SEO co to jest i jak działa? Optymalizacja stron pod SEO i pozycjonowanie w wyszukiwarkach | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

SEO co to jest? Kompletny przewodnik po najważniejszych czynnikach optymalizacji stron dla początkujących

Wyszukiwarka internetowa to już nie tylko okienko na zapytanie, lecz potężne narzędzie, którego gruntowne poznanie jest fundamentem pod skuteczny marketing internetowy

SEO wykorzystuje wiedzę na temat działania Google w najlepszy sposób. Dzięki temu wpływa na wyniki wyszukiwania na całym świecie, kształtuje użyteczną i wygodnie podaną treść oraz opinię publiczną, realnie poprawia UX, przetasowuje pozycje konkurentów biznesowych, promuje marki i wpływa na zasobność portfeli właścicieli stron.
 
Ten, kto wie, jak stosować metody SEO, pierwszy dociera ze swoim produktem lub usługą do potencjalnych klientów, a jego zoptymalizowana i wypromowana witryna samodzielnie sprzedaje oraz realizuje inne oczekiwane cele biznesowe.

Ten SEO poradnik dla początkujących powstał z myślą, aby zapewnić Ci wartościową wiedzę na temat optymalizacji serwisów pod SEO. Dowiesz się, co to jest optymalizacja SEO stron i poznasz wszystkie czynniki, które umożliwią Ci samodzielną poprawę serwisu oraz zapewnią lepszą kontrolę wprowadzanych zmian i ich efektów. Poznasz zbiór najważniejszych zasad SEO, dzięki którym skutecznie wpłyniesz na pozycję swojej strony internetowej. 

W poradniku o SEO znajdziesz 3 główne sekcje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć proces pozycjonowania:

Każda sekcja tego przewodnika dostarcza wartościowych informacji w pigułce i skupia najważniejsze porady SEO oraz ukazuje najlepsze praktyki. Zdobyta wiedza pozwoli Ci na stworzenie idealnej strony internetowej – wartościowej dla użytkowników oraz lepiej rozumianej i ocenianej przez Google.

Potraktuj ten poradnik jako praktyczny tutorial SEO, dzięki któremu dowiesz się, jak skutecznie zoptymalizować stronę pod wyszukiwarki internetowe.

Chcesz zaoszczędzić czas i już teraz zacząć zacząć uzyskiwać większy ruch w witrynie, lepsze rankingi i wyższą sprzedaż? Skontaktuj się z nami online i wybierz kompleksowe usługi SEO. Skorzystaj z bezpłatnej analizy, którą przeprowadzi dla Ciebie nasz Specjalista SEO z doświadczeniem i ogromną wiedzą.

Darmowa analiza strony internetowej to idealny wstęp do rozpoczęcia działań z zakresu wdrażania elementów optymalizacji SEO. To także możliwość sprawdzenia, czy proces SEO realizowany jest odpowiednio i roboty wyszukiwarki Google poprawnie widzą Twoją stronę. 

Co to jest SEO i jak działa?

SEO od podstaw

W tej części poradnika SEO:

  • dowiesz się, co to jest SEO,
  • rozwiejesz wątpliwości dotyczące tego, czy SEO to to samo, co pozycjonowanie,
  • poznasz istotę działania SEO, 
  • dowiesz się, co to jest optymalizacja strony w Google,
  • dowiesz się, co wchodzi w skład SEO,
  • zapoznasz się z tym, jak przebiega proces SEO stron www.

SEO – co to jest?

Skrót SEO pochodzi od angielskich słów Search Engine Optimization, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Jest to proces skorelowanych ze sobą działań, które mają na celu zapewnienie stronie internetowej możliwie jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwarek (takich jak Google czy Bing) na słowa kluczowe powiązane z jej tematyką. 

Nie istnieje jedna definicja SEO – w sieci pojawia się wiele różnych wariantów, które różnią się szczegółami. Dla nas SEO to szereg działań, mających na celu dążenie do stworzenia strony idealnej – zarówno z punktu widzenia robotów wyszukiwarki, jak i użytkowników, którzy na nią trafiają. 

Zoptymalizowany serwis dostarcza kompleksowych informacji i odpowiedzi na pytania internautów w sposób przejrzysty, rzetelny i wyczerpujący. Znalezienie ich jest proste i intuicyjne dzięki odpowiedniej strukturze oraz nawigacji na stronie. 

Poprawnie realizowana strategia SEO dostarcza użytkownikom to, czego szukają w możliwie najlepszym wydaniu. Gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę, dzięki wdrożonym protokołom zabezpieczającym i dbaniu o optymalizację strony internetowej zgodną z aktualnymi standardami. 

SEO, jako ważna część szeroko pojętego marketingu internetowego, to wsparcie w budowaniu eksperckiego wizerunku firmy w internecie – pomaga jej zostać autorytetem w branży. Jest to możliwe dzięki tworzeniu zoptymalizowanej strony internetowej wypełnionej wysokiej jakości treściami, do których użytkownicy chcą wracać. 

Usługa SEO obejmuje niezwykle szeroki zakres działań, a wymagania wyszukiwarek stale rosną. Wymaga to coraz większej dokładności i zaangażowania w realizację strategii. Wszystko po to, aby najpierw uzyskać, a potem utrzymać wysoką pozycję w Google.

Czy SEO to pozycjonowanie?

Niektórzy specjaliści uważają, że SEO to nie to samo, co pozycjonowanie. Rozgraniczają te dwa pojęcia, zaliczając do SEO jedynie optymalizację kodu i treści strony. Samo SEO traktują jako jedną z gałęzi pozycjonowania, obok content marketingu, budowania profilu linkowego i analityki internetowej. 

Podział ten dość szybko przyjął się w Polsce – zapewne ze względu na swą pozorną klarowność. Nie jest on jednak poprawny. Nie uwzględnia kluczowego rozróżnienia na on-page SEO (działania SEO na stronie) i off-page SEO (działania SEO poza stroną). Nie bierze też pod uwagę faktu, że SEO (Search Engine Optimization) dotyczy optymalizacji wszystkich czynników wpływających na wyszukiwarki, a nie tylko samej strony. 

Jasność w kwestii tych terminów jest ważna, ponieważ nie tylko świadczy ona o fachowej znajomości branży, ale i kształtuje rozumienie przez klientów zakresu pracy firm pozycjonerskich oraz oferowanych przez nich cen poszczególnych usług. 

Ponadto każdy, kto czyta anglojęzyczne materiały, szybko zorientuje się, że rozgraniczenie między SEO a pozycjonowaniem jest sztuczne i wprowadza w błąd, utrudniając zrozumienie profesjonalnych z zagranicznych źródeł. A profesjonalna branża SEO w znacznym stopniu bazuje właśnie na informacjach w języku angielskim. Dlatego ważne jest zrozumienie, że pozycjonowanie i SEO mają to samo znaczenie.

Podsumowując:

  • SEO i pozycjonowanie to to samo. Pozycjonowanie jest po prostu polskim terminem przybliżającym użytkownikom istotę procesu. 
  • Termin SEO stosuje się zamiennie z pozycjonowaniem stron. 
  • Na prace związane z SEO składają się optymalizacja strony (on-page SEO) i działania poza stroną (off-page SEO) – są one kompleksowym przedmiotem działania profesjonalnych firm SEO.

Dodatkowy poradnik SEO:

Jak działa SEO?

W celu zrozumienia, jak działa SEO, konieczne jest poznanie mechanizmów działania wyszukiwarki. Są to procesy, które prowadzą do zwrócenia przez Google wyników najlepiej dopasowanych do zapytań użytkowników. 

Google, najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa na świecie, jest w pełni zautomatyzowana. Jej podstawowe działanie dzieli się na 3 etapy: skanowanie, indeksowanie oraz wyświetlanie wyników wyszukiwania. Wpływanie na te etapy to podstawy SEO.

Skanowanie

Skanowanie stron to proces, w którym roboty wyszukiwarki Google odszukują nowe i zaktualizowane witryny internetowe. Pobierają tekst, który się na nich znajduje, a także obrazy i pliki wideo. Jest to proces zdobywania informacji o tym, jakie strony www istnieją w internecie, a więc opiera się na wykrywaniu adresów URL.

Indeksowanie

Indeksowanie stron to proces, który polega na przeprowadzaniu analizy pobranych przez roboty wyszukiwarki Google zasobów. Zapoznają się one z serwisami w celu dodania ich do bazy Google, nazywanej indeksem wyszukiwarki. Strony w trakcie indeksowania dzielone są tematycznie na podstawie zastosowanych słów kluczowych.

Wyświetlanie wyników wyszukiwania i pozycja w rankingu

Za każdym razem, gdy ktoś wpisuje zapytanie w Google, zautomatyzowany system rankingowy wyszukiwarki przeszukuje pasujące strony, które znajdują się w indeksie, a następnie zwraca najtrafniejsze i najlepiej dopasowane pod kątem zapytania wyniki.
 
O tym, która strona pojawi się w rankingu Google na pierwszym miejscu, decyduje ponad 200 różnych czynników. Algorytm wyszukiwarki przeprowadza precyzyjną analizę każdej strony internetowej, biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki. Na tej podstawie dokonuje ostatecznej oceny jakościowej stron i określa, jak wysoko w wynikach bezpłatnego wyszukiwania powinien znaleźć się dany serwis. 

Wszystkie czynniki rankingowe nie są znane, jednak Google udziela konkretnych wskazówek, na jakie kwestie należy zwracać szczególną uwagę. Te wskazówki są podstawą optymalizacji strony. Żeby stworzyć witrynę, która będzie najlepiej spełniała oczekiwania Google, konieczne jest uwzględnienie w procesie SEO kilku kluczowych czynników: 

  • Badanie słów kluczowych – analiza i dobór najlepszych fraz, których używają klienci w trakcie poszukiwania Twoich produktów lub usług. 
  • Optymalizacja SEO – poprawa elementów technicznych na stronie (zaliczana do on-page SEO).
  • Optymalizacja treści – poprawa lub stworzenie od podstaw nowych treści na stronę www w celu dopasowania ich do wymagań wyszukiwarki i potrzeb użytkowników (zaliczane do on-page SEO).
  • Link building – pozyskiwanie linków zwrotnych od innych stron internetowych, najlepiej o jak najwyższym autorytecie (zaliczane do off-page SEO).
  • Content marketing – tworzenie i dystrybucja treści w celu promocji serwisu na innych stronach www (zaliczane do off-page SEO).
  • Analityka internetowa – regularne monitorowanie osiąganych rezultatów działań SEO, analizowanie zachowań użytkowników i sprawdzanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania na najważniejsze frazy kluczowe.

Dodatkowy poradnik SEO:

Co składa się na SEO?

Na SEO w praktyce składają się dwa podstawowe rodzaje działań:

Analiza strony i późniejsze ułożenie witryny w rankingu przez Google polega na tym, że algorytm wyszukiwarki ocenia Twoją stronę, biorąc pod uwagę ponad 200 niezależnych czynników. Są to elementy, które znajdują się bezpośrednio na stronie (on-page), np. meta-tagi, nagłówki, teksty, oraz te poza stroną (off-page), na które niekoniecznie masz bezpośredni wpływ, np. linki przychodzące do witryny czy wzmianki w social media

Kluczowa informacja jest jednak taka, że algorytm wyszukiwarki ocenia wszystkie te czynniki. Dlatego tak ważne jest, aby optymalizacja pod SEO uwzględniła każdy aspekt mający wpływ na ocenę i pozycję strony w rankingu wyszukiwarki. Dotyczy to zarówno czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

W celu osiągnięcia wymiernych efektów konieczne jest, aby realizować 2 kluczowe procesy składające się na proces SEO: on-site i off-site. Muszą one być ze sobą skorelowane.
 
Agencja SEO lub inna osoba, której zlecisz SEO swojej strony, powinna mieć na uwadze, że nie można ograniczać się tylko do jednego rodzaju działań. 

On-page SEO

On-page SEO (zwane też on-site SEO) to wszystkie działania pozycjonerskie skupiające się na zawartości i technicznych parametrach danej strony. Pozycjonowanie on page to optymalizacja tych czynników wpływających na pozycję w Google, które algorytm oceniający znajduje w kodzie Twojej strony. Są to czynniki, na które masz największy wpływ.

SEO on-page uwzględnia między innymi takie elementy, jak: 

  • dostępność strony – umożliwienie robotom sieciowym (crawlerom) swobodnego dostępu do zasobów witryny w celu ich pełnego przeskanowania i umieszczenia w indeksie wyszukiwarki,
  • architektura informacji – właściwe rozplanowanie struktury podstron i linkowania wewnętrznego,
  • content – prezentowanie wartościowych, odpowiadających na potrzeby użytkownika treści z użyciem słów kluczowych,
  • kod HTML – optymalizacja istotnych w ocenie strony elementów kodu odpowiedzialnych za szybkość i poprawność działania oraz wygląd witryny.

Elementy on-page SEO, czyli cały proces optymalizacji strony,  mają najszybszy wpływ na poprawę widoczności strony w wynikach wyszukiwania (SERP). To właśnie od nich zaczyna się planowanie strategii, a agencja SEO lub inna osoba odpowiedzialna powinna zacząć pracę od pierwsze prace od optymalizacji pod wyszukiwarki w obrębie serwisu.

Off-page SEO

Off-page SEO (nazywane też off-site SEO) to prace z zakresu pozycjonowania, które wykraczają poza działania on-page SEO i odbywają się poza stroną internetową. Działania te są niezbędnym uzupełnieniem działań on-site i tylko w połączeniu z nimi pozwalają zwiększać widoczność witryny. 

W skład SEO off-page wchodzą takie elementy, jak: 

  • linki przychodzące do witryny – budowanie profilu linkowego (link building) poprzez zdobywanie odnośników prowadzących bezpośrednio do pozycjonowanej strony,
  • sygnały społecznościowe – budowanie społeczności wokół strony i zwiększanie zasięgu w social media,
  • zaufanie do strony – rozumiane jako szeroko pojęte działania wpływające na reputację i postrzeganie witryny jako godnej zaufania i autorytatywnej.

Przez działania off-page SEO należy rozumieć wszystkie działania mające na celu zdobycie wartościowych linków, wzmianek i udostępnień w social media oraz  opinii w Internecie, które potwierdzają wiarygodność i autorytet strony.

Najważniejsze elementy SEO – poradnik krok po krok, jak zoptymalizować stronę pod SEO

Nasz poradnik SEO dla początkujących zawiera profesjonalne porady SEO, które przybliżą Ci proces pozycjonowania. Z tej części dowiesz się:

  • jakie są aktualne zasady SEO,
  • jakie elementy wpływają na SEO najbardziej,
  • jak wygląda lista elementów optymalizacji SEO,
  • jakie są czynniki, które według Google są najważniejsze w ustalaniu rankingu wyszukiwarki,
  • dowiesz, jak poprawnie zoptymalizować stronę pod SEO krok po kroku,
  • znajdziesz dobre praktyki SEO i dodatkowe poradniki, które pomogą Ci nauczyć się SEO,
  • znajdziesz wiedzę, dzięki której będziesz mógł samodzielnie poprawić SEO strony,
  • odkryjesz skuteczne sposoby i najlepsze techniki SEO, które pomogą Twojej stronie pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania Google,
  • znajdziesz skuteczne SEO porady w postaci dodatkowych przewodników. 

Dobór słów kluczowych

Słowa kluczowe to wyrażenia, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę internetową, kiedy szukają określonych informacji lub zasobów. Frazy kluczowe stanowią podstawę działań SEO i pozwalają na stworzenie skutecznej strategii pozycjonowania strony internetowej.

Słowo kluczowe w wyszukiwarce Google

Rodzaje fraz kluczowych: 

  • fat head – inaczej frazy generyczne, czyli bardzo ogólne słowa kluczowe, które zawierają 1 lub 2 wyrazy (np. kino),
  • chunky middle – słowa kluczowe, które charakteryzują się większą dokładnością niż frazy fat head, ale nadal nie określają precyzyjnie intencji użytkownika. Składają się najczęściej z 2-3 wyrazów (np. kino poznań),
  • long tail – inaczej frazy kluczowe z długiego ogona, które konkretnie określają potrzebę użytkownika. Składają się najczęściej z 3 lub więcej wyrazów (kino poznań repertuar).

W procesie SEO dobór słów kluczowych umożliwi Ci keyword research. To proces odkrywania wartościowych fraz – tych, które są wpisywane w wyszukiwarkę przez Twoich docelowych klientów w celu znalezienia interesujących ich produktów, usług i informacji. 

Dobór słów kluczowych jest ważny w SEO, ponieważ:

  • dostarcza informacji na temat tego, czego szukają Twoi potencjalni klienci i jakich słów używają, aby to znaleźć,
  • dostarcza informacji o tym, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się Twoja konkurencja i ile z tych fraz wypozycjonowanych jest w TOP 50, TOP 10 i TOP 3,
  • pozwala sprawdzić, jakie frazy kluczowe generują największy ruch organiczny u Twoich konkurentów,
  • pozwala sprawdzić, jaka jest miesięczna liczba wyszukiwań danego słowa kluczowego,
  • pozwala określić potencjał ruchu organicznego,
  • umożliwia określenie trudności fraz kluczowych, 
  • pozwala określić potencjał biznesowy słów kluczowych - na jakim etapie lejka sprzedażowego są klienci wpisujący określone frazy (ToFu, MoFu, BoFu).

