępu do bazy danych.
  6. Po zakończeniu instalacji zostaniesz poproszony o podanie podstawowych informacji o swojej witrynie, takie jak tytuł strony, nazwa użytkownika, hasło itp. Możesz także dostosować ustawienia zgodnie z Twoimi preferencjami.
  7. Po zakończeniu instalacji i konfiguracji, zaloguj się do panelu administracyjnego WordPressa. Panel ten znajduje się pod adresem http://twojadomena.com/wp-admin/. Wprowadź swoje dane logowania, aby uzyskać dostęp.

Jak zabezpieczyć WordPressa przed atakami DDoS? 5 przydatnych wskazówek

Ataki DDoS mogą zniszczyć stworzoną przez Ciebie witrynę internetową, dlatego warto wiedzieć, jak uniknąć niepożądanych efektów.

Oto 5 przydatnych wskazówek dotyczących tego, jak zabezpieczyć WordPressa przed atakami DDoS.

  1. Skorzystaj z sieci dostarczania treści (CDN).
  2. Wybierz właściwy hosting z ochroną DDoS.
  3. Aktywuj WAF.
  4. Dodaj do czarnej listy podejrzane adresy IP.
  5. Korzystaj z dostępnych aktualizacji WordPressa i wtyczek.

Sprawdź również: co to jest CMS, co to jest WooCommerce, co to jest sklep internetowy

Sprawdź na blogu:

Definicja pojęcia WordPress
w słowniku otrzymała ocenę

1 2 3 4 5

5 / 5 według 1 opinii

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dobry wybór!

Przedstawimy strategię i wypromujemy Twój biznes. Daj nam znać o swoim projekcie!

Twoje dane administruje SEMPIRE Europe sp. z o.o.
Więcej o ochronie danych
Administratorem danych osobowych jest SEMPIRE Europe sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, adres: Plac Andersa 3, 61-894 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000969190. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, lecz może być niezbędne do przesłania odpowiedzi na zapytanie i przygotowania oferty. Zobacz więcej...