Nawigacja fasetowa w SEO – jak ją skutecznie wdrożyć na stronie? | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

Nawigacja fasetowa w SEO – jak ją skutecznie wdrożyć na stronie?

Jeśli kiedykolwiek robiłeś zakupy online, na pewno skorzystałeś z funkcji filtrowania, takich jak sortowanie kurtek na jesień według ceny, wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia do biegania ulubionej marki, czy filtrowanie koszul satynowych według koloru. To właśnie przykłady nawigacji fasetowej!

Uporządkowana architektura strony internetowej i inteligentna strategia linkowania wewnętrznego to must-have w przypadku dużych sklepów internetowych. Nawigacja fasetowa z kolei musi być dobrze przemyślana i poprawnie zaimplementowana, aby zadowolić zarówno użytkowników, jak i roboty wyszukiwarek.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest nawigacja fasetowa,
  • jak działa wyszukiwanie fasetowe,
  • jakie typy stron posiadają nawigację fasetową,
  • dlaczego nawigacja fasetowa ma znaczenie w sklepie internetowym,
  • jakie problemy SEO może powodować nawigacja fasetowa,
  • jak sprawdzić, czy występują problemy z nawigacją fasetową,
  • jak naprawić problemy stron z nawigacją fasetową,
  • w jaki sposób wdrożyć nawigację fasetową na stronie, by zwiększyć ruch.

Nawigacja fasetowa w SEO – jak ją skutecznie wdrożyć na stronie?

Co to jest nawigacja fasetowa? Definicja

Nawigacja fasetowa (ang. faceted navigation) to system filtrowania i sortowania, który ułatwia użytkownikom precyzyjne dopasowanie wyników do przeprowadzanego wyszukiwania, np. w sklepach internetowych.

Nawigacja fasetowa określana jest także jako „wyszukiwanie fasetowe” bądź nazywana po prostu – filtrami. Pozwala na zawężenie wyników poprzez wybór różnych kryteriów, takich jak cena, kolor, rozmiar czy marka.

Strony internetowe z nawigacją fasetową pomagają użytkownikom w znalezieniu produktów wpisującym zapytania przy pomocy fraz z długim ogonem (np. „czarne buty sportowe dla mężczyzn rozmiar 44”), dzięki precyzyjnym filtrom wyszukiwania.

Jak działa nawigacja fasetowa?

Działanie nawigacji fasetowej polega na filtrowaniu wyników na stronach internetowych według określonych atrybutów, takich jak cena, marka, kolor czy czas dostawy.

Administratorzy witryn przypisują odpowiednie atrybuty do ofert, które są wyświetlane użytkownikom w postaci listy filtrów. Internauta wybiera interesujące go opcje, a strona automatycznie aktualizuje wyniki na podstawie wskazanych wyborów.

Nawigacja fasetowa – przykład
Nawigacja fasetowa – przykład

Istnieje kilka sposobów reakcji strony internetowej na wybór filtrów (znajdziesz je poniżej).

  • Wyniki mogą zostać natychmiast zaktualizowane bez załadowania strony internetowej, poprzez skorzystanie z technologii JavaScript.
  • Strona internetowa może zostać załadowana z nowymi wynikami, bez korzystania z JavaScript.
  • Filtry są stosowane dopiero po kliknięciu przycisku „Zastosuj”, który aktualizuje listę produktów (często przy użyciu JavaScript).
  • Kliknięcie „Zastosuj” ładuje nową stronę z wynikami.

Kiedy korzystasz z nawigacji fasetowej i wybierasz filtry, jak np. kolor czy marka, adres strony internetowej może się zmienić, aby pokazać te wybory.

→ Przykład: Jeśli wybierzesz kolor „niebieski” i markę „Samsung”, adres strony internetowej może wyglądać tak: ?colour=blue&brand=samsung. To pomaga witrynie zapamiętać Twoje wybory i łatwiej je odtworzyć, np. przy udostępnianiu linku znajomym lub w późniejszym powrocie do wyników.