Dobre praktyki SEO:

  • Nie opieraj doboru słów kluczowych wyłącznie na swojej intuicji.
  • Przeprowadź badanie słów kluczowych w celu lepszego poznania języka, jakiego w trakcie wyszukiwania produktów lub usług używają Twoi docelowi klienci. 
  • Dokonaj analizy konkurencji pod kątem słów kluczowych. Skorzystaj w tym celu z profesjonalnych narzędzi, takich jak: Semstorm, Senuto czy Ubersuggest
  • Wybieraj słowa kluczowe, które mają potencjał ruchu oraz są dopasowane do Twojej oferty.
  • Określ trudność słowa kluczowego (Keyword Difficulty) za pomocą narzędzia Ahrefs, Ubersuggest czy KWFinder. Dzięki temu dowiesz się, jaki jest poziom trudności uzyskania pozycji w TOP 10 na wybraną frazę.
  • Na początku skup się na frazach kluczowych o mniejszej konkurencyjności.
  • Uwzględnij w swojej strategii SEO frazy long tail, które znajdziesz za pomocą narzędzia Semstorm, Senuto lub Answer The Public.

Dodatkowy poradnik SEO:

Przyporządkowanie słów kluczowych do podstron

Każde słowo kluczowe, które użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę w Google, sygnalizuje jego intencję – to, jakiego rodzaju treści potrzebuje.

Zamiar wyszukiwania odzwierciedla dokładnie, na jaką stronę docelową (landing page) chce trafić użytkownik – czy powinna to być strona główna, strona kategorii, karta produktu czy może artykuł blogowy

W przyporządkowaniu słów kluczowych do poszczególnych podstron pomoże Ci ich ocena pod kątem zamiaru wyszukiwania oraz analiza wyników wyszukiwania, czyli sprawdzenie, na jakie strony docelowe kierowani są użytkownicy, kiedy wpisują określone frazy. 
 
Rodzaje fraz kluczowych ze względu na zamiar wyszukiwania: 

  • frazy informacyjne – zaczynają się od pytań i wskazują na chęć poszukiwania dodatkowych informacji, idealnie sprawdzą się w przypadku wpisów blogowych (np. jaka jest najlepsza kawa do dripa),
  • frazy transakcyjne – składające się z dokładnej nazwy produktu lub usługi, a także określające ogólnie grupę produktową, najlepiej sprawdzą się w przypadku stron ofertowych (np. kawa HAYB Salwador El Cipres),
  • frazy nawigacyjne – odnoszące się do konkretnych miejsc, osób lub stron www, idealnie pasują do strony głównej (np. kawa sklep).

Sama intuicyjna ocena fraz pod kątem zamiaru wyszukiwania może nie wystarczyć, aby trafnie przyporządkować je do określonych stron docelowych. W tym celu warto jeszcze dokonać analizy wyników wyszukiwania.

Jeśli wpiszesz w Google frazę “najlepszy drapak dla kota”, szybko zauważysz, że wyniki w TOP 10 to artykuły blogowe.

Frazy kluczowe i intencja wyszukiwania w wyszukiwarce Google.
Wyniki wyszukiwania w Google na frazę najlepsze drapaki dla kota.

Wyszukiwarka wie, że użytkownicy wpisujący to zapytanie, chcą raczej poszerzyć swoją wiedzę i porównać produkty, aniżeli dokonać zakupu, dlatego kieruje ich na strony blogowe. 

Jeśli zechcesz przypisać tę frazę do landing page ofertowego, np. strony kategorii z drapakami dla kota, Google najprawdopodobniej nie umieści Twojej strony wysoko w rankingu - przede wszystkim dlatego, że użytkownicy tego nie chcą, a więc będzie ona niezgodna z zamiarem wyszukiwania. 

Przyporządkowanie słów kluczowych do landing pages jest ważne w SEO, ponieważ:

  • odzwierciedla zamiar wyszukiwania,
  • pozwala kierować użytkowników na strony, na które chcą trafiać, 
  • pozwala dopasować treści i zasoby do tego, czego szukają użytkownicy,
  • pozwala uszeregować stronę w wynikach wyszukiwania, 
  • zwiększa ruch organiczny i podnosi konwersję, 
  • znacząco wydłuża czas spędzony przez użytkownika na stronie,
  • wpływa na widoczność strony w rankingu wyszukiwarki, 
  • podnosi zadowolenie użytkowników.

Dobre praktyki SEO:

  • Oceń frazy kluczowe pod kątem zamiaru wyszukiwania (informacyjne, transakcyjne, nawigacyjne).
  • Zwróć uwagę na to, jaki typ treści mają strony wyświetlane najwyżej w SERP-ach – czy są to strony kategorii, artykuły blogowe, karty produktowe, a może strony główne serwisu.
  • Na podstawie powyższych analiz przypisz słowa kluczowe do docelowych stron. Nigdy nie rób tego na wyczucie.

Ujednolicona wersja domeny

Ujednolicona wersja domeny oznacza wybór jednego głównego adresu strony: z przedrostkiem www lub bez przedrostka www. Kiedyś ta części adresu URL była obligatoryjna. Obecnie możliwe jest tworzenie adresów bez prefiksu WWW.

Ujednolicona wersja domeny jest ważna w SEO, ponieważ:

  • uniemożliwia osobne indeksowanie strony z www i bez www, 
  • uniemożliwia powstanie kopii całej witryny, 
  • jest bazą do budowania prawidłowego profilu linkowego.

Dobre praktyki SEO:

  • Wybierz jedną główną wersję domeny: z przedrostkiem www lub bez www. 
  • Jeśli masz nową stronę, z punktu widzenia SEO nie ma większego znaczenia, którą wersję domeny wybierzesz jako adres główny – kieruj się preferencjami swojej grupy docelowej i tematyką strony. 
  • Jeśli Twoja strona istnieje od co najmniej kilku miesięcy i ma już historię linkowania – z punktu widzenia SEO ma znaczenie, którą wersję domeny wybierzesz - najlepiej tę, do której prowadzi więcej linków. Ważne jest, aby backlinki prowadziły bezpośrednio do domeny, bez konieczności zastosowania przekierowania 301. 
  • Utwórz przekierowanie 301 na wybraną wersję domeny, korzystając z darmowego generatora .htaccess:  https://www.sempire.pl/generator-htaccess.html. To ułatwi użytkownikom dotarcie do Twojej strony – niezależnie od tego, jaką wersję adresu wpiszą w przeglądarki internetowe – tę z www lub bez www.
  • Upewnij się, że zastosowane zostało przekierowanie 301, a nie 302, które nie przenosi PageRank na stronę, do której prowadzi. 
  • Sprawdź, czy linkowanie wewnętrzne jest wykonane poprawnie.
  • Zweryfikuj, czy w mapie strony zastosowane zostały poprawne wersje adresów.
  • Upewnij się, że wykorzystywane narzędzia analityczne (np. Google Analytics czy Google Search Console) są skonfigurowane pod docelową wersję adresu strony.

Dodatkowy poradnik SEO:

HTTPS

HTTPS to protokół do przesyłania danych przez internet, który zapewnia ich szyfrowanie. Stanowi bezpieczniejszą wersję protokołu HTTP.

Przy zastosowaniu protokołu HTTPS w pasku wyszukiwarki, obok adresu URL, pojawia się zamknięta kłódka. Symbolizuje ona zapewnienie poufności oraz zabezpieczenie przed przechwyceniem lub zmianą danych i podszywaniem się pod nazwę domenową.

Symbol kłódki przy adresie z protokołem HTTPS.

Protokół HTTPS jest ważny w SEO, ponieważ:

  • jest czynnikiem rankingowym Google,
  • zwiększa zaufanie ze strony użytkowników, 
  • podnosi bezpieczeństwo domeny,
  • zmniejsza współczynnik odrzuceń.

Dobre praktyki SEO:

  • Zawsze wybieraj protokół HTTPS zamiast HTTP, jeśli jest to możliwe. 
  • Protokół HTTP wybieraj tylko wtedy, gdy HTTPS nie działa poprawnie lub jego wdrożenie z jakichś przyczyn jest niemożliwe.
  • Google traktuje adres URL z  HTTP i HTTPS jako dwie oddzielne strony, dlatego aby zabezpieczyć domenę przed powstawaniem duplikatów i uniknąć podwójnego indeksowania, utwórz stałe przekierowanie 301. 
  • Warunkiem do wykonania przekierowania z HTTP na HTTPS jest zainstalowany certyfikat SSL.
  • Skorzystaj z darmowego narzędzia generator .htaccess, aby utworzyć przekierowanie 301.

Dodatkowy poradnik SEO:

SSL

SSL to protokół sieciowy zapewniający bezpieczeństwo danych przesyłanych między komputerem a serwerem. Przy jego zastosowaniu komunikacja jest szyfrowana, co zabezpiecza wrażliwe dane przed ich odczytaniem przez osoby nieuprawnione. Jeśli protokół SSL jest ważny, to w adresie URL pojawia się oznaczenie HTTPS.

Protokół SSL jest ważny w SEO, ponieważ:

  • jest czynnikiem rankingowym, 
  • zwiększa bezpieczeństwo strony www,
  • podnosi zaufanie do domeny ze strony użytkowników,
  • zmniejsza współczynnik odrzuceń. 

Dobre praktyki SEO:

  • Przed zainstalowaniem protokołu SSL upewnij się, że Twoja strona na pewno go już nie posiada.
  • Jeśli Twoja strona nie posiada certyfikatu SSL zapytaj o niego u swojego dostawcy hostingu. 
  • Certyfikat SSL jest ważny przez około rok (max. 398 dni), dlatego koniecznie pamiętaj o jego regularnym odnawianiu. 
  • Istnieją różne rodzaj certyfikatu SSL (DV, OV, EV) – wybierz taki, który będzie dopasowany do Twojej strony i Twoich potrzeb. 

Konfiguracja Google Analytics

Google Analytics to darmowe narzędzie od Google, które pozwala na analizę statystyk strony www. Umożliwia śledzenie różnych parametrów, takich jak ruch na stronie czy współczynnik konwersji

Konfiguracja GA na stronie pozwala na korzystanie z danych zbieranych przez narzędzie w celu dopracowywania strategii SEO i analizowania osiągniętych wyników. 

Konfiguracja Google Analytics jest ważna w SEO, ponieważ:

  • umożliwia sprawdzanie, czy prowadzisz skuteczne pozycjonowanie stron,
  • pozwala na pozyskanie danych, które umożliwią lepsze zrozumienie grupy docelowej, 
  • zbiera informacje na temat preferencji i zachowania osób, które odwiedzają Twoją stronę,
  • daje możliwość wyciągnięcia wniosków na temat dotychczasowej strategii SEO,
  • dostarcza wskazówek niezbędnych do optymalizacji działań SEO,
  • informuje, jaki procent odwiedzających stronę pochodzi z ruchu organicznego, 
  • ułatwia efektywne zarządzanie i skuteczne optymalizowanie kampanii Google Ads.

Dobre praktyki SEO:

  • Załóż i skonfiguruj swoje konto w GA: https://marketingplatform.google.com/about/analytics/.
  • Skorzystaj z narzędzia Google Tag Manager, aby zaimplementować kod śledzący na stronie i gromadzić dane ze swojej witryny.
  • Wykorzystuj GA w celu analizowania ruchu organicznego i jego udziału w ogólnym ruchu na stronie.
  • Mierz współczynnik odrzuceń na stronie.
  • Analizuj dane geograficzne i demograficzne dotyczące Twojej grupy odbiorców, aby jak najlepiej ją poznać i dopasować do niej strategię SEO. 
  • Sprawdzaj ruch odsyłający, aby nadzorować efekty link buildingu. 
  • Zapoznawaj się z różnymi parametrami, aby obserwować rezultaty działań SEO i móc pracować nad dalszą strategią z uwzględnieniem błędów i problemów oraz aktualnych preferencji odbiorców. 

Dodatkowy poradnik SEO:

Konfiguracja Google Search Console

Google Search Console to bezpłatne narzędzie analityczne od Google, przeznaczone dla właścicieli stron oraz  specjalistów SEO. GSC dostarcza ważnych informacji na temat widoczności strony www w wyszukiwarce Google. Umożliwia śledzenie danych analitycznych oraz monitorowanie i wykrywanie problemów.

Podgląd statystyk w Google Search Console
Analiza widoczności strony w Google Search Console

Konfiguracja Google Search Console jest ważna w SEO, ponieważ:

  • pozwala na weryfikację widoczności strony www w wynikach wyszukiwania,
  • pozwala na monitorowanie pozycji strony na konkretne frazy kluczowe oraz analizowanie ruchu organicznego, 
  • daje możliwość przesłania mapy strony do Google, co ułatwia indeksowanie witryny,
  • umożliwia zdiagnozowanie problemów z mobilną wersją strony i AMP,
  • umożliwia odkrywanie i analizowanie błędów na stronie oraz ich wpływu na SEO,
  • ukazuje statystyki dotyczące strony internetowej w Google, takie jak średnia widoczność strony, średni CTR, łączna liczba wyświetleń czy łączna liczba kliknięć,
  • pozwala na sprawdzenie liczby zaindeksowanych przez Google stron oraz uzyskanie informacji, dlaczego niektóre z nich nie zostały uwzględnione w indeksie,
  • udziela informacji na temat jakości strony i jakości adresów URL,
  • umożliwia analizę linkowania wewnętrznego i zewnętrznego,
  • umożliwia zrzeknięcie się szkodliwych linków przychodzących,
  • udziela informacji na temat tego, czy wobec Twojej strony podjęte zostały działania ręczne – kary od Google,
  • pozwala na sprawdzenie bezpieczeństwa witryny.

Dobre praktyki SEO:

  • Zarejestruj swoje konto Google i dodaj stronę do narzędzia Google Search Console jak najszybciej, aby zacząć zbierać informacje o swojej stronie: https://search.google.com/search-console/about.
  • Zweryfikuj własność domeny, najlepiej za pomocą Google Analytics.
  • Korzystaj z GSC w celu analizowania wszystkich przedstawionych wyżej parametrów i nie ograniczaj się tylko do wskaźnika kliknięć oraz liczby wyświetleń strony. 

Dodatkowy poradnik SEO:

Dostępność strony pod kątem skanowania

Skanowanie stron to proces przeszukiwania internetu przez roboty sieciowe Google, których zadaniem jest znajdowanie nowych oraz zaktualizowanych witryn. Jest to czynność inicjowana przez wyszukiwarkę, którą można nazwać wykrywaniem adresów URL.

Dostępność strony pod kątem skanowania jest ważna w SEO, ponieważ:

  • jeśli roboty wyszukiwarki Google nie mogą skanować Twojej strony, to nie wiedzą, co się na niej znajduje, 
  • tylko zeskanowane strony www mogą zostać zindeksowane i umieszczone w rankingu wyszukiwarki, 
  • jeśli Twoja strona nie pojawi się w rankingu Google, to Twoi potencjalni klienci jej nie znajdą.

Dobre praktyki SEO:

  • Upewnij się, że nie blokujesz robotom Google możliwości skanowania Twojej strony. 
  • Sprawdź dokładnie plik robots.txt, aby upewnić się, że nie pojawiają się w nim dyrektywy Disallow.
  • Upewnij się, że Twoja strona nie ma problemów z siecią, które mogą utrudnić robotom Google połączenie z serwerem hostującym.
  • Sprawdź, czy nie występują żadne problemy z serwerem obsługującym Twoją stronę, które mogłyby blokować roboty sieciowe.
  • Sprawdź, czy w obrębie Twojej witryny nie występują orphan pages – strony, do których nie prowadzą żadne linki, przez co roboty wyszukiwarki Google nie mogą do nich dotrzeć.

Dostępność strony pod kątem indeksowania

Indeksowanie stron polega na zbieraniu informacji o stronie internetowej w celu poznania jej tematyki. Wskutek indeksowania strona pojawia się w bazie danych zwanej indeksem stron – dzięki temu może wyświetlać się w rankingu wyszukiwarki na wybrane frazy kluczowe.
 
Dostępność strony pod kątem indeksowania jest ważna w SEO, ponieważ:

  • to jeden z podstawowych elementów optymalizacji SEO,
  • pozwala poznać zawartość strony i umieścić ją w indeksie wyszukiwarki na określone słowa kluczowe,
  • umożliwia wyświetlanie strony w wynikach wyszukiwania Google,
  • pozwala na umieszczenie strony w rankingu wyszukiwarki i konkurowanie z innymi witrynami o pierwsze pozycje w Google.

Dobre praktyki SEO:

  • Użyj Google Search Console, aby sprawdzić, czy Twoja strona jest zindeksowana.
  • Sprawdź, czy na Twojej stronie nie został zastosowany tag noindex.
  • Sprawdź, czy w pliku robots.txt nie znajdują się dyrektywy Disallow.
  • Upewnij się, że na Twoich podstronach nie pojawia się zduplikowany content. 
  • Sprawdź kody odpowiedzi HTTP i upewnij się, że nie są one błędne. 
  • Sprawdź, czy w Twojej witrynie nie znajdują się strony osierocone.
  • Przeanalizuj sitemap – upewnij się, że każda ważna podstrona jest zawarta w mapie strony.
  • Zoptymalizuj swoją stronę internetową pod kątem prędkości, aby roboty Google mogły swobodnie zapoznać się z jej treścią.

Przyjazny adres URL

Przyjazny adres URL to łatwy do zapamiętania i zrozumienia adres strony internetowej. Dzięki temu, że opisuje ją w prosty i precyzyjny sposób, umożliwia wyszukiwarkom oraz użytkownikom określenie zawartości strony.

Przyjazny adres URL w pasku przeglądarki
Przyjazny adres URL - pasek przeglądarki.
Przyjazny adres URL w wynikach wyszukiwania
Przyjazny adres URL w wynikach wyszukiwania.

Przyjazny adres URL jest ważny w SEO, ponieważ:

  • jest czynnikiem rankingowym,
  • wskazuje zawartość strony,
  • ułatwia linkowanie zewnętrzne do strony,
  • zwiększa CTR w wynikach wyszukiwania.

Dobre praktyki SEO:

  • Zadbaj o uporządkowaną i logiczną strukturę adresów URL.
  • Przy tworzeniu adresów URL inspiruj się tytułami stron.
  • Twórz krótkie i konkretne adresy URL.
  • Umieszczaj słowa kluczowe w adresach URL – najlepiej w pierwszych 70 znakach ze spacjami.
  • Nie umieszczaj w adresach URL  znaków specjalnych (np. przecinków, dwukropków, średników) i diakrytycznych (np. ą, ę, ó, ł,  ä, ö, ú).
  • Nie umieszczaj w adresach URL  spacji i podkreślników (_) – zamiast nich stosuj łączniki (-).

Dodatkowy poradnik SEO:

Title

Title to znacznik HTML, który określa tytuł strony internetowej. Wyświetla się w wynikach wyszukiwania (w formie klikalnego nagłówka), postach w mediach społecznościowych oraz jako tytuł na kartach przeglądarki.
 

Tag title w kodzie HTML strony
Tag title w kodzie HTML strony.
Tag title widoczny w wynikach wyszukiwania
Tag title w wynikach wyszukiwania w Google.

Title jest ważny w SEO, ponieważ:

  • jest jednym z głównych czynników rankingowych Google,
  • informuje użytkowników i roboty wyszukiwarki o tematyce strony www,
  • zwiększa współczynnik klikalności w  wynikach wyszukiwania.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, czy wszystkie ważne podstrony w obrębie Twojej domeny posiadają tag title
  • Zadbaj o to, żeby title miał odpowiednią długość i nie przekraczał 600 pikseli, czyli około 56-60 znaków ze spacjami. 
  • Umieść w tytule strony główną frazę kluczową, najlepiej na jego początku.
  • Zadbaj o to, aby title był unikalny dla każdej podstrony i dopasowany do jej zawartości.
  • Skorzystaj z darmowego narzędzia, aby stworzyć prawidłowy tag tytułowy title: podgląd title w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowy poradnik SEO: 

Meta description

Meta description to znacznik HTML, który umieszcza się w kodzie strony. Stanowi podsumowanie zawartości strony i jest wyświetlany w SERP-ach, pod adresem URL i znacznikiem title domeny.
 

Meta description w kodzie HTML strony.
Meta description w kodzie HTML strony.
Meta description w wynikach wyszukiwania w Google.
Meta description w wynikach wyszukiwania w Google.

Meta description jest ważny w SEO, ponieważ:

  • wskazuje użytkownikom i robotom wyszukiwarki tematykę strony,
  • ma realny wpływ na CTR w wynikach wyszukiwania,
  • w sposób pośredni poprawia widoczność strony internetowej w rankingu Google.

Dobre praktyki SEO:

  • Zadbaj o to, aby każda ważna podstrona w obrębie Twojej domeny posiadała meta description.
  • Streść zawartość danej podstrony w meta description.
  • Pilnuj długości opisu meta – nie przekraczaj 1000 pikseli (około 150-160 znaków ze spacjami), aby mógł w całości wyświetlać się w Google. 
  • Zastosuj w meta description frazy kluczowe oraz CTA, aby wskazać użytkownikom tematykę podstrony i zachęcić ich do kliknięcia.
  • Pisz językiem korzyści i wykorzystaj z emoji.
  • Skorzystaj z darmowego narzędzia, aby stworzyć prawidłowy tag opisowy description: podgląd meta description w wynikach wyszukiwania

Dodatkowy poradnik SEO:

Nagłówek H1

H1 to znacznik HTML, który służy do oznaczenia głównego nagłówka na stronie internetowej. Wyświetla się na samej górze strony i jest najważniejszy w hierarchii. Nagłówek H1 wyznacza tytuł strony. Może, ale nie musi być taki sam, jak title.

Znacznik nagłówka H1 w strukturze nagłówków
Nagłówek H1 w strukturze nagłówków.

Nagłówek H1 jest ważny w SEO, ponieważ:

  • pomaga wyszukiwarkom zrozumieć tematykę strony, 
  • poprawia doświadczenia użytkownika (UX),
  • pomaga uporządkować strukturę strony,
  • poprawia dostępność strony dla użytkowników czytników ekranu.

Dobre praktyki SEO:

  • Upewnij się, że na każdej ważnej podstronie w Twoim serwisie znajduje się nagłówek H1.
  • Stosuj tylko jeden nagłówek H1 na każdej podstronie.
  • Użyj w nagłówku H1 głównej frazy kluczowej, najlepiej na samym początku.
  • Zadbaj o to, aby nagłówki H1 były krótkie (najlepiej około 50-60 znaków ze spacjami).
  • Twórz nagłówki H1 dopasowane do znacznika title pod względem tematycznym.

Dodatkowy poradnik SEO: 

Nagłówki H2

Nagłówek H2 to znacznik HTML, który definiuje nagłówek poziomu drugiego. Służy do wyznaczania podtytułów i organizowania treści na stronie poprzez dzielenie jej na przejrzyste bloki tematyczne.

Nagłówek H2 w strukturze nagłówków na stronie
Nagłówek H2 w strukturze nagłówków.

Nagłówki H2 są ważne w SEO, ponieważ:

  • tworzą strukturę i dzielą treść na ważne sekcje tematyczne, 
  • ułatwiają użytkownikom i robotom wyszukiwarek zinterpretować treść na stronie,
  • są czynnikiem rankingowym Google,
  • są używane w polecanych fragmentach (featured snippets),
  • poprawiają dostępność strony dla użytkowników czytników ekranu.

Dobre praktyki SEO:

  • Zadbaj o odpowiednią hierarchię nagłówków na stronie. 
  • Umieszczaj frazy kluczowe w nagłówkach H2.
  • Upewnij się, że nagłówki H2 pełnią funkcję nawigacyjną w tekście.
  • Twórz krótkie i proste w odbiorze nagłówki H2.
  • Zadbaj o to, aby nagłówki H2 spełniały intencje użytkowników. 

Dodatkowy poradnik SEO:

Treści SEO na stronie

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Google, treści na stronie są najsilniejszym czynnikiem rankingowym. Umieszczanie na stronie tekstów zgodnych z aktualnymi wskazówkami wyszukiwarki jest punktem obowiązkowym w procesie SEO. 

Treści na stronie są ważne w SEO, ponieważ:

  • Google jest wyszukiwarką tekstową – potrzebuje treści, aby lepiej zrozumieć tematykę strony i dopasować ją do intencji użytkownika,
  • podnoszą tematyczność strony internetowej, 
  • sprawiają, że indeksacja strony przez roboty sieciowe jest łatwiejsza, 
  • wspierają pozycjonowanie szerokie,
  • podnoszą wartość strony w oczach użytkowników i robotów Google,
  • wydłużają czas spędzony na stronie przez odbiorców,
  • podnoszą współczynnik konwersji.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź treści konkurencji w TOP 10 Google – co zawierają i czym się wyróżniają.
  • Stwórz wysokiej jakości teksty dla wszystkich stron docelowych: opis kategorii, opisy usługi, opis produktu, tekst na stronę główną czy artykuł blogowy.
  • Postaw na przystępny odbiór, stosując język dopasowany do docelowego odbiorcy i jego preferencji.
  • Nie zapomnij o umieszczaniu CTA w tekstach SEO, szczególnie w przypadku tekstów sprzedażowych.
  • Staraj się, aby w Twoich tekstach zastosowana była zasada odwróconej piramidy. Najważniejsze informacje dla czytelnika umieszczaj na początku tekstu, a potem stopniowo i coraz bardziej zagłębiaj się w temat.
  • Zoptymalizuj swoje teksty pod kątem SEO. Wykorzystaj w tym celu poniższą listę kontrolą.
  • Ustaw w treści nagłówki H1-H6,
  • Stosuj frazy kluczowe w całym tekście w sposób równomierny.
  • Umieszczaj słowa kluczowe w formie exact match tylko tam, gdzie to możliwe. Jeśli fraza wygląda nienaturalnie w dopasowaniu ścisłym, stosuj synonimy i odmiany słów kluczowych. 
  • Nie pomijaj w treściach fraz long tail dopasowanych do strony docelowej. Możesz poszukać ich z wykorzystaniem narzędzi Keyword Tool, Ubersuggest lub Answer The Public.
  • Stosuj w treści także frazy semantyczne (LSI), aby budować tematyczność.
  • Używaj w treściach linkowania wewnętrznego i zewnętrznego. Pamiętaj, aby dobrze dopasować zarówno linki, jak i ich anchor text, aby wyszukiwarka i użytkownicy mogli zrozumieć, o czym jest strona, do której prowadzi link.

Unikalność treści

Unikalność treści odnosi się do tworzenia nowych i użytecznych tekstów – bez kopiowania z innych źródeł i duplikacji treści w obrębie tej samej domeny. Zduplikowany content jest bardzo negatywnie oceniany przez Google i  znacząco wpływa na obniżenie pozycji strony w rankingu wyszukiwarki.

Wyróżnia się dwa rodzaje zduplikowanego contentu na stronie: 

Unikalne treści na stronie są ważne w SEO, ponieważ:

  • Google systematycznie usuwa ze swojego indeksu strony ze skopiowaną treścią,
  • unikalne treści stanowią podstawową wartość Google i wpływają na niezawodność wyszukiwarki, dlatego są ważnym czynnikiem rankingowym,
  • podnoszą użyteczność strony w oczach robotów sieciowych oraz użytkowników,
  • poprawiają wartość strony dla użytkowników, 
  • wpływają na wiarygodność serwisu internetowego. 

Dobre praktyki SEO:

  • Nie kopiuj tekstów z innych stron internetowych – możesz inspirować się konkurencją z TOP 10, ale zawsze twórz treści samodzielnie i zadbaj o to, aby były unikalne i wartościowe.
  • W przypadku stosowania cytatów pamiętaj, aby oznaczyć je w odpowiedni sposób w kodzie źródłowym strony. 
  • Nie powielaj treści na różnych podstronach w obrębie swojego serwisu. 
  • Jeśli musisz skorzystać z jednego tekstu na różnych podstronach (np. masz w sklepie internetowym ten sam produkt w kilku różnych wariantach), ustaw adres kanoniczny. Wskaże on robotom sieciowym, która podstrona jest podstawowa i powinna zostać zaindeksowana. 
  • Pamiętaj, aby w przypadku posiadania dwóch wersji adresów witryny: z www i bez www oraz dwóch protokołów domeny: HTTP i HTTPS ustawić odpowiednie przekierowania – inaczej doprowadzi to do powstania duplikatów. 
  • Jeśli prowadzisz sklep internetowy, w którym masz setki albo nawet tysiące produktów, to tworzenie unikalnych opisów dla wszystkich podstron produktowych może być dużym wyzwaniem. Wtedy najlepiej zacząć od przygotowania opisów dla pojedynczych pozycji w ofercie – najlepiej tych, które są kluczowe dla Twojej strategii SEO.

Długość treści

Długość treści nie jest narzucona z góry przez Google. Przy tworzeniu tekstu SEO warto mieć przede wszystkim na uwadze, aby wyczerpać poruszony w nim temat.

Długość treści na stronie jest ważna w SEO, ponieważ:

  • pozwala wyczerpać temat,
  • pozwala dostarczyć użytkownikowi kompletnych informacji,
  • umożliwia użycie większej liczby fraz kluczowych przy zachowaniu odpowiedniego nasycenia,
  • pozwala na budowanie wizerunku eksperta.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, jaka jest długość treści na stronach konkurencji. Przeanalizuj TOP 10 w rankingu Google dla poszczególnych  słów kluczowych. Twoje teksty nie powinny być raczej krótsze od treści konkurencji. 
  • Jeśli Twój tekst jest długi, zastosuj spis treści. 
  • Podziel tekst na przejrzyste sekcje, aby użytkownik nie przestraszył się jego objętością. 
  • Nie narzucaj sobie sztywnych limitów dotyczących długości treści SEO – pisz tak długo, aż nie zawrzesz wszystkich ważnych, przydatnych z perspektywy użytkownika informacji na dany temat. 

Aktualność i wiarygodność treści – EEAT i YMYL

Aktualność i wiarygodność treści odnosi się do tekstów SEO tworzonych z wykorzystaniem sprawdzonych, rzetelnych i wartościowych informacji, niewprowadzających użytkownika w błąd.
 
Google w ocenie tekstów pod kątem tych założeń wykorzystuje koncepcję E-E-A-T (akronim od słów: Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthines). Zgodnie z nią treści muszą być oparte na doświadczeniu, specjalizacji, autorytecie i wiarygodności.

Zasada ta jest szczególnie ważna w przypadku stron, które dotyczą branż mających potencjalny wpływ na szczęście, zdrowie, stabilność finansową lub bezpieczeństwo użytkownika (w skrócie YMYL, czyli Your Money or Your Life).

Aktualność i wiarygodność treści na stronie jest ważna w SEO, ponieważ:

  • podnosi wiarygodność strony w oczach robotów sieciowych oraz użytkowników,
  • wpływa na pozycję strony w rankingu Google,
  • wzmacnia autorytet strony w branży,
  • podnosi ocenę jakościową strony www, 
  • wspiera proces pozycjonowania stron z trudnej kategorii YMYL,
  • wspiera budowanie pozytywnego, eksperckiego wizerunku marki.

Dobre praktyki SEO:

  • Korzystaj tylko z rzetelnych źródeł i cytuj wyłącznie legalne zasoby.
  • Zatrudnij ekspertów do tworzenia wartościowych treści – szczególnie, jeśli zajmuje się tematyką YMYL.
  • Umieść na stronie krótkie bio autorów treści, aby podnieść jej wiarygodność. 
  • Zadbaj o moderację treści tworzonych przez użytkowników (user generated content), jeśli występują one na Twojej stronie. 
  • Podkreśl na stronie informacje o osiągnięciach i udokumentowanej wiedzy specjalistycznej swojej firmy i pracowników. Pochwal się też nagrodami branżowymi.
  • Udostępnij dane kontaktowe, aby w razie problemów użytkownicy mogli zadawać pytania i uzyskiwać pomoc. 
  • Aktualizuj treści w swoim serwisie internetowym – szczególnie na jego najważniejszych stronach.
  • Spróbuj stworzyć stronę informacyjną w Wikipedii o swojej firmie, gdy już uda Ci się osiągnąć naprawdę wysoki autorytet.
  • Pamiętaj, że proces budowania autorytetu i wiarygodności, a także zbierania doświadczenia i poszerzania wiedzy wymaga czasu oraz zaangażowania. 
  • Miej na uwadze, że EEAT to koncepcja, a nie konkretny, łatwy do zmierzenia wskaźnik. Roboty sieciowe zbierają informacje o stronach www, aby móc ocenić, która strona jest najbardziej autentyczna i rzetelna. Jest to jednak ocena przybliżona, trudna do jednoznacznego zweryfikowania.

Prezentacja treści

Teksty na stronie muszą być przystępne w odbiorze i łatwe do przeskanowania wzrokiem. Ich prezentacja powinna ułatwiać znalezienie najważniejszych informacji i nie odstraszać użytkowników, np. ścianą tekstu. 

Prezentacja treści na stronie jest ważna w SEO, ponieważ:

  • ułatwia odbiór tekstu,
  • zmniejsza współczynnik odrzuceń,
  • zwiększa czas spędzony na stronie, 
  • podnosi zaufanie ze strony użytkowników, 
  • pośrednio wpływa na pozycję strony w Google,
  • pomaga w budowaniu wizerunku eksperta.

Dobre praktyki SEO:

  • Stosuj podział na krótkie akapity (2-3 linijki).
  • Używaj nagłówków, aby podzielić tekst na sekcje tematyczne. 
  • Twórz listy oraz wypunktowania. 
  • Wybolduj najważniejsze informacje w celu ułatwienia odbiorcy przeskanowania treści wzrokiem.
  • Unikaj tworzenia ściany tekstu – taka prezentacja zniechęca odbiorców do czytania.
  • Zadbaj o wygodną nawigację po długich tekstach i stosuj spis treści. 
  • Umieszczaj w tekstach dodatkowe materiały, takie jak: grafiki, wykresy, filmy, infografiki i zdjęcia. Będą miłym dla oka urozmaiceniem.

Spełnienie intencji użytkownika – rozwiązanie problemu i realna pomoc

Głównym celem wyszukiwarki Google jest dostarczenie użytkownikom wyników wyszukiwania spełniających jak najlepiej ich intencję (user intent). 

Najwyżej w rankingu umieszczane są wartościowe strony, które dostarczają odbiorcy to, czego szuka. Dlatego przy tworzeniu treści SEO na stronę ważne jest uwzględnienie intencji użytkownika – rozwiązanie problemu, podanie gotowych rozwiązań, zapewnienie realnej pomocy.