Jakie typy stron internetowych mają nawigację fasetową?

Nawigację fasetową można znaleźć na wielu stronach internetowych. Do przykładowych należą:

  • sklepy internetowe – filtrowanie produktów według cech, takich jak kolor, rozmiar, marka czy cena.
  • katalogi bibliotek – sortowanie publikacji według autora, gatunku lub daty wydania.
  • portale turystyczne – wybór lotów i noclegów na podstawie zakresu dat, przewoźnika czy lokalizacji.
  • witryny z nieruchomościami – wyszukiwanie ofert według lokalizacji, ceny lub wybranych udogodnień.
  • katalogi z ofertami pracy i kursami – zawężanie wyników wyszukiwania ofert pracy lub kursów według kategorii, lokalizacji czy czasu ich trwania.

Dlaczego nawigacja fasetowa ma znaczenie w sklepie internetowym?

Nawigacja fasetowa ma duże znaczenie w sklepie internetowym, ponieważ ułatwia klientom znalezienie produktów, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

Dzięki możliwości filtrowania wyników według różnych cech, takich jak cena, kolor, rozmiar czy marka, użytkownicy mogą szybko zawęzić wybór do tych produktów, które ich najbardziej interesują. Funkcja poprawia doświadczenie zakupowe, ponieważ klienci nie muszą przeglądać setek nieistotnych dla nich wyników.

Znaczenie nawigacji fasetowej w sklepie internetowym wzrasta w przypadku fraz kluczowych z długim ogonem, czyli szczegółowych zapytań użytkowników o bardzo konkretne produkty lub usługi.

Jakie problemy z SEO może powodować nawigacja fasetowa? 4 najczęstsze wyzwania

Nawigacja fasetowa może prowadzić do pojawienia się problemów z SEO, jeśli nie zostanie odpowiednio zaimplementowana. Poniżej przedstawiamy 4 wyzwania, z którymi możesz się zmagać.

1. Zduplikowane treści

Nawigacja fasetowa często prowadzi do generowania licznych stron z niemal identycznym contentem, co z kolei – przyczynia się do powstawania zduplikowanych treści. W wyniku tego wyszukiwarki mogą mieć problemy z określeniem, która wersja strony jest najważniejsza.

Duplikacja treści oddziałuje na inne elementy, prowadząc do:

  • kanibalizacji słów kluczowych, gdzie różne podstrony konkurują ze sobą o te same frazy;
  • rozproszenia sygnałów rankingowych na wiele adresów URL zamiast ich konsolidacji w jeden, mocniejszy adres URL./li>

Uwaga!

Filtrowanie produktów według ceny nie zmienia zawartości witryny w znaczącym stopniu, ponieważ przefiltrowane wyniki wciąż odnoszą się do tej samej grupy produktów, tylko z innym układem lub ograniczoną liczbą wyświetlanych pozycji.

2. Rozproszenie wartości linków

Drugim problemem pojawiającym się w przypadku nawigacji fasetowej jest rozproszenie wartości linków. Wyszukiwanie fasetowe prowadzi do wielu różnych kombinacji parametrów, to znaczy, że użytkownik może zastosować wiele filtrów (np. kolory, rozmiary, ceny), które tworzą różne warianty tej samej strony.

Każda taka kombinacja może tworzyć unikalny adres URL, co prowadzi do rozproszenia mocy linków na wiele stron o podobnej treści, zamiast na jedną, główną witrynę – co summa summarum utrudnia proces pozycjonowania.

3. Marnowanie budżetu indeksowania

Trzecim wyzwaniem, z którym zmagają się właściciele stron internetowych z nawigacją fasetową, jest nieodpowiednie zarządzanie budżetem indeksowania witryny (z ang. crawl budget).