Spełnienie intencji użytkownika jest ważne w SEO, ponieważ:

  • wpływa na pozycję strony w rankingu wyszukiwarki, 
  • pomaga w osiąganiu lepszych wyników działań SEO,
  • podnosi zaangażowanie użytkowników,
  • wydłuża czas spędzony na stronie,
  • podnosi współczynnik kliknięć i współczynnik konwersji, 
  • zwiększa autorytet strony w oczach użytkowników i robotów sieciowych, 
  • pomaga budować wizerunek eksperta.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź TOP 3 wyniki w Google na konkretne zapytanie i przeanalizuj wyświetlone najwyżej w rankingu teksty. Zastanów się, na czym skupiono się w treści i jakie zagadnienia zostały w niej poruszone. Potraktuj te informacje jako wskazówki i inspirację do swoich tekstów.
  • Sprawdź, jaki rodzaj tekstów pojawia się w TOP 10 w SERP-ach na interesujące Cię zapytanie. Czy są to treści informacyjne, rankingi produktów, a może poradniki? Dopasuj rodzaj swoich tekstów do tego, czego najbardziej potrzebują odbiorcy.
  • Pamiętaj o celu, jaki sprowadził użytkownika na Twoją stronę – zapewnij mu realną pomoc. Jeśli zadał konkretne pytanie, to udziel mu na nie odpowiedzi lub podaj gotowe rozwiązanie jego problemu. 
  • Pamiętaj o wartości dodanej w treści. Jeśli to możliwe, pochyl się nad tematem jeszcze głębiej niż konkurencja. Pamiętaj jednak o skupieniu się na głównym zapytaniu, a nie na wątkach pobocznych. 

Thin content

Thin content to pojęcie, które odnosi się do stron niskiej jakości. Zawierają one treści, które nie niosą żadnej wartości dla użytkowników. Mogą to być również strony, na których nie ma w ogóle tekstów lub jest ich bardzo mało, a także takie, które są tekstowo rozbudowane, ale treści nie dostarczają żadnej konkretnej wiedzy i informacji. 

Thin content jest zjawiskiem niepożądanym, które nie spełnia najważniejszych wymogów wyszukiwarki Google. Treści tego typu nie pomagają spełnić intencji użytkownika, więc nie będą wyświetlane wysoko w rankingu.

Thin content negatywnie wpływa na SEO, ponieważ:

  • obniża pozycję strony internetowej w rankingu Google, 
  • utrudnia inne działania SEO i obniża ich efekty,
  • skraca czas spędzony przez użytkownika na stronie, 
  • utrudnia budowanie wizerunku eksperta, 
  • zmniejsza zaufanie do strony.

Dobre praktyki SEO:

  • Usuń strony z cienką zawartością ze swojego serwisu, aby nie wpływały negatywnie na pozycjonowanie. Możesz też wyłączyć dla nich indeksację – nie będą wtedy brane pod uwagę przez roboty wyszukiwarki.
  • Popraw treści niskiej jakości, aby pozbyć się thin content. Rozwiń teksty, które znajdują się na stronie, usuń zbędne fragmenty, które nic nie wnoszą. Zadbaj o to, aby przekazywały konkretne, wartościowe informacje. 
  • Stwórz od początku teksty, których nie można poprawić. Podejdź do słowa kluczowego na nowo, biorąc pod uwagę intencję wyszukiwania oraz odpowiednią optymalizację treści. 
  • Połącz w jedną strony o takiej samej intencji, które mają taki sam cel wyszukiwania i zawierają thin content. Nie tylko pozbędziesz się cienkiej zawartości, ale też skumulujesz ruch.

Użycie słów kluczowych

Użycie słów kluczowych na stronie jest istotne, ponieważ wskazuje wyszukiwarce tematyczność witryny. W procesie optymalizacji SEO ważne jest ich umieszczenie w odpowiednich miejscach na stronie oraz prawidłowe nasycenie (Keyword Density). 

Użycie słów kluczowych jest ważne w SEO, ponieważ:

  • pozwala wyszukiwarce poznać tematykę strony,
  • pozwala użytkownikom Google dotrzeć do strony po wpisaniu frazy w okno wyszukiwania,
  • zwiększa ruch organiczny,
  • podnosi ocenę strony w oczach robotów sieciowych,
  • przyspiesza proces indeksacji,
  • pozwala osiągać wyższe pozycje w rankingu Google.

Dobre praktyki SEO:

  • Wykorzystuj frazy kluczowe w najważniejszych elementach strony, takich jak: title, meta description, adres URL, nagłówek H1, nagłówki H2, atrybut ALT oraz sama treść.
  • Nie mieszaj fraz o różnych intencjach wyszukiwania.
  • Umieszczaj w treści frazy LSI (frazy semantyczne), które budują kontekst i tematyczność.
  • Nie upychaj fraz kluczowych – keyword stuffing jest negatywnie oceniany przez Google.
  • Nie umieszczaj fraz wyglądających sztucznie tylko po to, aby użyć ich w dopasowaniu ścisłym (exact match).
  • Skorzystaj z darmowego narzędzia Keyword Density Checker, aby ocenić gęstość słów kluczowych w treściach – jeśli przekracza ona 2%, ponownie przejrzyj teksty i dąż do tego, aby czytało się je naturalnie.
  • W miarę możliwości nie przekraczaj zalecanej gęstości słów kluczowych na poziomie 1-1,5%.

Uszkodzone obrazy

Uszkodzone obrazy nie mogą wyświetlać się na stronie. Z tego powodu pojawia się puste miejsce, które wskazuje na to, że powinna być tam jakaś grafika. Takie zjawisko negatywnie wpływa na opinię o serwisie zarówno ze strony robotów sieciowych, jak i użytkowników. Odbiorcy mogą mieć wrażenie, że witryna jest zaniedbana i nieprofesjonalna, co obniża ich poziom zaufania.

Uszkodzone obrazy negatywnie wpływają na SEO, ponieważ:

  • obniżają zaufanie ze strony odbiorców, 
  • sprawiają, że strona wygląda na zaniedbaną,
  • mogą sugerować użytkownikom, że strona to SPAM,
  • wyglądają nieprofesjonalnie,
  • skracają czas spędzony na stronie,
  • mogą przyczynić się do zmniejszenia sprzedaży z powodu niskiego zaufania.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, czy w obrębie Twojej witryny obrazy wyświetlają się poprawnie. Jeśli nie, koniecznie usuń je i wymień na dobrze działające, dopasowane do tematu zdjęcia lub grafiki. 
  • Upewnij się, że  grafiki na Twojej stronie wyświetlają się poprawnie na wszystkich typach urządzeń. 
  • Kontroluj, czy nie pojawiają się problemy z grafikami lub zdjęciami w treściach na najważniejszych podstronach. W razie ich wystąpienia – reaguj jak najszybciej.

Rozmiar pliku obrazu

Rozmiar pliku obrazu jest bardzo ważnym aspektem w procesie optymalizacji grafik. Konieczne jest zoptymalizowanie obrazów w taki sposób, aby zachowały wysoką jakość, ale jednocześnie nie obciążały i nie spowalniały strony.

Rozmiary plików obrazu są ważne w SEO, ponieważ:

  • zbyt duże obrazy obciążają stronę,
  • za duże grafiki mogą niepoprawnie wyświetlać się na stronie, 
  • wpływają na czynniki rankingowe Google, takie jak np. szybkość strony.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, czy obrazy wyświetlają się poprawnie na wszystkich urządzeniach, aby mieć pewność, że grafiki nie spowalniają ładowania na urządzeniach desktop i na smartfonach. 
  • Zoptymalizuj obrazy na Twojej stronie pod kątem ich wagi. Skompresuj je, jednocześnie mając na względzie zachowanie jak najwyższej jakości. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi, takich jak ImageOptim, MozJPEG, JPEGmini, Guetzli.
  • Upewnij się, że wymiary obrazu dopasowują się do szablonu strony, na której zostały umieszczone. 
  • Zainstaluj wtyczkę dedykowaną do twojego CMS-a, aby za jej pomocą optymalizować na bieżąco dodawane grafiki. 

Nazwa pliku obrazu

Nazwa obrazu umieszczonego na stronie zazwyczaj jest niewidoczna dla użytkowników. Nie pozostaje ona jednak ukryta dla wyszukiwarki Google. Warto zadbać o to, aby obrazy nazywały się w sposób zgodny z ich zawartością. Dzięki temu roboty sieciowe będą wiedzieć, co jest na obrazie, a proces indeksowania będzie szybszy.

Nazwy plików obrazu są ważne w SEO, ponieważ:

  • przyspieszają proces skanowania i indeksowania strony,
  • informują roboty sieciowe, co znajduje się na obrazie, 
  • ułatwiają robotom wyszukiwarki odbiór strony.

Dobre praktyki SEO:

  • Stosuj w nazwach obrazów frazy kluczowe, ale nie upychaj ich na siłę. Nazwa powinna być logiczna i nawiązywać bezpośrednio do tego, co znajduje się na obrazie. 
  • Stosuj krótkie i zwięzłe nazwy, bez zbędnego wdawania się w szczegóły. Jeśli na zdjęciu są lody truskawkowe – nazwij plik obrazu w ten sposób. Nie musisz dodawać, że są one w szklanej salaterce, a obok leży łyżeczka. 
  • Nie używaj w nazwach obrazów znaków specjalnych i diakrytycznych (np. średników czy przecinków oraz polskich znaków).
  • Stosuj myślniki (-) zamiast spacji lub podkreślników (_).
  • Używaj w nazwach obrazów tylko małych liter. 

Atrybut ALT

ALT to atrybut zawarty w kodzie HTML, który stanowi alternatywny opis obrazu. Jest on istotny szczególnie dla osób, które korzystają z czytników ekranu. W takiej sytuacji, zamiast oglądać obraz, odsłuchują oni właśnie jego opis alternatywny

ALT zawiera także informacje dla robotów na temat tego, co znajduje się na obrazie. Zwiększa szansę strony na wysoką pozycję w Google Grafika. Zgodnie z oficjalnymi statystykami aż 22,6% wszystkich wyszukiwań pochodzi z tej części wyszukiwarki (źródło: First Site Guide).

Atrybuty ALT są ważne w SEO, ponieważ:

  • stanowią opis obrazu dla osób, które korzystają z czytników ekranów, 
  • podnoszą użyteczność strony dla osób niedowidzących i z wadami wzroku,
  • pomagają pozycjonować stronę w Google Grafika, 
  • umożliwiają robotom wyszukiwarki lepsze zrozumienie strony,
  • przyspieszają proces indeksacji strony i dodawania jej do kategorii tematycznych,
  • podkreślają tematyczność strony.

Dobre praktyki SEO:

  • Twórz opisy alternatywne w sposób naturalny – opisuj to, co znajduje się na grafice. 
  • Stosuj frazy kluczowe, ale nie upychaj ich – będzie to brzmieć nienaturalnie i nie pomoże osobom korzystającym z czytników ekranu zrozumieć, co jest na zdjęciu.
  • Wykorzystuj opisy alternatywne, aby zwiększyć tematyczność strony. 
  • Staraj się, aby atrybut ALT dla obrazu był możliwie dokładny i konkretny, ale jednocześnie zwięzły. Najlepiej, aby miał około 125 znaków ze spacjami – wtedy czytnik ekranu przedstawi Twój ALT w całości. 
  • Nie dodawaj tekstu alternatywnego do grafik, które jedynie poprawiają odbiór wizualny na stronie, np. ikony, graficzne znaki dzielenia strony itp. Takie opisy będą wprowadzać tylko chaos dla osób, które korzystają z czytników ekranu. 
  • Nie umieszczaj słowa “obraz” w tekście i nie stosuj wprowadzenia, takiego jak “na obrazie znajduje się…” – to niepotrzebne tracenie znaków. 
  • Zadbaj o to, aby opis ALT był inny niż tytuł obrazu.

Strona HTTPS prowadzi do obrazu HTTP

W przypadku, gdy strona HTTPS prowadzi do obrazu HTTP, mamy do czynienia z wartością mieszaną na stronie. Adres URL strony wyświetla się w bezpiecznym formacie HTTPS, ale odnośniki na nim prowadzą do multimediów, które nie posiadają protokołu zabezpieczającego.
 
Stosowanie zasobów, które są niezabezpieczone, może prowadzić do problemów z bezpieczeństwem witryny, co niekorzystnie wpłynie na zaufanie ze strony użytkowników i roboty sieciowe.

Brak odnośników do obrazów HTTP ze strony HTTPS jest ważny w SEO, ponieważ:

  • wpływa na bezpieczeństwo strony, 
  • sprawia, że strona może być podatna na ataki zewnętrzne,
  • obniża zaufanie ze strony odbiorców, 
  • zwiększa współczynnik odrzuceń. 

Dobre praktyki SEO:

  • Popraw odnośniki do obrazów na swojej stronie. Sprawdź, które z nich możesz zamienić z HTTP na HTTPS samodzielnie. 
  • Dbaj o to, aby wszystkie zasoby zewnętrzne, do których umieszczasz odnośniki na swojej stronie, miały zawsze adres URL z HTTPS (jeśli Twoja strona posiada protokół HTTPS). 
  • Popraw wersję URL z HTTP na HTTPS w przypadku obrazów z innych witryn, jeśli jest ona dostępna. Jeśli nie, możesz zgłosić się do strony, aby poprosić o udostępnienie zasobów w wersji HTTPS. 
  • Sprawdź, czy problematyczny zasób HTTP możesz pozyskać z innego, bezpiecznego źródła.
  • Usuń obraz ze swojej witryny, jeśli nie ma możliwości linkowania do niego z adresem w wersji HTTPS.

Robots.txt

Robots.txt to plik tekstowy, który informuje roboty wyszukiwarki, które strony i pliki w witrynie mogą być indeksowane. Nie jest to plik, który służy do ukrywania stron przed Google – pozwala jedynie na zabronienie lub zezwolenie na ich analizę w celu umieszczenia w indeksie stron i rankingu wyszukiwarki. 

Plik robots.txt jest ważny w SEO, ponieważ:

  • jest wskazówką dla robotów sieciowych, czego nie powinny robić na stronie, 
  • pozwala na nadawanie lub blokowanie dostępu robotom Google do określonych zasobów, 
  • umożliwia udostępnienie robotom wyszukiwarki pliku sitemap.xml
  • umożliwia optymalizację tzw. Crawl budget,
  • pozwala na blokowanie różnych typów robotów.

Dobre praktyki SEO:

  • Zadbaj o to, aby każda podstrona posiadała bazowy plik robots.txt.
  • Zweryfikuj, czy roboty wyszukiwarki mają dostęp do wszystkich zasobów strony potrzebnych do jej zrenderowania. 
  • Przeanalizuj, czy w pliku robots.txt nie zostały zablokowane istotne adresy URL oraz linki wewnętrzne. 
  • Stosuj jak najprostsze instrukcje w pliku robots.txt, wykorzystując do tego symbole wieloznaczne. 
  • Używaj znacznika $, aby zaznaczyć koniec adresu URL w dyrektywie. 

Meta robots

Meta robots to fragment kodu HTML, który przekazuje robotom wyszukiwarki informacje o tym, co mogą, a czego nie mogą robić na danej stronie. Znacznik meta robots pozwala na kontrolowanie skanowania, indeksowania i wyświetlania informacji z wybranej strony w wynikach wyszukiwania. 

Istnieją różne dyrektywy stosowane w znacznikach meta robots:

  • noindex – blokuje indeksowanie strony,
  • index – zezwala na indeksowanie strony, ma charakter domyślny, 
  • nofollow – informuje roboty sieciowe, aby nie podążały za linkiem umieszczonym na stronie, 
  • follow – informuje roboty sieciowe, aby podążały za linkiem umieszczonym na stronie, ma charakter domyślny, 
  • none – łączy dyrektywy nofollow i noindex, 
  • all – łączy dyrektywy follow i index, ma charakter domyślny,
  • noarchive – nie zezwala na przechowywanie dawnej kopii strony w pamięci podręcznej, 
  • nosnippet – blokuje wyświetlanie rich snippets w wynikach wyszukiwania.

Najczęściej stosowaną dyrektywą jest noindex, którą stosuje się przede wszystkim w przypadku stron czysto funkcjonalnych (strona regulaminu, polityka prywatności, formularze), nieistotnych w SEO. 

Znacznik meta robots jest ważny w SEO, ponieważ:

  • pozwala na blokowanie indeksowania stron, których nie chcesz pozycjonować w Google (np. tych typowo funkcjonalnych, jak strona logowania czy polityka prywatności), 
  • umożliwia zarządzanie stronami w wynikach wyszukiwania Google, 
  • wspiera proces SEO dzięki możliwości precyzyjnego instruowania robotów sieciowych, jakie strony mają skanować, a jakich nie, 
  • poprawia wydajność indeksowania stron przez roboty wyszukiwarek.

Dobre praktyki SEO:

  • Upewnij się, że atrybuty znacznika meta robots odnoszą się do odpowiednich rodzajów robotów wyszukiwarki i odpowiednich treści, którymi chcesz zarządzać.
  • Sprawdź, czy żadne ważne zasoby na stronie nie zostały zablokowane przed sprawdzaniem ich przez roboty indeksujące. 
  • Upewnij się, że dyrektywa nofollow (zakazująca śledzenie) nie została zastosowana przy istotnych linkach na stronie. 
  • Przeanalizuj, czy dyrektywy noindex zostały zastosowane tylko w przypadku stron, których nie chcesz pozycjonować w rankingu wyszukiwarki.

X-robots tag

X-robots tag to dyrektywa dla robotów sieciowych w postaci nagłówka HTTP, którą stosuje się z poziomu konfiguracji serwera. Jest to alternatywa dla pliku robots.txt i meta robots. Określa się w niej sposób indeksacji strony. X-robots tag jest szczególnie przydatny w przypadku zarządzania plikami PDF, grafikami czy wideo.
 
X-robots tag jest ważny w SEO, ponieważ:

  • pozwala na wyłączenie z indeksowania wybranych stron lub zasobów o innych formatach (PDF, grafik czy wideo),
  • daje możliwość zarządzania elementami w wynikach wyszukiwania w Google, 
  • wspiera proces SEO,
  • pozwala na usprawnienie procesu indeksacji poprzez wydawanie robotom sieciowym jasnych dyrektyw.

Dobre praktyki SEO:

  • Stosuj tag X-robots we wszystkich plikach innych niż HTML – umieszczenie w nich kodu HTML będzie niemożliwe i tag X-robots to jedyny sposób, aby zarządzać ich indeksacją. 
  • Wykorzystaj nagłówek HTTP X-robots wtedy, gdy ręczne wdrażanie zmian w meta tagu robots będzie bardzo czasochłonne. 
  • Wykorzystuj X-robots tag wtedy, gdy chcesz, żeby dyrektywy wyświetlały się w całej witrynie, a nie na poziomie strony – X-robots tag działa na bardziej globalnym poziomie w obrębie domeny niż np. meta tag robots
  • Dokładnie sprawdzaj polecenia zastosowane w X-robots tag, aby mieć pewność, że zdeindeksowane są tylko odpowiednie strony. Pozwoli to uniknąć błędów i zakazania indeksowania robotom sieciowym całej witryny lub ważnych zasobów.

Struktura strony

Struktura strony to sposób zorganizowania witryny. Logiczna struktura ukazuje w sposób przejrzysty powiązania między poszczególnymi podstronami, które pogrupowane są wokół kluczowych stron. Ułatwia ona nawigację po treściach zarówno robotom Google, jak i użytkownikom.
 

Przykład prostej struktury na stronie internetowej
Przykład prostej i przejrzystej struktury strony www.

Dobrze zaplanowana struktura strony jest ważna w SEO, ponieważ:

  • ułatwia nawigację po stronie robotom sieciowym i użytkownikom, 
  • grupuje treści i ułatwia dostęp do podstron, 
  • wspiera proces SEO, 
  • usprawnia przepływ mocy linków,
  • pozytywnie wpływa na doświadczenia użytkowników,
  • zapobiega kanibalizacji fraz kluczowych.

Dobre praktyki SEO:

  • Zadbaj o to, aby Twoja strona była dobrze zorganizowanym zbiorem odpowiednio połączonych ze sobą podstron. 
  • Zastosuj podejście wykorzystujące klastry tematyczne, które pozwoli Ci na logiczne i przejrzyste pogrupowanie treści. 
  • W miarę możliwości wybierz płaską strukturę strony zamiast głębokiej – jest ona zdecydowanie lepsza z punktu widzenia SEO i UX.
  • Jeśli nie masz możliwości zastosowania płaskiej struktury strony (np. prowadzisz średni lub duży sklep internetowy), pamiętaj o konieczności wprowadzenia nawigacji okruszkowej (breadcrumbs).
  • Upewnij się, że w strukturze Twojej strony nie ma tzw. stron osieroconych (orphan pages), czyli takich, do których nie prowadzą żadne linki wewnętrzne. 
  • Specjaliści ds. UX podają, że znalezienie dowolnej strony w witrynie nie powinno zajmować więcej niż 3 kliknięcia – jest to tylko wskazówka, a nie sztywna zasada, ale warto mieć ją na uwadze. 

Adres kanoniczny

Adres kanoniczny (rel=“canonical”) określa podstawową wersję zduplikowanych lub prawie zduplikowanych stron w serwisie. Jeśli masz tę samą lub podobną treść dostępną pod kilkoma adresami URL, powinieneś używać tagów kanonicznych do określenia, która wersja jest podstawowa i powinna zostać zindeksowana.

link rel="canonical" href="https://www.example.com/page/" /
Schemat działania adresów kanonicznych
Jak działają adresy kanoniczne - schemat. 

Adresy kanoniczne są ważne w SEO, ponieważ:

  • pomagają uniknąć indeksowania zduplikowanych treści,
  • ułatwiają Google wybór, którą wersję strony zindeksować,
  • ułatwiają Google wybór, która wersja strony ma być uszeregowana pod kątem odpowiednich zapytań,
  • mają wpływ na budżet indeksowania – jeśli roboty Google marnują czas na indeksowanie zduplikowanych stron, pomijane mogą być wartościowe strony w serwisie.

Dobre praktyki SEO:

  • Tworząc linki kanoniczne, stosuj tylko bezwzględne adresy URL, czyli zawierające pełną ścieżkę dostępu.
  • Pamiętaj, aby umieszczać na serwerze tylko adresy URL pisane małymi literami i takie same stosować w linkach kanonicznych. 
  • Użyj poprawnej wersji domeny – jeśli stosujesz HTTPS, upewnij się, że nie deklarujesz adresów innych niż HTTPS w tagach kanonicznych.
  • Ustawiaj tagi kanoniczne tylko na stronach ze zduplikowaną lub prawie identyczną treścią.
  • Nie używaj więcej niż jednego tagu kanonicznego w przypadku powielonych stron. 

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne to dowolny odnośnik, który prowadzi do strony lub zasobu w obrębie tej samej witryny. Przyczyniają się do lepszego ustalenia hierarchii stron w serwisie i ułatwiają nawigację. 

Linkowanie wewnętrzne i lepsze zrozumienie strony przez Google pozwala też na przedstawianie dodatkowych linków w SERP-ach. Polega to na wyświetleniu pod głównym wynikiem wyszukiwania dodatkowych linków do innych podstron. 
 

Podstrony powiązane w wynikach wyszukiwania
Widok linków wewnętrznych strony w wynikach wyszukiwania w Google.

Linki wewnętrzne są ważne w SEO, ponieważ:

  • podnoszą PageRank,
  • poprawiają doświadczenia użytkownika, 
  • ułatwiają nawigację robotom sieciowym i użytkownikom, 
  • pozwalają budować hierarchię strony, 
  • pozwalają na wyświetlanie dodatkowych linków w wynikach wyszukiwania. 

Dobre praktyki SEO:

  • Wykorzystaj linki wewnętrzne do zbudowania odpowiedniej struktury serwisu – zaprojektuj ją na wzór piramidy. Zacznij od najważniejszej w hierarchii strony głównej, następnie umieść strony kategorii, a na końcu pozostałe strony w witrynie.
  • Umieść linki do najistotniejszych stron docelowych w menu nawigacyjnym strony – pomoże to w poruszaniu się po witrynie użytkownikom oraz robotom sieciowym.
  • Umieszczaj linki kontekstowe, czyli prowadzące do innych stron w witrynie, które powiązane są tematycznie. Mogą być to na przykład linki do powiązanych kategorii lub wpisów na blogu. 
  • Zadbaj o anchor text linków wewnętrznych – w celu jak najlepszego zrozumienia kontekstu warto zastosować główną frazę kluczową. Tekst otaczający kotwicę wykorzystaj, aby zbudować kontekst wokół linku.
  • Pamiętaj, aby linki wewnętrzne umieszczać w poprawnej wersji głównego adresu URL. Jeśli masz stronę z zabezpieczeniem HTTPS to linki wewnętrzne również powinny posiadać ten protokół. To samo dotyczy wersji strony z www i bez www. 
  • Korzystaj z komendy site w wyszukiwarce przy tworzeniu nowych treści, aby znaleźć warte wykorzystania opcje linkowania wewnętrznego. Możesz w tym celu skorzystać także z narzędzia Site Audit od Ahrefs. 

Sitemap

Sitemap to specjalny plik zawierający listę podstron serwisu internetowego, a także dodatkowe informacje o witrynie, np. dotyczące ostatniej aktualizacji czy dostępnych wersji językowych.

Wyróżnia się dwa typy map strony:

  • mapa XML – przeznaczona dla robotów wyszukiwarki,
  • mapa HTML – przeznaczona dla użytkowników i częściowo dla robotów Google.

Mapa strony jest ważna w SEO, ponieważ:

  • w formacie XML ułatwia indeksowanie stron przez roboty wyszukiwarki, 
  • informuje roboty wyszukiwarki, które strony i pliki są najważniejsze, 
  • w formacie HTML jest przewodnikiem po Twojej stronie – pomaga użytkownikom w znalezieniu właściwych podstron w serwisie, 
  • ma pozytywny wpływa na pozycjonowanie strony i UX. 

Dobre praktyki SEO:

  • Utwórz mapę strony w wersji XML oraz HTML.
  • W mapie strony stosuj tylko pełne i zrozumiałe adresy URL.
  • Zadbaj o obecność w sitemap wszystkich podstron, które mają wyświetlać się w wyszukiwarce.
  • Jeśli jedna podstrona ma kilka adresów URL, w mapie strony umieść tylko link kanoniczny.
  • Pamiętaj, że mapy witryn nie mogą zawierać więcej niż 50 000 adresów URL oraz nie mogą przekraczać 50 MB. 
  • W razie potrzeby możesz stworzyć więcej map witryn. Możesz też utworzyć plik indeksu map witryn – będzie on wskazywał  listę map stron.
  • Mapę w formacie XML zgłoś koniecznie w GSC. Możesz dodatkowo umieścić adres do niej w pliku robots.txt.

Strony osierocone

Strony osierocone to takie, do których nie prowadzą żadne linki w obrębie witryny. Nie można się do nich dostać z dowolnego miejsca serwisu – dostęp jest możliwy tylko za pomocą bezpośredniego adresu URL lub zewnętrznego linka, o ile taki występuje. 

Strony osierocone negatywnie wpływają na SEO, ponieważ:

  • utrudniają nawigację po stronie zarówno robotom Google, jak i użytkownikom,
  • utrudniają indeksowanie stron w wynikach wyszukiwania Google, 
  • negatywnie wpływają na pozycję w rankingu ze względu na utracony PageRank.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, czy w Twoim serwisie nie występują osierocone strony. Możesz to zrobić za pomocą specjalistycznych narzędzi SEO, np. Site Audit od Ahrefs. 
  • Zadbaj o to, aby każda osierocona strona, która ma znaczenie dla procesu pozycjonowania i ma zbierać ruch organiczny, została połączona linkowaniem wewnętrznym z inną podstroną serwisu. 
  • W przypadku orphan pages, które są nieistotne z punktu widzenia pozycjonowania, nie musisz dodawać linkowania wewnętrznego. Pamiętaj wtedy, aby wykorzystać dyrektywę noindex – roboty Google nie będą indeksować w rankingu tych stron. 
  • Usuń stronę osieroconą, jeśli jest ona podobna do innej, która funkcjonuje już w Twoim serwisie. Możesz ustawić stałe przekierowanie na popularniejszą stronę, do której zastosowano linkowanie wewnętrzne.

Linkowanie zewnętrzne

Linki zewnętrzne, to inaczej linki wychodzące. Prowadzą one do strony lub innego zasobu internetowego, który znajduje się poza określoną witryną. Bardzo często stosowane są w treściach (np. w artykułach blogowych), aby wskazać użytkownikom zewnętrzne materiały lub źródło przedstawionych informacji. 

Linkowanie zewnętrzne jest ważne w SEO, ponieważ:

  • ułatwia nawigację użytkownikom, 
  • pomaga w podnoszeniu wiarygodności strony poprzez umieszczanie odnośników do źródeł,
  • pozwala na przekazywanie link juice między stronami,
  • wspiera pozyskiwanie wartościowych informacji przez odbiorców i ułatwiają zaspokojenie intencji użytkownika. 

Dobre praktyki SEO:

  • Nie bój się umieszczać linków zewnętrznych na swojej stronie – nie straci ona z tego powodu link juice. 
  • Dobieraj starannie linki zewnętrzne w serwisie. Nie stosuj ich tylko po to, aby się pojawiły – wybieraj odnośniki do wartościowych stron powiązanych z tematem.
  • Umieszczaj linki zewnętrzne przede wszystkim w tekstach blogowych i artykułach mających rozwijać wiedzę odbiorców. Odpowiednie odnośniki pomogą im lepiej zrozumieć temat i jeszcze bardziej go zgłębić. 
  • Stosuj linkowanie zewnętrzne, aby podawać konkretne źródła informacji. Zawsze wybieraj strony z odpowiednią renomą, które podają tylko prawdziwe informacje. Dzięki temu podniesiesz wiarygodność swojej strony w oczach użytkowników i robotów wyszukiwarki. 
  • Nie ograniczaj się tylko do atrybutu nofollow w linkowaniu zewnętrznym. Stosuj je tylko tam, gdzie to naprawdę konieczne. Atrybut dofollow w linkach wychodzących do wartościowych stron może podnieść autorytet Twojej witryny u robotów sieciowych. 
  • Regularnie analizuj linki zewnętrzne w swojej witrynie. Sprawdzaj, czy nie ma wśród nich uszkodzonych linków, które wymagają naprawy lub usunięcia.

Broken links – linki prowadzące do stron, które już nie istnieją lub nie można ich znaleźć. Uszkodzone linki mogą być spowodowane usunięciem strony lub jej przeniesieniem bez ustawionego przekierowania. Powodem może być też błędny adres URL wykorzystany do linkowania (np. z literówką).

Można wskazać 3 rodzaje broken links:

  • wewnętrzne – prowadzące do nieistniejących lub błędnych stron i zasobów w obrębie witryny, 
  • zewnętrzne – prowadzące do nieistniejących lub błędnych stron i zasobów spoza serwisu, 
  • zwrotne – prowadzące z innych stron do nieistniejących lub błędnych stron i zasobów w serwisie.

Broken links mają negatywny wpływ na SEO, ponieważ:

  • obniżają użyteczność strony i doświadczenia użytkownika, 
  • zwiększają współczynnik odrzuceń, 
  • uszkodzone linki zwrotne nie przekazują mocy witrynie, 
  • uszkodzone linki wewnętrzne utrudniają przekazywanie PageRank w serwisie.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, czy w obrębie Twojej witryny nie występują wewnętrzne i zewnętrzne uszkodzone linki. Możesz to zrobić na przykład za pomocą narzędzia Site Audit od Ahrefs.
  • Sprawdź, czy do Twojej strony www nie prowadzą linki zwrotne, które przenoszą do podstron lub zasobów, które już nie istnieją albo zostały przeniesione. Możesz skorzystać w tym celu np. z narzędzia Site Explorer od Ahrefs.
  • Skontaktuj się z witryną, na której umieszczony jest uszkodzony link zewnętrzny, aby został on poprawiony. Możesz też przywrócić lub odtworzyć usuniętą stronę, żeby uzyskać moc z wartościowego odnośnika przychodzącego.
  • W przypadku uszkodzonych linków zwrotnych możliwe jest również ustawienie stałego przekierowania 301 na odpowiednią stronę.
  • Sprawdzaj występowanie uszkodzonych linków regularnie, aby usuwać lub naprawiać je na bieżąco. Potraktuj to jako standardowe prace konserwacyjne serwisu w celu podniesienia jego użyteczności dla użytkowników. 

Hreflang

Hreflang to atrybut HTML, który informuje wyszukiwarki o wielu wersjach strony dla różnych języków lub regionów. Pomaga Google w znalezieniu poprawnej wersji, dopasowanej do lokalizacji użytkownika, i wyświetleniu jej w wynikach wyszukiwania.

link rel="alternate" href="https://example.com" hreflang="en" /
link rel="alternate" href="https://example.com/es/" hreflang="es" /
link rel="alternate" href="https://example.com/pt/" hreflang="pt" /
Schemat działania atrybutu hreflang
Działanie atrybutu hreflang - schemat.

Atrybut hreflang jest ważny w SEO, ponieważ:

  • informuje roboty sieciowe o dostępnych wersjach językowych strony www,
  • pośrednio wpływa na proces SEO, dzięki możliwości wyświetlania strony w odpowiednim języku,
  • zmniejsza współczynnik odrzuceń,
  • poprawia użyteczność strony ze względu na dopasowanie językowe.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, czy wszystkie wersje językowe Twojej strony mają zaimplementowany atrybut hreflang.
  • Pamiętaj, aby strona internetowa w wybranym języku posiadała również odniesienie z atrybutem hreflang do samej siebie. 
  • Zadbaj o powiązania między wersjami językowymi strony i tworzenie między nimi linków zwrotnych w celu potwierdzenia wiarygodności atrybutu hreflang. 

Dane strukturalne

Dane strukturalne to ustandaryzowany sposób przekazywania informacji na temat strony internetowej. Dzięki structural data roboty wyszukiwarki mogą zrozumieć, o czym jest treść na stronie www. Dobrze skonstruowane dane strukturalne pomagają ją wyróżnić już na etapie wyszukiwania, np. poprzez  fragmenty rozszerzone.
 