W przypadku witryn z dużą liczbą opcji filtrowania roboty wyszukiwarek mogą zużywać zbyt dużo zasobów na przeszukiwanie dynamicznie generowanych stron, które nie mają dużej wartości. Oznacza to, że podstrony mogą mieć problem z prawidłowym indeksowaniem.

4. Zbyt skomplikowane adresy URL

Czwartym problemem związanym z nawigacją fasetową są złożone adresy URL. Opcje filtrowania zazwyczaj generują długie, skomplikowane adresy URL z wieloma parametrami, np. 'https://przyklad.pl/produkty?sortowanie=cena&kolor=niebieski&rozmiar=xl'.

Ta praktyka może utrudniać prawidłowe indeksowanie adresu URL przez wyszukiwarki oraz prowadzić do problemów z ustaleniem głównej wersji strony internetowej, tym samym stając się nieczytelne dla użytkowników.

Jak sprawdzić, czy występują problemy z nawigacją fasetową?

Aby sprawdzić, czy Twoja strona ma problemy z nawigacją fasetową, zacznij od przeprowadzenia audytu SEO, który pomoże zidentyfikować potencjalne przeszkody. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które warto podjąć.

Zapoznaj się z działaniem opcji filtrów w Twojej witrynie internetowej

Diagnozę problemów z nawigacją fasetową rozpocznij od zrozumienia sposobu, w jaki Twoja witryna z niej korzysta. W tym celu zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy filtry istnieją tylko na stronach kategorii, czy używasz ich również w innych sekcjach witryny, np. na blogu?
  • Czy istnieje hierarchiczna kolejność, w jakiej parametry filtrów są dołączane do adresów URL? (np. filtry marki jako zawsze pierwsze, a cenowe zawsze drugie)
  • Czy istnieje limit na liczbę parametrów filtrów, które można dodać na stronie internetowej, czy możliwe są nieskończone kombinacje?

Jeśli lepiej zrozumiesz nawigację fasetową swojej witryny, łatwiej będzie Ci zauważyć problemy z SEO, jakie może ona powodować.

Sprawdź ruch na stronach z nawigacją fasetową

Gdy już dowiesz się, ile jest stron z nawigacją fasetową w Twojej witrynie i jakie mają cechy, warto przeanalizować, które z nich są wartościowe, czyli przyciągają ruch organiczny. Dzięki wnikliwemu badaniu można zidentyfikować strony, które mogą wymagać optymalizacji lub modyfikacji, aby lepiej wykorzystać budżet indeksowania.

Znajdź strony fasetowe marnujące budżet indeksowania

Niektóre strony z nawigacją fasetową przyciągają ruch organiczny z wyników wyszukiwania, inne mogą niepotrzebnie zużywać budżet indeksowania. Jak rozpoznać, które strony są wartościowe, a które nie?

Dobrym punktem wyjścia jest porównanie danych z Google Search Console „Indeksowanie przez Google” (boty) z „Odwiedziny z Google” (użytkownicy) przy pomocy Google Analytics.

Jeśli Googlebot często indeksuje strony, które nie generują ruchu, oznacza to, że mogą one niepotrzebnie wykorzystywać budżet indeksowania.

Wyszukaj strony za pomocą operatora „site” w Google

Sprawdź liczbę zaindeksowanych stron internetowych i oceń, czy nie pojawia się nadmierna liczba URL-i spowodowana przez niekontrolowaną nawigację fasetową.

Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy sprzedający buty i masz zaimplementowaną na stronie nawigację fasetową, która pozwala filtrować produkty według koloru, rozmiaru i ceny. W wyniku tego powstają różne kombinacje, takie jak:

  • /buty?kolor=czerwony&rozmiar=42&cena=100-200
  • /buty?kolor=niebieski&rozmiar=43&cena=100-200
  • /buty?kolor=zielony&rozmiar=42&cena=50-100

Jeśli wszystkie te kombinacje zostaną zaindeksowane, w indeksie Google pojawią się setki niemal identycznych stron, różniących się jedynie detalami. Taka nadmierna liczba URL-i przeciąża crawl budget i prowadzi do problemów z duplikacją treści.