Dane strukturalne w wynikach wyszukiwania w Google.
Podgląd danych strukturalnych w wynikach wyszukiwania Google: przepisy z najlepszą oceną

Dane uporządkowane są ważne w SEO, ponieważ:

  • w sposób pośredni wpływają na proces SEO,
  • pozwalają zaprezentować informacje o stronie w sposób przyjazny i zrozumiały dla robotów Google, 
  • zwiększają wiarygodność strony internetowej,
  • wyróżniają stronę w wynikach wyszukiwania (np. poprzez fragmenty rozszerzone i graf wiedzy) oraz zwiększają CTR, 
  • wspierają wyszukiwanie semantyczne,
  • wspierają E-E-A-T.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź, czy najważniejsze strony w Twojej witrynie zawierają dane uporządkowane.
  • Korzystaj z narzędzia Google Structured Data Markup Helper, aby oznaczać dane strukturalne.
  • Jeśli jest to możliwe – używaj formatu JSON-LD, który jest rekomendowany przez Google.
  • Stosuj dane strukturalne odpowiedniego typu (np. HowTo, Article, FAQ Page, Breadcrumb, Image license, Job posting),
  • Nie stosuj znaczników, które nie są powiązane z Twoją stroną i jej tematyką. 

Szybkość strony

Szybkość strony to pojęcie, który służy do określenia czasu jej ładowania. Czas ten liczy się od wpisania adresu URL lub kliknięcia linku do pełnego wyrenderowania witryny. 

Prędkość strony ma wpływ na pozycję strony w Google, ale z punktu widzenia SEO dużo większe znaczenie mają inne czynniki (w tym przede wszystkim intencja użytkownika i trafność strony). Dlatego, jeśli witryna ma poprawną prędkość i poprawnie wypełnia inne czynniki, to nie trzeba dążyć do jej maksymalizacji.

Szybkość strony jest ważna w SEO, ponieważ:

  • poprawia wrażenia użytkownika i wpływa na UX, 
  • zmniejsza współczynnik odrzuceń,
  • poprawia konwersję,
  • może mieć wpływ na poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdź szybkość ładowania strony za pomocą narzędzia Google PageSpeed – jeśli osiąga wynik poniżej 50, zdecydowanie powinieneś ją poprawić. 
  • Przejdź na wersję premium hostingu lub na serwer dedykowany, aby poprawić wydajność strony. 
  • Przeanalizuj czynniki Core Web Vitals w celu ich zoptymalizowania.
  • Zoptymalizuj obrazy i animacje na stronie w celu poprawienia jej szybkości ładowania. 
  • Sprawdź, czy kod strony nie zawiera błędów, które mogłyby wydłużać szybkość ładowania strony.
  • Skompresuj i uporządkuj kod strony, ogranicz do minimum zasoby HTML, CSS i JavaScript.
  • Zaimplementuj CDN.

Wersja mobilna strony

Wersja mobilna strony oznacza jej dostosowanie do wyświetlania na ekranach urządzeń mobilnych.

Coraz więcej osób korzysta z wyszukiwarki na smartfonach, dlatego od lipca 2019 roku Mobile First Index jest domyślnym sposobem analizy serwisów internetowych przez Google. To sprawia, że dostosowanie strony do urządzeń mobilnych jest niezwykle ważne w kontekście SEO.

Wersja mobilna strony jest ważna w SEO, ponieważ:

  • ponad połowa użytkowników korzysta z przeglądarki Google na urządzeniach mobilnych, 
  • Google skanuje oraz indeksuje strony w rankingu przede wszystkim jako klient-smartfon,
  • dostosowanie strony do urządzeń mobilnych zmniejsza współczynnik odrzuceń, podnosi konwersję i poprawia doświadczenia użytkownika.

Dobre praktyki SEO:

  • Wykonaj test optymalizacji mobilnej za pomocą narzędzia Google Mobile-Friendly Test lub Google Search Console.
  • Sprawdź, czy roboty sieciowe na pewno mają dostęp do skanowania i indeksowania mobilnej wersji strony. 
  • Zrób dodatkowo test ręczny – samodzielnie sprawdź, jak strona wyświetla się na urządzeniach mobilnych, aby uniknąć potencjalnych błędów i problemów.
  • Upewnij się, że strona mobilna i strona desktopowa zawierają te same treści, nagłówki, dane strukturalne, meta robots, title, meta description, zdjęcia i filmy. 
  • Sprawdź, czy stan strony błędu jest taki sam na wersji desktopowej i mobilnej.

Paginacja

Paginacja to sposób porządkowania kolejnych stron, które są powiązane kontekstowo. Ma to na celu zapewnienie ciągłości zapoznawania się z informacjami zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom. Osiąga się to poprzez umieszczenie atrybutów rel=„prev” i rel=„next” w nagłówku każdej strony w serii.

To rozwiązanie stosowane jest zazwyczaj w przypadku sklepów internetowych, rozbudowanych blogów i serwisów informacyjnych.

Paginacja jest ważna w SEO, ponieważ:

  • pomaga zrozumieć robotom sieciowym powiązania między stronami witryny,
  • umożliwia ograniczenie duplikowania contentu ze względu na nieindeksowanie technicznych adresów URL, 
  • nieodpowiednie jej stosowanie może prowadzić do powstawania thin content, 
  • źle wykorzystana paginacja może ograniczyć głębokość skanowania strony.

Dobre praktyki SEO:

  • Stosuj paginację na swojej stronie zawsze, gdy jest to potrzebne. Dziel rozbudowane sekcje blogowe oraz kategorie produktów na strony, aby ułatwić nawigację robotom i użytkownikom. Pozwoli to uniknąć bałaganu, który może odstraszać odbiorców.
  • Pamiętaj, aby przy dzieleniu zasobów na serię stron, łączyć je ze sobą z wykorzystaniem atrybutów rel=“prev” i rel=“next”, aby wyszukiwarka mogła zobaczyć powiązanie. 
  • Pierwsza strona musi mieć jedynie atrybut rel=„next”, ostatnia strona jedynie rel=„prev”. Pozostałe strony w serii muszą posiadać oba atrybuty, które będą kierować odpowiednio na sąsiednie strony.
  • Pamiętaj o kanonizacji stron w serii. Gdy istnieje strona Wyświetl wszystko, wtedy to właśnie ona powinna stanowić link kanoniczny dla całej serii. 
  • Opcja Wyświetl wszystko jest dobrym rozwiązaniem, gdy ładowanie strony w pełnej wersji trwa bardzo długo lub wtedy, gdy treść jest zbyt obszerna i mogłaby odstraszać odbiorców.

Kody HTTP

HTTP to protokół, który określa metody udostępniania informacji i przesyłania danych między komputerami. 

Kody stanu HTTP to trzycyfrowe liczby dołączane do odpowiedzi serwera, które informują przeglądarkę, czy jej żądanie zostało pomyślnie zrealizowane. Poza numerem najczęściej pojawia się również opis statusu. 

Kody HTTP są ważne w SEO, ponieważ:

  • wskazują robotom wyszukiwarki przekierowania w obrębie witryny,
  • informują roboty i użytkowników, które strony nie istnieją lub są niedostępne, 
  • informują roboty wyszukiwarki o tym, czy błędy występują po stronie klienta czy serwera,
  • przekazują dodatkowe informacje od serwera strony. 

Dobre praktyki SEO:

  • Analizuj kody HTTP, które są zwracane przez strony w obrębie Twojego serwisu. Dzięki temu unikniesz występowania błędów, które mogą obniżać jakość strony i mogą zwiększać współczynnik odrzuceń ze względu na adresy URL niezwracające oczekiwanych wyników. 
  • Sprawdź, czy zastosowane kody HTTP 300, czyli kody przekierowań, są odpowiednio dobrane do podstron i zastosowane w sposób poprawny. 
  • Staraj się unikać występowania kodów HTTP 400, które świadczą o błędach na stronie z winy klienta. Analizuj ich przyczyny i naprawiaj je jak najszybciej.
  • Nadzoruj, czy w obrębie serwisu nie występują kody HTTP 5xxs, świadczące o błędach ze strony serwera. Jeśli je znajdziesz, postaraj się jak najszybciej zidentyfikować przyczynę i rozwiązać problem.

Błędy krytyczne

Błędy krytyczne to kody HTTP zwracane w momencie wystąpienia błędu na stronie serwisu. Mogą być to błędy z winy klienta lub z winy serwera. Zaliczane są do nich wszystkie kody z grupy 400 oraz grupy 500.

Błędy krytyczne wpływają na SEO, ponieważ:

  • informują o tym, czy na stronie występuje błąd i jaka jest jego przyczyna, 
  • ich obecność obniża użyteczność strony i obniża doświadczenia użytkownika, 
  • utrudniają indeksowanie serwisu przez roboty wyszukiwarki,
  • wpływają na zaufanie ze strony odbiorców oraz Google. 

Dobre praktyki SEO:

  • Sprawdzaj, czy w obrębie Twojego serwisu nie pojawiają się niepożądane kody błędu krytycznego HTTP. Jeśli tak, sprawdź ich przyczynę i postaraj się usunąć problem.
  • Zadbaj o to, aby po usunięciu przez Ciebie strony po wpisaniu jej adresu URL nie pojawiał się błąd 404 lub 410. Wystarczy ustawić stałe przekierowanie ze starego adresu na nowy lub na inną stronę o podobnych zasobach, aby nie tracić ruchu. 
  • Pamiętaj, aby unikać linkowania do stron zwracających kod błędu. Będzie to niepotrzebnie wydłużać drogę użytkownika i robotów do odkrycia potrzebnych zasobów oraz wpłynie na zaufanie z ich strony.

Plik .htaccess

.htaccess to skrót od Hypertext Access. Jest plik tekstowy, który umożliwia konfigurowanie wybranych aspektów witryny, takich jak na przykład przekierowania lub zarządzanie adresami IP. Plik .htaccess pozwala na zarządzanie tymi kwestiami nawet wtedy, gdy nie masz pełnego dostępu do głównych plików konfiguracyjnych serwera.

Plik .htaccess działa dla wybranego katalogu. Oznacza to, że każdy z katalogów stron w obrębie domeny może mieć swój własny plik tego typu, który można dostosować. 

Plik .htaccess jest ważny w SEO, ponieważ:

  • pozwala na ustawianie przekierowań odpowiedniego typu,
  • pozwala na ujednolicenie adresu (na wersję z www lub bez www) dzięki możliwości przekierowania ruchu na jeden wariant, 
  • pomaga wymusić zastosowanie w adresie HTTPS zamiast HTTP, 
  • zmiany konfiguracji wprowadzone w pliku .htaccess są natychmiast wdrażane na serwerze,
  • umożliwia zarządzanie dostępem adresów IP do strony,
  • pozwala na blokowanie botów oraz zablokowanie hotlinkowania,
  • umożliwia ustawienie pliku startowego serwera. 

Dobre praktyki SEO:

  • Stosuj plik .htaccess tylko wtedy, gdy jest to konieczne – nadmierne korzystanie z niego może sprawić, że strona będzie działać wolniej. 
  • Pamiętaj, że plik .htaccess ma wpływ na wszystkie strony, które znajdują się w przypisanym do niego katalogu. 
  • Unikaj błędów w pliku .htaccess i sprawdź dokładnie, czy na pewno nie występują przed jego zatwierdzeniem – problemy w tym aspekcie mogą prowadzić nawet do wyłączenia witryny.
  • Stosuj pliki .htaccess z rozwagą i dbaj przy tym o bezpieczeństwo swojego serwera – pilnuj, aby pliki nie zostały wykorzystane do wprowadzenia konfiguracji przez osoby do tego nieuprawnione.
  • Wykorzystuj pliki .htaccess w przypadku przekierowań z wersji strony z www na bez www lub w ze strony HTTP na HTTPS.
  • Używaj .htaccess, aby zmieniać linki tworzone z ciągu zapytań na bardziej przyjazne i czytelne dla użytkowników.
  • Skorzystaj z darmowego narzędzia generator .htaccess aby w prosty sposób stworzyć pliki .htaccess.

Content marketing

Content marketing to strategia marketingowa obejmująca proces tworzenia i dystrybucji treści. Działania content marketingowe wspierają SEO oraz pozwalają na rozwijanie firmy i budowanie jej wizerunku w sieci. 

Content marketing jest ważny w SEO, ponieważ:

  • zwiększa widoczność strony w sieci,
  • zwiększa ruch organiczny z różnych źródeł (np. innych stron, mediów społecznościowych),
  • buduje ekspercki wizerunek, 
  • buduje autorytet strony,
  • zwiększa zaufanie ze strony robotów Google i odbiorców, 
  • zwiększa liczbę odwiedzin na stronie.

Dobre praktyki SEO:

  • Określ cele, które chcesz osiągnąć z wykorzystaniem strategii content marketingowej (np. zwiększenie ruchu organicznego, wydłużenie czasu spędzonego na stronie itp.). 
  • Twórz treści, które zainteresują Twoich odbiorców. Dopasuj je do ich potrzeb i intencji wyszukiwania. 
  • Twórz zróżnicowane materiały content marketingowe i dystrybuuj je w miejscach, z których korzystają Twoi docelowi klienci. 
  • Twórz treści wartościowe, którymi inni będą chcieli się dzielić – dzięki temu dystrybucja Twoich tekstów blogowych będzie przebiegać w sposób naturalny. 
  • Zadbaj o materiały dodatkowe dla swoich odbiorców. Twórz infografiki, e-booki oraz inne typy treści, które będą mogli wykorzystać.
  • Staraj się dawać odbiorcom coś więcej niż konkurencja. Analizuj działania swoich rywali, aby Twój blog firmowy i publikacje zewnętrzne wyróżniały się na ich tle i były bardziej interesujące dla odbiorców. 
  • Analizuj systematycznie wydajność swoich treści. Zwróć uwagę na to, jakiego rodzaju treści przynoszą najwięcej ruchu i cieszą się największą popularnością ze strony Twoich odbiorców. Wykorzystuj je do tworzenia kolejnych materiałów do promocji. 

Dodatkowy poradnik SEO:

Content plan

Content plan to harmonogram mówiący o tym co, kiedy i gdzie opublikujesz. Jego główną rolą jest ustalanie priorytetów w tworzeniu treści w oparciu o strategię marketingową i contentową.

Content plan jest ważny w SEO, ponieważ:

  • pozwala na stworzenie strategii rozwoju treści publikowanych zarówno w serwisie, jak i poza nim,
  • pozwala na systematyczne publikowanie treści dopasowanych do intencji użytkowników, 
  • wspiera realizowanie strategii content marketingowej,
  • wspiera realizowanie strategii SEO.

Dobre praktyki SEO:

  • Przygotuj listę tematów do publikacji, analizując realne potrzeby Twoich odbiorców. Przeprowadź w tym celu analizę wyników wyszukiwania pod kątem zagadnień, które interesują użytkowników.
  • Skorzystaj z narzędzi, takich jak Senuto, AnswerThePublic czy Semstorm, aby na podstawie analizy SERP-ów wygenerować podpowiedzi dotyczące tematów.
  • Stwórz klastry tematyczne. Pogrupuj tematy pod kątem tej samej intencji wyszukiwania. 
  • Uporządkuj tematy pod kątem wyszukiwalności, trudności fraz, sezonowości i priorytetowości. 
  • Przeprowadź wstępny keyword research dla poszczególnych tematów, korzystając do tego z narzędzi, takich jak Google Keyword Planner, Keyword Tool, Answer The Public, Ubersuggest.
  • Wybierz kanały, w których chcesz publikować treści. 
  • Zaplanuj daty publikacji poszczególnych tematów. 
  • Określ osoby odpowiedzialne za przygotowanie i dystrybucję materiałów contentowych.

Profil linkowy

Profil linkowy to zbiór wszystkich odnośników ze stron zewnętrznych, które prowadzą do danej witryny. Każdy link zwrotny to dodatkowy głos wskazujący na to, że strona jest godna zaufania. Google traktuje linki przychodzące jako jeden z głównych czynników rankingowych – strony z rozbudowanym profilem linkowym są wyżej w wynikach wyszukiwania. 

Dokładny sposób mierzenia wartości profilu linkowego przez Google nie jest znany. Specjaliści SEO wskazują jednak pewne kryteria, które warto brać pod uwagę, ponieważ znacząco wpływają na tę kwestię:

  • liczba linków,
  • jakość linków,
  • trafność linków,
  • anchor text,
  • umieszczenie linku na stronie,
  • miejsce docelowe.
Elementy dobrego linku
Elementy tworzące dobry link.

Istotna w ocenie backlinków jest również dywersyfikacja profilu linkowego. Zróżnicowany profil linkowy to taki, który składa się z odnośników z różnych typów stron, np. blogów, katalogów firm czy internetowych serwisów informacyjnych. Musi też zawierać różne rodzaje linków:

  • Linki tekstowe – klasyczne linki z anchor textem umieszczone na stronie zewnętrznej.
  • Linki graficzne – odnośniki w postaci obrazów (infografik, wykresów, zdjęć).
  • Linki dofollow – wskazują robotom sieciowym, że mają podążać za linkiem do strony docelowej.  Pozwalają pozyskać wartościowy link juice. 
  • Link nofollow – informują roboty sieciowe, aby nie podążały za linkiem. Przekazują mniejszą moc stronie, ale nie oznacza to, że należy z nich rezygnować.

Profil linkowy jest ważny w SEO, ponieważ:

  • jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych Google,
  • buduje zaufanie do strony,
  • zwiększa wiarygodność oraz wartość serwisu dla użytkowników i robotów sieciowych,
  • wspiera proces SEO.