Przeanalizuj raport w Google Search Console

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy nie występują problemy ze stronami z nawigacją fasetową, przeanalizuj raport w Google Search Console.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje o liczbie stron zaindeksowanych przez Google, przejdź do raportu „Indeksowanie → Strony” w Google Search Console i zaznacz opcję Zaindeksowano” na wykresie. To umożliwi dostęp do dokładniejszych danych dotyczących indeksowania witryny.

Przykład raportu dotyczącego stron z nawigacją fasetową w Google Search Console
Przykład raportu dotyczącego stron z nawigacją fasetową w Google Search Console – źródło: Ahrefs

Jeżeli liczba zaindeksowanych stron internetowych wydaje się duża lub wzrosła po wdrożeniu nawigacji fasetowej, może to oznaczać problem z nadmiernym indeksowaniem.

Jak jednak upewnić się, że winne są filtry? Poniżej znajdziesz jeden z wielu sposobów, by to sprawdzić.

Aby ustalić, czy przyczyną są filtry fasetowe, warto sprawdzić szczegóły w Google Search Console. Mapy witryn XML są tu bardzo pomocne. Jeśli przesłałeś je do GSC, tabela poniżej wykresu podzieli URL-e na dwie kategorie: zaindeksowane, ale nie będące częścią mapy witryny, oraz te, które zostały wysłane w mapie witryny i zaindeksowane. To pozwala ocenić, które strony są efektem nawigacji fasetowej i czy ich indeksowanie jest właściwe.

Innym sposobem na wykrycie potencjalnych problemów z nawigacją fasetową jest analiza adresów URL wykluczonych w Google Search Console.

Filtrowanie sekcji „Wykluczone” i badanie statusu „Strona zeskanowana, ale jeszcze niezindeksowana” pozwala zrozumieć, które strony zostały odkryte przez Google, ale nie zostały zaindeksowane.

Przykładowy wgląd w status stron z nawigacją fasetową w Google Search Console
Przykładowy wgląd w status stron z nawigacją fasetową w Google Search Console – źródło: Ahrefs

Google nie indeksuje wszystkich przeszukanych stron. Jeśli witryna jest niskiej jakości, co często zdarza się przy nadmiarze stron z nawigacją fasetową, może zdecydować się jej nie indeksować, aby nie obciążać indeksu nieistotnymi treściami.

Jak naprawić problemy z nawigacją fasetową w SEO? 7 gotowych rozwiązań

Problemy z nawigacją fasetową w SEO mogą prowadzić do zduplikowanej treści, problemów z crawl budget (budżetem indeksowania), a także do niepotrzebnego generowania stron o niskiej jakości. Sprawdź 7 rozwiązań, które pomogą Ci naprawić te problemy.

1. Ogranicz liczbę kombinacji filtrów

Nawigacja fasetowa polega na tworzeniu różnych kombinacji filtrów, aby użytkownicy mogli precyzyjniej przeszukiwać zawartość strony, np. według rozmiaru, koloru, ceny produktu. Niestety, tworzenie stron dla każdej możliwej opcji filtru może prowadzić do problemów z indeksowaniem ogromnej liczby stron o znikomej wartości.

Aby temu zapobiec, zidentyfikuj strony, które są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników, i ogranicz liczbę kombinacji dostępnych dla robotów wyszukiwarki.

2. Używaj znaczników “noindex” dla nieistotnych stron

Jeśli strony tworzone przez nawigację fasetową nie mają wartości dla użytkowników ani wyszukiwarek, warto dodać znaczniknoindex”. W ten sposób strony te nie będą indeksowane przez wyszukiwarki, co zmniejszy ryzyko duplikacji treści i wpłynie pozytywnie na budżet indeksowania.

3. Blokuj niepotrzebne parametry URL za pomocą robots.txt

Kolejnym rozwiązaniem problemów z nawigacją fasetową jest blokowanie niepotrzebnych parametrów URL za pomocą pliku robots.txt.

Na przykład, aby zablokować parametry sortowania, możesz dodać następującą linijkę do pliku robots.txt:

Disallow: /*?sort=

To pozwala ograniczyć indeksowanie stron niskiej jakości przez roboty. Warto dobrze przemyśleć, które parametry powinny być zablokowane, aby nie ograniczać dostępu do istotnych stron.

4. Zastosuj reguły „nofollow” do linków

Linki do nieistotnych stron z nawigacją fasetową mogą prowadzić do niepotrzebnego przepływu mocy SEO (tzw. link juice) do stron, które nie mają wartości dla użytkownika. Aby tego uniknąć, zastosuj atrybut “rel=nofollow do odnośników prowadzących do mniej znaczących witryn, aby nie podążały za nimi roboty wyszukiwarki.

5. Stwórz dedykowaną strukturę URL

Dla stron tworzonych przez nawigację fasetową warto stworzyć dedykowaną strukturę URL, która ułatwi rozpoznanie, czy dana strona powinna być indeksowana. Wprowadź różnicę w strukturze URL dla witryn o wysokiej jakości i stron, które mają tylko wspierać nawigację użytkownika. Dzięki temu łatwiej jest zarządzać tym, które strony są widoczne w wynikach wyszukiwania.

6. Monitoruj błędy indeksowania

Regularnie monitoruj błędy indeksowania w Google Search Console, aby sprawdzić, czy roboty wyszukiwarki napotykają trudności z dostępem do stron z nawigacją fasetową. Jeśli znajdziesz trudności, podejmij odpowiednie działania, takie jak blokowanie problematycznych parametrów lub poprawa struktury linków wewnętrznych.

7. Pamiętaj o mapie witryny XML

Dodaj odpowiednie adresy URL stron, które mają być indeksowane, do mapy witryny XML. Warto unikać implementowania wszystkich możliwych kombinacji filtrów, a skupić się tylko na tych, które generują ruch. Mapa witryny pomoże wyszukiwarkom szybciej odnaleźć strony, które powinny być zindeksowane, i poprawi ich widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jak skutecznie wdrożyć nawigację fasetową na stronie, by wygenerować większy ruch? 5 najlepszych praktyk SEO

Nawigacja fasetowa jest doskonałym narzędziem, które pozwala na bardziej szczegółowe filtrowanie produktów, co może przyczynić się do poprawy doświadczeń użytkownika oraz zwiększenia ruchu na stronie internetowej.

Poniżej znajdziesz 5 najlepszych praktyk SEO, które pomogą Ci skutecznie wdrożyć nawigację fasetową, by generować większy ruch.

1. Zidentyfikuj potrzeby wyszukiwania

Przed zaindeksowaniem stron utworzonych przez nawigację fasetową, zidentyfikuj zapotrzebowanie na dane kombinacje filtrów. Jeśli fraza jest popularna (np. „skórzana kurtka do 100 PLN”), warto zaindeksować taką stronę, aby przyciągnąć więcej użytkowników.

2. Zweryfikuj odmiany słów kluczowych typu long-tail

Rozpocznij od identyfikacji potencjalnych stron z nawigacją fasetową na podstawie słów kluczowych z długim ogonem, które mają dużą wyszukiwalność.

Można to zrobić za pomocą narzędzi takich SEMrush, Planer słów kluczowych Google, Moz Keyword Explorer czy Ubersuggest.

Przykład:

Przy pomocy narzędzia SEMrush, wpisz główną frazę kluczową, np. „kurtki puchowe damskie”, a następnie przejdź do raportu dotyczącego powiązanych słów kluczowych i wyszukaj frazy takie jak „kurtki puchowe damskie na zimę” czy „lekkie kurtki puchowe damskie z kapturem”, które mogą być podstawą dla stron z nawigacją fasetową.