Dobre praktyki SEO:

  • Zadbaj o liczbę linków – systematycznie rozbudowuj profil linkowy swojej strony, pozyskując do niego nowe odnośniki z zaufanych stron. 
  • Pamiętaj o jakości linków – lepiej pozyskać jeden wartościowy link ze strony o wysokim autorytecie niż kilka linków z podejrzanych serwisów o niskim poziomie zaufania. 
  • Zadbaj o trafność linków poprzez pozyskiwanie odnośników ze stron powiązanych tematycznie z Twoją witryną.
  • Postaraj się, aby anchor text był dopasowany tematycznie do adresu URL strony i najlepiej do jej głównych fraz kluczowych. 
  • Postaraj się, aby linki do Twojego serwisu pojawiały się w sekcji głównej strony, a nie w stopce czy menu bocznym. Dobrze, jeśli zostaną dodatkowo umieszczone możliwie jak najwyżej w treści.
  • Wybierz starannie miejsce docelowe, czyli stronę w Twoim serwisie, do której chcesz linkować. Niech będzie ona korzystna dla Ciebie i możliwie najlepiej dopasowana do tematyki strony, na której będzie umieszczony link.
  • Twórz profil linkowy, który będzie zdywersyfikowany i wysokiej jakości. Pozyskuj linki różnego typu z różnych źródeł i dbaj, aby były to odnośniki różnego typu. 
  • Jeśli to możliwe, wybieraj linki dofollow, które pozwolą na przeniesienie większej mocy na Twoją stronę. Ten typ linków to sygnał dla Google, że są one dodawane naturalnie. 
  • Nie rezygnuj zupełnie z linków nofollow. Jeśli masz możliwość pozyskania takiego odnośnika, skorzystaj z niej. Szczególnie wtedy, gdy ma być to link ze strony o wysokim autorytecie. Stosowanie linków nofollow rozbuduje profil linkowy i wesprze jego dywersyfikację.
  • Nie stosuj nieetycznych rozwiązań Black Hat SEO. Kupowanie linków często prowadzi do umieszczania odnośników na stronach bardzo niskiej jakości, niepowiązanych tematycznie. Duża liczba takich odnośników może być potraktowana przez wyszukiwarkę jako działania spamerskie.
  • Nie korzystaj także z przestarzałych stron zapleczowych oraz systemu wymiany linków (SWL) – są to metody rozbudowy profilu linkowego, które również mogą skutkować nałożeniem kary przez Google.

Wizytówka Google i integracja ze stroną

Profil Firmy w Google (dawniej Google Moja Firma) to bezpłatne narzędzie, które pozwala właścicielom firm tworzyć, zarządzać i optymalizować profil swojej firmy w Google. Wizytówki Google są widoczne w wynikach wyszukiwania, w Mapach Google oraz aplikacji Google Maps i w przeglądarce.

Po założeniu wizytówki w GPF ważne jest, aby zintegrować ją ze stroną www firmy. 

Wizytówka Google jest ważna w SEO, ponieważ:

  • zwiększa zaufanie ze strony klientów i Google – wizytówka z danymi potwierdza, że firma rzeczywiście istnieje, 
  • pomaga w budowaniu wizerunku przedsiębiorstwa w internecie, 
  • pomaga pozycjonować stronę w Google Maps,
  • wspiera pozycjonowanie lokalne
  • ułatwia potencjalnym klientom dotarcie do lokalnych firm, 
  • zwiększa liczbę wzmianek o firmie w internecie.

Dobre praktyki SEO:

  • Zaloguj się na swoim koncie Google i stwórz wizytówkę w Profil Firmy w Google, uzupełniając najważniejsze informacje, m.in. rodzaj działalności, dane kontaktowe, adres, zdjęcie i opis firmy, obszar prowadzenia działalności oraz godziny działania. 
  • Dodaj do wizytówki firmy w Google możliwość przesyłania wiadomości, aby klienci mogli łatwiej się z Tobą skontaktować. 
  • Zweryfikuj swoją wizytówkę, aby Google miało pewność, że jest ona prawdziwa. Najczęściej dokonuje się tego z wykorzystaniem kodu weryfikacyjnego przesłanego na adres firmy podany w jej profilu. 
  • Gdy Twoja wizytówka będzie już widoczna w wynikach wyszukiwania, musisz zintegrować ją ze stroną. Możesz zrobić to za pomocą kodu IFRAME. Skopiuj kod HTML mapy ze swojej wizytówki i umieść go na stronie. 
  • Możesz założyć wizytówkę w GPF również wtedy, gdy nie masz fizycznego adresu firmy, a także wtedy, gdy działasz hybrydowo (pod adresem firmy, ale odwiedzasz klientów także  indywidualnie).
  • Możesz założyć wizytówkę w Profil Firmy Google także w przypadku prowadzenia działalności w wybranym regionie, kiedy dojeżdżasz do klientów w celu świadczenia usług (np. hydraulik, firma sprzątająca).
  • Korzystaj z wizytówki w GPF w celu zbierania ocen i opinii od zadowolonych klientów – pozwoli Ci to na budowanie renomy przedsiębiorstwa.
  • Aktualizuj swoją wizytówkę o ważne zmiany, np. nowe godziny otwarcia firmy czy nowe dane kontaktowe dla klientów.

Dodatkowy poradnik SEO:

Techniki SEO

Pozycjonowanie stron nie zawsze znaczy to samo. W ramach SEO wyróżnia się trzy grupy metod pozycjonerskich. Są to różne opcje SEO, które cechuje różny stopień respektowania zasad etycznego pozycjonowania według Google. Tradycyjnie mówi się o technikach white hat SEO i black hat SEO, a od pewnego czasu również o gray hat SEO

  • White hat SEO – praktyki, które dają najtrwalsze wyniki przy najczystszych, ale i najbardziej czasochłonnych działaniach, zgodnych z zasadami wyszukiwarki. 
  • Black hat SEO – próba oszukania algorytmów i uzyskania szybkich efektów w bardzo krótkim czasie. Metoda ta całkowicie się nie opłaca. Nie wpisuje się w długofalową strategię budowania trwałych wyników i skutkuje nakładaniem kar przez Google. 
  • Gray hat SEO – zbiór stale zmieniających się technik wpasowujących się w luki w wytycznych Google. Może dawać dobre rezultaty przy częstej aktualizacji strony pod kątem nowych zasad pozycjonowania.

White hat SEO

White Hat SEO to pozycjonowanie z wykorzystaniem wyłącznie w pełni akceptowanych przez Google technik SEO w celu zwiększenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Metoda white hat SEO to metoda etyczna i nienachalna. 

Kombinacja takich uczciwych technik pomaga poprawić autorytet witryny w danej dziedzinie, uzyskać wiarygodne, wartościowe linki, dostarczyć użytkownikowi najbardziej oryginalnej i najwyższej jakości treści oraz poprawić użyteczność strony. Dzięki temu w sposób naturalny buduje się zaufanie do strony i uzyskuje wysoką pozycję w Google. 

Techniki white hat to tak zwane dobre SEO. Są trudniejsze i bardziej wymagające, ale profesjonalne i obejmujące uczciwe zasady pozycjonowania. White hat SEO stawia na jakość, nie ilość – dzięki temu jego efekty są dużo trwalsze niż efekty black hat SEO. 

Niektóre techniki white hat SEO to: 

Podstawowe zasady Google dotyczące white hat SEO: 

Twórz strony z myślą o użytkownikach, a nie wyszukiwarkach. 
Nie wprowadzaj użytkowników w błąd. 
Nie stosuj sztuczek, które mają poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania. 
Zastanów się, co czyni Twoją witrynę wyjątkową, wartościową lub dzięki czemu jest ona atrakcyjna dla użytkowników. 
Zaprojektuj swoją witrynę w taki sposób, by wyróżniała się wśród innych podobnych witryn. 

Search Console – Pomoc

Black hat SEO

Black hat to pozycjonowanie dążące do osiągnięcia przez stronę najwyższej pozycji w SERP-ach Google za pośrednictwem nieetycznych technik SEO. Należą do nich:

  • spamowanie, 
  • publikowanie niskiej jakości treści,
  • duplikowanie treści, 
  • sztuczne linkowanie,
  • kupowanie linków.

Pozycjonowanie black hat to najbardziej nachalna kategoria SEO. Nastawiona jest na szybkie, ale nietrwałe efekty i wykorzystuje działania, które pozornie zwiększają autorytet strony. Google wykrywa strony korzystające z black hat SEO i nakłada na nie kary oraz filtry.

Kary Google za nieetyczne działania są bardzo surowe. Strony, które korzystają z technik black hat SEO nierzadko są usuwane z indeksu wyszukiwarki lub ze względu na nałożone filtry nie mają możliwości poniesienia swojej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dlatego stosowanie tych metod nie opłaca na dłuższą metę. Gwarantuje szybkie, ale chwilowe wyniki, a nie jak SEo white hat efekty, które utrzymują się na długo i punktują w przyszłości.

Najważniejsze techniki black hat SEO, których należy unikać to: 

  • korzystanie z systemów wymiany linków,
  • tworzenie stron z małą ilością treści,
  • umieszczanie na stronie skopiowanych tekstów,
  • maskowanie treści (cloaking),
  • niejawne przekierowania,
  • ukrywanie linków,
  • stosowanie stron przejściowych,
  • upychanie słów kluczowych, w tym słów niezwiązanych ze stroną,
  • tworzenie stron zawierających szkodliwe oprogramowanie, wyłudzających informacje, instalujących wirusy.

Gray hat SEO

Gray hat SEO to optymalizacja i pozycjonowanie z użyciem technik, które nie należą w pełni ani do white hat, ani do black hat SEO. Jest to ciekawe zjawisko i pewien kompromis pomiędzy bardzo restrykcyjnymi zasadami pozycjonowania zalecanymi przez Google a nieetycznymi rozwiązaniami.

Gray hat SEO wynika nie tyle z nieuczciwości, co prób eksperymentowania z algorytmem Google i szukania alternatywnych rozwiązań mających na celu poprawę widoczności strony w Google. Techniki gray hat SEO wynikają również stąd, że w wielu kwestiach Google wyraża się dość niejasno, a SEO dostaje tym samym trochę miejsca na własną interpretację oraz podjęcie ryzyka przy optymalizacji. Przynajmniej do czasu, aż porady SEO ze strony Google nie zostaną doprecyzowane.

Gray hat SEO nie jest tak bezpieczne jak techniki white hat. Specjaliści SEO stosujący metody z tej „szarej strefy” powinni liczyć się z ryzykiem – Google może uznać ich działania za naruszenie narzuconych przez siebie zasad. 

Niebezpieczeństwo korzystania z gray hat SEO podnosi fakt, że pozycjonowanie rozwija się bardzo dynamicznie. W związku z tym technika, która dziś uznawana jest za akceptowalną, za rok może zostać doprecyzowana przez wyszukiwarkę i klasyfikować się jako metoda black hat.

Granica między white a gray, a także między gray a black hat SEO jest więc bardzo płynna. W pozycjonowaniu eksperymentalnym zaleca się ostrożność i trzymanie ręki na pulsie. Konieczne jest uważne monitorowanie zmieniających się wytycznych Google.

Strategia SEO

Firmy SEO stosują nie tylko cały wachlarz metod pozycjonerskich, ale też dostosowują swoje działania do określonych celów marketingowych. W zależności od zasięgu geograficznego lub charakteru strony i rodzaju promowanego obiektu lub firmy, specjaliści ds. SEO tworzą odrębne strategie. Zwiększa to znacznie szanse na skuteczne pozycjonowanie.

Strategia SEO to zaplanowanie i realizacja konkretnych działań on-page i off-page mających na celu osiągnięcie ustalonego celu. Jest nim wypozycjonowanie strony internetowej na konkretne słowa, grupy fraz lub możliwie jak największą ilość słów kluczowych (pozycjonowanie szerokie – long tail). 

Strategia SEO obejmuje określony zasięg geograficzny, adresowana jest do określonej grupy użytkowników, a także dostosowywana jest do promowanego obiektu (firmy, usługi, osoby, produktu itp.).

Audyt SEO

Stworzenie strategii SEO należy zacząć się od gruntownego audytu strony. Audyt SEO to wnikliwe badanie strony klienta z użyciem specjalistycznych narzędzi do analizy słów kluczowych, intensywności i jakości linków przychodzących i wychodzących, kodu witryny i innych czynników wpływających na ocenę witryny internetowej. 

Analiza SEO pozwala uzyskać rzetelny i dokładny raport pełen statystyk. Na nich opiera się dalsze badanie strony, planowanie działań i wycenę pozycjonowania.

Audyt SEO strony internetowej sprawdza:

  • pozycję witryny w wynikach wyszukiwania, 
  • widoczność w Google, 
  • ilość fraz w TOP 10, TOP 20, TOP 50, 
  • uwzględnia analizę serwisów konkurencyjnych,
  • pozwala oszacować potencjał strony,
  • pomaga określić ilość pracy niezbędnej do poprawy zasięgu witryny.

Audyt SEO przeprowadzać można na każdym etapie funkcjonowania strony. Warto wykonać go zarówno przed rozpoczęciem jej pozycjonowania, jak i w trakcie tego procesu. Umożliwi to sprawdzenie postępów działań SEO i zdefiniowanie luk, które należy wypełnić, aby poprawić pozycję strony w SERP.

SEO ogólnopolskie

Pozycjonowanie ogólnopolskie lub globalne sprawdza się w przypadku firm o krajowym zasięgu działalności i jest bardziej kosztowne od lokalnego SEO. Pozwala też na dotarcie do zdecydowanie większej liczby użytkowników.

Jeśli Twoja firma zajmuje się sprzedażą online, ma filie w wielu miastach w Polsce lub świadczy usługi przez internet, będzie to prawdopodobnie najlepsza strategia pozycjonowania

Frazy kluczowe w ogólnokrajowym SEO nie zawierają nazw miast, są też często krótsze (średnio dwuwyrazowe) niż frazy lokalne. Są to frazy, w które najczęściej celuje duża liczba konkurentów. Sprawia to, że czas oczekiwania na wyniki jest dłuższy, a osiągnięcie efektów wymaga dużych nakładów pracy.

SEO na ogólne frazy kluczowe warto dopełnić SEO lokalnym, które pozwoli na szybsze pozyskiwanie użytkowników z okolicy.

SEO lokalne

Pozycjonowanie lokalne lub regionalne to proces SEO koncentrujący się na zwiększeniu pozycji strony w SERP dla wyszukiwań w danym mieście lub regionie. Pozwala na używanie bardziej szczegółowych, dłuższych fraz kluczowych. 

Lokalne pozycjonowanie jest mniej kosztowne od ogólnopolskiego SEO. Wymaga także mniejszego nakładu czasu i pracy, aby osiągnąć pierwsze efekty. Wyniki działań SEO lokalnego można zauważyć nawet po kilku tygodniach.
 
Pozycjonowanie lokalne sprawdza się zarówno jako usługa dla małych firm o ograniczonym zasięgu działania, jak i dla filii ogólnopolskich korporacji. W lokalnym SEO i promocji firmy wykorzystuje się również Google Maps, aby dotrzeć do użytkowników w okolicy.

E-commerce SEO

Optymalizacja sklepów internetowych wymaga odrębnej strategii SEO. Celem nadrzędnym jest wzrost konwersji i dochodu ze sklepu. Powinien to umożliwić szereg działań SEO, zapewniający:

  • idealną nawigację na stronie, 
  • responsywność witryny, 
  • łatwe filtrowanie i wyszukiwanie produktów,
  • sprzedażowe opisy produktów zoptymalizowane pod SEO.

Wiedza o tym, jak pozycjonować sklep internetowy jest podstawą przyszłości handlu. Nic więc dziwnego, że specjaliści prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowych technik SEO dedykowanego branży e-commerce

SEO PR

SEO PR nazywany jest w branży SERM, czyli pozycjonowaniem wizerunkowym. Łączy w sobie elementy SEO i PR (Public Relation), czyli obejmuje pozycjonowanie strony www oraz kształtowanie jej stosunków z otoczeniem. Opiera się na budowaniu pozytywnego, eksperckiego wizerunku firmy w wyszukiwarce.

SERM jest bardzo ważne, ponieważ pomaga kształtować sposób postrzegania przedsiębiorstwa tam, gdzie użytkownicy najczęściej szukają informacji – czyli w Google. Pomaga zainteresować odbiorców ofertą i zbudować społeczność wokół firmy.

SEO wizerunkowe można sprowadzić do 2 głównych działań: 

  • pozycjonowanie pozytywnych informacji – dążenie do umieszczenia na pierwszej stronie rankingu Google stron wpływających pozytywnie na wizerunek firmy,
  • depozycjonowanie negatywnych informacji – dążenie do obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania stron wpływających negatywnie na wizerunek firmy.

SERM pozwala na kształtowanie oceny firmy zarówno wtedy, gdy jest ona nadwyrężona (jak często bywa w przypadku polityków), jak i wtedy, gdy chcesz po prostu zwiększyć rozpoznawalność swojej marki.

Dodatkowy poradnik SEO:

Dlaczego Twoja strona www potrzebuje SEO?