3. Unikaj duplikacji treści

Nawigacja fasetowa może prowadzić do powstawania wielu stron z podobną lub identyczną treścią. Użyj tagów kanonicznych (

<link href="URL_strony_głównej" rel="canonical" />

), aby wskazać, które strony mają być traktowane jako podstawowe. W ten sposób zapobiegniesz duplikacji contentu i utrzymasz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Przykład:

Jeśli masz kilka stron z podobnymi kombinacjami filtrów, takich jak „kurtki zimowe” i „kurtki zimowe dla mężczyzn”, zastosowanie tagów kanonicznych pozwoli określić, która z tych stron powinna być traktowana jako główna.

4. Zoptymalizuj struktury URL

Stwórz czytelne i proste adresy URL, które będą zawierać słowa kluczowe odzwierciedlające wybrane filtry (np. „/kurtki/skorzane/do-100-pln”). Czytelna struktura URL pozwala zarówno wyszukiwarkom, jak i użytkownikom, lepiej zrozumieć, co dana strona oferuje.

Przykład:

Zamiast adresu „/produkt?id=123&typ=skorzane&cena=100”, użyj „/kurtki/skorzane/do-100-pln”. To jest bardziej czytelne dla internautów i robotów Google.

Dobre praktyki SEO w ramach optymalizacji struktury URL obejmują:

  • tytuł strony i opis – powinny być zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek, czyli jasno komunikować zawartość strony, zawierać odpowiednie słowa kluczowe oraz wezwanie do działania (CTA).
  • unikalną treść – każda strona powinna mieć unikatowy opis i odpowiednie tagi nagłówkowe.
  • mapę witryny – upewnij się, że adresy URL powstałe w wyniku nawigacji fasetowej są dodane do mapy witryny XML.

5. Spraw, aby strony były indeksowalne

Zadbaj o to, aby strony były zarówno zaindeksowane, jak i dostępne do indeksacji przez Google. Jest to możliwe do osiągnięcia poprzez różne sposoby – w zależności od rodzaju zastosowanej nawigacji fasetowej. Sprawdź poniżej.

Sposób 1: Nawigacja fasetowa z linkami wewnętrznymi

Jeżeli wdrożyłeś nawigację fasetową, która nie jest idealna i prowadzi do utworzenia wewnętrznych linków do każdej kombinacji, musisz upewnić się, że dla tych adresów URL:

  • tag kanoniczny wskazuje na samego siebie, czyli powinien wskazywać na aktualną stronę, aby wyszukiwarki traktowały ją jako oryginalną wersję;
  • tag noindex został usunięty (jeśli został wcześniej użyty), aby strona mogła być widoczna w wynikach wyszukiwania;
  • wszystkie odpowiednie reguły disallow w pliku robots.txt zostały usunięte (lub dodano regułę allow);
  • wszelkie atrybuty nofollow w linkach wewnętrznych zostały usunięte (jeśli zostały wcześniej dodane).

Te kroki mają na celu zapewnienie, że wyszukiwarki mogą bez przeszkód zarówno przeszukiwać (crawlować), jak i indeksować strony utworzone przez nawigację fasetową.

Sposób 2. Nawigacja fasetowa AJAX bez linków wewnętrznych

AJAX, czyli Asynchronous JavaScript and XML, to technika umożliwiająca asynchroniczne aktualizowanie treści bez konieczności pełnego odświeżania strony.

W przypadku konfiguracji nawigacji fasetowej konieczne będzie utworzenie podstrony kategorii. Jest to niezbędne, ponieważ nawigacja fasetowa nie generuje linków wewnętrznych, więc nie można ich wykorzystać do tworzenia tych stron.

Większość platform e-commerce pozwala na tworzenie podkategorii, ale warto rozważyć dodatkową funkcjonalność, która automatycznie grupuje produkty w podkategorie na przefiltrowanej wersji kategorii głównej. Dzięki temu nie trzeba ręcznie zarządzać każdą podkategorią. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie generowanie stron, podobnie jak w przypadku nawigacji fasetowej, ale bez dodatkowych komplikacji związanych z SEO.

Przykład:

Tworząc podkategorię „koszule casual z długim rękawem”, dąży się do ponownego wykorzystania istniejącej listy produktów z nadrzędnej kategorii, aby ograniczyć ją tylko do tych produktów, które pasują do dodatkowych kryteriów (np. koszule z długim rękawem, które mają również atrybut „casual”). Celem jest uniknięcie konieczności ręcznego tworzenia całej listy od nowa.

Nawigacja fasetowa z punktu widzenia SEO i UX – podsumowanie

Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat nawigacji fasetowej w kontekście SEO i UX. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które warto znać na ich temat.

Nawigacja fasetowa z punktu widzenia SEO

Nawigacja fasetowa z perspektywy SEO to:

  • zarządzanie stronami z nawigacją fasetową w taki sposób, aby uniknąć indeksowania niepożądanych treści;
  • użycie tagów noindex, canonical lub blokowanie parametrów w pliku robots.txt jako dobra praktyka;
  • implementacja linkowania wewnętrznego w ramach stron z nawigacją fasetową, aby pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć hierarchię i strukturę witryny;
  • monitorowanie danych analitycznych, takich jak liczba wizyt na stronach z nawigacją fasetową, w celu określenia, które z nich warto indeksować;
  • wykorzystanie Google Search Console do identyfikacji problemów z indeksowaniem stron z nawigacją fasetową, co może pomóc w optymalizacji budżetu indeksowania;
  • unikanie tworzenia zbyt wielu opcji filtrowania, które mogą generować niepotrzebne kombinacje stron;
  • stosowanie przyjaznych SEO adresów URL, które zawierają wartościowe słowa kluczowe, aby wspierać lepszą widoczność w wyszukiwarkach.

Nawigacja fasetowa z punktu widzenia UX

Nawigacja fasetowa z perspektywy UX dotyczy:

  • filtrowania wyników na podstawie preferencji użytkownika, takich jak kolor, cena, marka czy rozmiar;
  • poprawiania satysfakcji użytkownika, skracając przy tym czas potrzebny na odnalezienie interesujących produktów lub informacji;
  • usprawniania nawigacji poprzez dynamiczne ładowanie (AJAX), minimalizując przy tym konieczność ponownego ładowania całej strony internetowej;
  • projektowania filtrów w sposób intuicyjny, aby użytkownicy nie czuli się przytłoczeni nadmiarem opcji;
  • zapewniania dobrze zaprojektowanych oznaczeń wizualnych, takich jak ikony lub kolorowe etykiety, które ułatwiają korzystanie z nawigacji fasetowej;
  • umożliwiania użytkownikom łatwego resetowania filtrów, aby mogli wrócić do pełnej listy wyników, zapobiegając przy tym frustracji.

Nawigacja fasetowa może znacząco poprawić nawigację po stronie z dużą liczbą produktów lub treści. Wystarczy, że zadbasz o te elementy, które omówiliśmy w artykule. Potrzebujesz pomocy? Nasi eksperci SEO z Sempire chętnie Ci jej udzielą. Skontaktuj się z nami już dziś!

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

4.91 / 5 według 47 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dobry wybór!

Przedstawimy strategię i wypromujemy Twój biznes. Daj nam znać o swoim projekcie!

Twoje dane administruje SEMPIRE Europe sp. z o.o.
Więcej o ochronie danych
Administratorem danych osobowych jest SEMPIRE Europe sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, adres: Plac Andersa 3, 61-894 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000969190. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, lecz może być niezbędne do przesłania odpowiedzi na zapytanie i przygotowania oferty. Zobacz więcej...