Ruch internetowy oraz sprzedaż produktów lub usług online w zdecydowanym stopniu napędzane są przez największe komercyjne wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yahoo, Baidu czy Yandex

Inne kanały takie jak media społecznościowe czy e-mail marketing mogą generować dodatkowe odwiedziny w Twojej witrynie, jednak to wyszukiwarki internetowe są podstawową i najbardziej naturalną metodą nawigacji do stron. Dla większości użytkowników stanowią główne miejsce poszukiwania informacji na temat produktów i usług, które chcą zakupić. 

Wśród wymienionych wyżej wyszukiwarek, najpopularniejszą i najbardziej wartościową jest Google – praktycznie bezkonkurencyjna, bo korzysta z niej ponad 90% internautów na świecie.

Ranking wyszukiwarek internetowych na świecie 2022-23
Popularność wyszukiwarek internetowych na świecie
źródło: Statcounter GlobalStats 

Duża popularność wyszukiwarek wynika przede wszystkim z faktu, że są one bardzo proste i intuicyjne w obsłudze. Wpisanie w pasek wyszukiwarki frazy kluczowej to najszybszy sposób na znalezienie i dotarcie do poszukiwanych informacji.

Oznacza to, że wyszukiwarki internetowe umożliwiają bardzo naturalne znalezienie oferowanych przez Ciebie produktów lub usług. A to z kolei jest jednoznaczne z tym, że w marketingu internetowym SEO znaczenie ma ogromne.

Każdy właściciel strony internetowej czy Specjalista SEO może z użyciem specjalistycznych narzędzi precyzyjnie określić, które popularne słowa kluczowe najlepiej odpowiadają treści, ofercie z danej witryny i wybrać te, które zamierza pozycjonować, aby dotrzeć do użytkowników – potencjalnych klientów.

To, ile ruchu z wyszukiwarki internetowej zostanie przekierowane do strony www, zależy od popularności słowa kluczowego i pozycji frazy w wyszukiwarce. Im wyżej pozycjonowana jest fraza kluczowa w wynikach wyszukiwania, tym prawdopodobieństwo kliknięcia przez użytkownika w link do strony jest większe. 

Statystyki z FirstPageSage pokazują, że strony wypozycjonowane do TOP 3, czyli zajmujące 3 pierwsze miejsca w wynikach na daną frazę, przechwytują ponad 60% ruchu z danego słowa kluczowego. 

Współczynnik klikalności CTR (click through rate) dla poszczególnych miejsc wynosi odpowiednio: 

  • dla pozycji #1 39,8% na urządzeniach stacjonarnych i 28,5% na urządzeniach mobilnych,
  • dla pozycji  #2 18,7% na urządzeniach stacjonarnych i 15,7% na urządzeniach mobilnych,
  • dla pozycji #3 10,8% na urządzeniach stacjonarnych i 11% na urządzeniach mobilnych.
CTR według pozycji stron w rankingu Google
Wskaźnik CTR dla 3 pierwszych miejsc w rankingu Google.
Źródło: FirstPageSage

W praktyce pojedyncze tylko słowa kluczowe wpisywane są przez internautów do wyszukiwarki od kilkudziesięciu do kilku tysięcy razy w ciągu miesiąca.

Jeśli zatem Twoja strona jest wyświetlana przez wyszukiwarkę na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, to zyskujesz niesamowite możliwości pozyskania ruchu do swojej witryny i zdobycia potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie strony już na kilka lub kilkanaście fraz może realnie przełożyć się na sukces firmy. Wartościowy i ukierunkowany ruch z wyszukiwarek internetowych jak żaden inny kanał marketingowy zapewnia skuteczną reklamę i realny przychód z działalności przedsiębiorstwa.

Skutecznie realizowane SEO, podobnie jak content marketing, to obecnie bardzo skuteczna długoterminowa strategia dla wielu firm, które chcą czerpać realne korzyści dzięki widoczności strony w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Popularność pozycjonowania strony i wybór tej formy promocji wynika z faktu, iż SEO może zapewnić wyjątkową stopę zwrotu z inwestycji w porównaniu do innych rodzajów marketingu internetowego. 
Realizowanie skutecznej strategii SEO i zapewnienie stronie internetowej pozycji na samej górze organicznych (darmowych) wyników w wyszukiwarce dla wartościowych fraz kluczowych pozwala na bezpośrednie dotarcie do grupy docelowej, i to w momencie, kiedy potencjalny klient szuka Twoich produktów i usług.

Działania SEO mają na celu dotarcie do jak największej liczby użytkowników, na potrzeby których dana strona internetowa rzeczywiście odpowiada. Aspekt, który do tej pory mógł nie wydać się oczywisty, to również fakt, iż pozycjonując swój serwis, chcesz realizować konkretne cele – uzyskiwać oczekiwaną konwersję.

Oznacza to, że SEO nie sprowadza się jedynie do optymalizacji kodu witryny pod techniczne parametry wyszukiwarek i budowania sieci linków, ale w równym stopniu dąży również do jak najpełniejszego zaspokojenia realnych potrzeb użytkowników w zakresie treści, nawigacji i ogólnej użyteczności (UX).

Co daje SEO i dlaczego jest ważne?

Optymalizacja strony pod wyszukiwarki internetowe jest współczesną dźwignią handlu, a Google to najczęstszy środek transportu, który klient wybiera, aby dotrzeć do idealnego produktu lub usługi. Dlatego SEO jest praktycznie niezbędne, jeśli chcesz, aby podróż doprowadziła go prosto do Ciebie.

Najważniejsze korzyści płynące z optymalizacji strony internetowej (SEO): 

  • Wzrost liczby wizyt użytkowników na Twojej stronie – zastosowanie dobrze przemyślanej, uczciwej strategii SEO sprawi, że Twoja strona stanie się nieporównywalnie bardziej widoczna w sieci. Znajdzie się w TOP 10 Google, a w efekcie przyciągnie odpowiednich użytkowników. Zostanie przy tym ograniczone ryzyko przypadkowych krótkich wizyt, które generują tak zwany bounce rate (wskaźnik odrzuceń), który może negatywnie wpłynąć na ocenę strony przez wyszukiwarki. 
  • Wzrost konwersji i bezpośrednie korzyści finansowe – dzięki marketingowi internetowemu Twoja strona może zacząć generować prawdziwe zyski. Wzrost ruchu na dobrze wypozycjonowanej witrynie przekłada się często na wzrost konwersji, a co za tym idzie, na większe pieniądze. 
  • Zwiększenie świadomości i reputacji marki – to cel długodystansowy, prowadzący w ostateczności do ugruntowania pozycji Twojej firmy na rynku, przez zwiększenie pozycji Twojej strony w internecie i osiągnięcie wyżej już wymienionych korzyści. Dobra kampania może wpłynąć na pozycję firm, naprawiając ich nadwyrężoną reputację, o czym najlepiej wiedzą eksperci SEO PR. 
  • Zyskanie wizerunku eksperta w branży – coraz częściej stosowana technika SEO, czyli praca nad autorytetem domeny, dla wielu autorów stron jest celem samym w sobie. Publikowanie wartościowych i zoptymalizowanych treści na doskonale wypozycjonowanej stronie utrzymującej się w TOP 10 pozwala Ci zaprezentować się jako ekspert w swojej dziedzinie. 
  • Utrzymanie przewagi nad konkurencją – SEO jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branży w marketingu. Dlatego regularne działania pod kątem nowych wytycznych Google i kryteriów użytkowników sieci daje najlepsze efekty w utrzymaniu konkurencji na dystans i pozycji lidera w branży.

Pamiętaj, że w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników, usługa SEO powinna być dopasowana do Twojej strony. Musi być oparta na audycie SEO, analizie konkurencji oraz branży, a także spełniać najważniejsze SEO zasady wyznaczane przez Google.

Dodatkowy poradnik SEO: 

Od czego zacząć SEO?

Punktem wyjścia do rozpoczęcia działań SEO powinna być szczegółowa analiza kondycji Twojej strony, branży i konkurencji.

Skorzystaj z bezpłatnej analizy i konsultacji

Sprawdź, jak najlepiej zaplanować cały proces optymalizacji SEO, promocji strony w Google i pozyskiwania klientów z wyszukiwarki.

Decydując się na to rozwiązanie, zyskasz:

  • możliwość darmowej rozmowy z doświadczonym specjalistą SEO,
  • informacje na temat słów kluczowych, które umożliwią Ci pozyskiwanie nowych klientów,
  • praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak promować firmę w Google, 
  • porady dotyczące zwiększania sprzedaży z wykorzystaniem ruchu organicznego.

Wykonaj darmowy audyt SEO online

Możesz też przeprowadzić samodzielnie darmowy audyt strony www. Nasze narzędzie do darmowej analizy obejmuje wszystkie najważniejsze zagadnienia SEO. Po około 90 sekundach otrzymasz szereg istotnych informacji na temat poszczególnych czynników SEO, które powinieneś poprawić, aby zwiększyć pozycję swojej strony w Google. 

  • Dowiedz się, czy Twoja strona stosuje najważniejsze wskazówki Google.
  • Upewnij się, że Twoja strona jest łatwo dostępna dla klientów.
  • Sprawdź liczbę linków oraz widoczność strony w Google.

Wykonaj Darmowy Audyt SEO

FAQ

Co to jest techniczne SEO?

Techniczne SEO to proces wprowadzania technicznych zmian na stronie, które mają pomóc wyszukiwarkom znaleźć, przeszukać, zrozumieć i zindeksować strony internetowe. Techniczne SEO polega m.in. na instalacji protokołu SSL, implementacji danych strukturalnych, wprowadzeniu pliku robot.txt czy wdrożeniu mapy strony.

Czym różni się SEM od SEO?

SEO i SEM to dwa różne terminy i nie należy stosować ich zamiennie. SEM to skrót od angielskiego sformułowania Search Engine Marketing, czyli marketing w wyszukiwarkach internetowych. Odnosi się do marketingu internetowego, którego celem jest kierowanie ruchu do strony z płatnych i darmowych wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach. 

SEO, jako działania mające na celu kierowanie ruchu do strony wyłącznie z bezpłatnych wyników wyszukiwania, jest częścią kampanii SEM. Poza pozycjonowaniem, na SEM składa się też ruch płatny, czyli PPC (Pay Per Click). Jest to ruch z reklam Google, tak zwanych Google Ads (dawniej Google AdWords), których najlepszym przykładem są linki sponsorowane widoczne w wynikach wyszukiwania nad wynikami naturalnymi.

Podział ten klarownie opisuje wzór: SEM = SEO + PPC.

SEM koncentruje wszystkie wysiłki na dotarciu do użytkowników wyszukiwarek internetowych poprzez realizację intensywnych płatnych kampanii reklamowych i emisję linków sponsorowanych oraz kierowanie ruchu na stronę poprzez działania SEO i budowanie widoczności stron w organicznych wynikach.

Co ma wpływ na wynik SEO?

O tym, na którym miejscu w wynikach wyszukiwania znajduje się strona internetowa, decyduje ponad 200 czynników rankingowych. Są one stale aktualizowane wraz z usprawnieniami wprowadzanymi przez Google do algorytmów wyszukiwarki w celu jeszcze lepszego dopasowania wyników wyszukiwania do intencji użytkownika.

Spełnienie intencji użytkownika jest obecnie najważniejszym czynnikiem rankingowym, od którego w znacznym stopniu zależy pozycja w rankingu Google. Aby ją spełnić, trzeba wykonać działania w 4 najważniejszych obszarach:

  • Optymalizacja SEO – m.in. wybór odpowiedniej strony docelowej (LP), tytuł i opis strony, przyjazny adres URL, struktura i nawigacja strony, szybkość i bezpieczeństwo strony, mapa strony, dopasowanie do urządzeń mobilnych, robots.txt.
  • Optymalizacja treści – m.in. unikalne i wartościowe treści, stosowane nagłówków w odpowiedniej hierarchii, prezentacja treści, zastosowanie słów kluczowych, spełnienie potrzeb użytkownika i realna pomoc. 
  • Link building i content marketing – m.in. autorytet i trafność strony, tekst kotwicy linku, linki dofollow i nofollow, pozycja linku na stronie, tworzenie i dystrybucja wartościowych treści, którymi użytkownicy chcą się dzielić w internecie.
  • Analityka internetowa i czynniki behawioralne – m.in. współczynnik klikalności, współczynnik konwersji, współczynnik odrzuceń, czas spędzony przez użytkownika na stronie.

Wpływ na SEO ma również to, w jakim stopniu strategia będzie uwzględniać zasady pozycjonowania Google. Wykonywanie wszystkich optymalizacji i zmian powinno przebiegać zgodnie z ogólnodostępnymi wytycznymi.

Ponadto na wynik SEO wpływ mają takie czynniki jak:

  • czas, 
  • branża i jej konkurencyjność,
  • trudność słów kluczowych,
  • zasięg strategii SEO,
  • zasoby w postaci ludzi, budżetu i technologii.

Ile trwa SEO?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Google, na pierwsze mierzalne efekty SEO należy czekać średnio od 4 do 12 miesięcy (źródło: Google Search Central).

Dokładny czas oczekiwania na rezultaty działań z zakresu SEO zależy od tego:

  • w jakim stanie jest strona i ile trzeba włożyć w nią pracy,
  • w jakiej branży i o jakim natężeniu konkurencji strona funkcjonuje,
  • jaki jest zasięg strategii (lokalna, ogólnopolska, globalna),
  • jakie zasoby czasowe i finansowe zostaną przeznaczone na działania SEO.
  • Należy jednak pamiętać, że SEO to proces ciągły. Nie można zaprzestać działań pozycjonerskich, aby nie stracić pozycji w rankingu na rzecz konkurencji.

Dodatkowy poradnik SEO:

Czy SEO jest płatne? Ile kosztuje SEO?

Ruch pozyskiwany z organicznych wyników wyszukiwania jest nazywany ruchem bezpłatnym. Sama wyszukiwarka nie pobiera opłat za umieszczenie strony w TOP 10 (tak, jak ma to miejsce w przypadku reklam PPC). Jednak działania mające na celu uzyskanie i utrzymanie wysokiej pozycji w Google kosztują.

Do najczęstszych kosztów SEO zalicza się:

  • wynagrodzenie dla pracowników wewnętrznych, agencji SEO lub freelancera,
  • dostęp do specjalistycznych narzędzi SEO i technologii, 
  • tworzenie i dystrybucję treści oraz budowanie profilu linkowego.

Firmy inwestują zwykle od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych na SEO miesięcznie – wszystko zależy od przyjętej strategii i oczekiwanych efektów pozycjonowania.

Dodatkowy poradnik SEO:

Czy warto inwestować w SEO?

Działania SEO uważane są za jedną z najbardziej rentownych metod promowania firmy w internecie. SEO jest opłacalne tylko wtedy, gdy przynosi zwrot z inwestycji.

Aby wiedzieć, ile można zarobić na SEO, musisz: 

  • policzyć koszt SEO,
  • policzyć wartość konwersji dla ruchu organicznego, 
  • wziąć pod uwagę wartość konwersji wspomaganych, 
  • policzyć wskaźnik ROI.

Skutecznie realizowana strategia SEO może zapewnić Ci najwyższy zwrot z inwestycji wśród wszystkich kanałów marketingowych, na poziomie sięgającym nawet 700%.

Dodatkowy poradnik SEO:

Jaki powinien być pierwszy krok przy tworzeniu planu SEO?

Pierwszym krokiem w tworzeniu strategii SEO powinna być analiza konkurencji. To proces, który ma na celu zdobycie szczegółowych informacji na temat tego, jakie działania SEO prowadzą strony konkurentów w celu zwiększenia swojej widoczności w Google oraz maksymalizacji ruchu z organicznych wyników wyszukiwania.

W analizie konkurencji SEO brane są pod uwagę m.in. kwestie techniczne, ocena wykorzystanych fraz kluczowych, a także analiza profilu linkowego.

Do badania konkurencji należy korzystać ze specjalistycznych narzędzi analitycznych, takich jak Screaming Frog, Senuto, SEMRush, Ahrefs czy Semstorm.

Dodatkowy poradnik SEO:

Kiedy należy rozważyć aktualizację planu SEO?

Strategia SEO powinna być opracowana na podstawie analizy konkurencji, badania słów kluczowych oraz audytu SEO. Jeśli po 6 miesiącach pracy nie będą widoczne pierwsze zadowalające efekty, warto rozważyć zmianę kierunku działań i aktualizację podjętej strategii o nowe słowa kluczowe, dodatkowe działania link buildingowe czy content marketingowe.

Aktualizacja planu SEO powinna być przeprowadzana również za każdym razem, gdy wyszukiwarka Google ogłosi dużą zmianę w funkcjonowaniu swojego algorytmu. Konieczne jest wzięcie pod uwagę wprowadzonych udoskonaleń i dopasowanie swoich działań do nowych wytycznych.

Zmiany w SEO można również poczynić wskutek rozwoju lub zmian wewnętrznych firmy, np. aktualizacji portfela produktów czy usług, rozwoju na rynki zagraniczne lub innych strategicznych zmian w firmie. 

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

4.9 / 5 według 557 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dobry wybór!

Przedstawimy strategię i wypromujemy Twój biznes. Daj nam znać o swoim projekcie!

Twoje dane administruje SEMPIRE Europe sp. z o.o.
Więcej o ochronie danych
Administratorem danych osobowych jest SEMPIRE Europe sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, adres: Plac Andersa 3, 61-894 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000969190. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, lecz może być niezbędne do przesłania odpowiedzi na zapytanie i przygotowania oferty. Zobacz więcej...