O co pytać agencję SEO? 21 pytań, które ułatwią Ci współpracę | Sempire

Chcesz pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż?

Zamów bezpłatną konsultację ze Specjalistą od reklamy w Internecie! Otrzymasz darmowe porady, konsultacje i analizę Twojej strony internetowej. Dowiedz się:

  • Jakie działania w Google realizują firmy konkurencyjne
  • Co musisz poprawić na swojej stronie internetowej
  • Ile możesz zyskać wdrażając konkretne rozwiązania

O co pytać agencję SEO? 21 pytań, które ułatwią Ci współpracę

21 pytań podstawowych i około 50 szczegółowych – im więcej zadajesz, tym bardziej szczegółowe informacje uzyskujesz. Wybór agencji SEO to inwestycja na długie miesiące, a nawet lata, więc warto poświęcić czas, by zrozumieć jej podejście, umiejętności czy sposób pracy.

Puste slogany takie jak „najlepsza firma pozycjonująca strony internetowe” czy „100% znajomość SEO” coraz częściej odstraszają potencjalnych klientów i słusznie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnej agencji SEO? Jakie pytania pomogą Ci rozpoznać specjalistów, którzy zamiast obietnic dadzą Ci realne wsparcie w osiąganiu widocznych wyników? Odpowiadamy w artykule.

Z poradnika dowiesz się również:

  • co to jest agencja SEO,
  • dlaczego warto zadawać pytania agencji SEO,
  • jak wybrać firmę pozycjonującą strony internetowe,
  • o co może zapytać Cię agencja SEO.

O co pytać agencję SEO? 21 pytań, które ułatwią Ci współpracę

Co to jest agencja SEO?

Agencja SEO (Search Engine Optimization) to firma specjalizująca się w optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek internetowych, takich jak Google czy Bing.

Głównym celem firmy pozycjonującej witryny jest zwiększenie widoczności w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania. Przekłada się to na większy ruch oraz potencjalnie wyższe przychody dla przedsiębiorstwa (tj. lepszą sprzedaż).

Zakres usług agencji SEO obejmuje m.in.:

Dlaczego warto zadawać pytania agencji SEO przed podjęciem współpracy?

Kto pyta, nie błądzi – a kto pyta agencję SEO, ma pewność, że inwestuje w przemyślane działania, które przynoszą realne efekty. Zadawanie pytań firmie pozycjonującej przed podjęciem współpracy jest ważne z co najmniej 5 poniższych powodów.

1. Zrozumienie strategii i podejścia agencji SEO

Zadawanie pytań agencji SEO pozwala lepiej poznać strategię, którą firma stosuje w pozycjonowaniu stron internetowych. Pytania pomagają również zrozumieć stosowane przez agencję SEO techniki, podejście do wytycznych Google oraz obraną wizję na rozwój witryny klienta.

2. Poznanie metod monitorowania wyników

Dzięki pytaniom dowiesz się, jak agencja SEO mierzy skuteczność działań, jak często przygotowuje raporty oraz jakie wskaźniki (np. ruch na stronie, popularność słów kluczowych, współczynnik konwersji) uwzględnia w swojej analizie.

3. Komunikacja i wsparcie klienta

Wśród pytań kierowanych do agencji SEO powinny znaleźć się kwestie związane z komunikacją. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  • Jak często agencja SEO będzie informować o postępach prac i wynikach?
  • Czy będziesz miał stały kontakt z jednym, dedykowanym specjalistą?
  • Jak szybko firma pozycjonująca odpowie Ci na pytania i zgłoszenia?
  • Czy agencja SEO zapewnia wsparcie w nagłych sytuacjach, takich jak spadki w wynikach wyszukiwania?

Sprawna współpraca z firmą pozycjonującą sprzyja osiąganiu satysfakcjonujących wyników, nie tylko w widoczności sklepu internetowego w wynikach wyszukiwarki, lecz także w sprzedaży.

4. Sprawdzenie doświadczenia i opinii innych klientów firmy SEO

Pytania o wcześniejsze realizacje, sukcesy oraz opinie klientów pomagają upewnić się, że agencja SEO posiada odpowiednie doświadczenie w podobnych projektach. Przykładowe pytania zamieściliśmy w poniższej ramce.

  • Czy możecie przedstawić przykłady wcześniejszych projektów, szczególnie w naszej branży?
  • Jakie wyniki osiągnęliście dla klientów o podobnych potrzebach i wyzwaniach?
  • Czy Wasza agencja SEO ma studia przypadków (case studies), które ilustrują podejście do różnych wyzwań SEO?
  • Jak długo trwa standardowa współpraca z klientem?

Powyżej poruszone kwestie pomagają ocenić skuteczność agencji SEO oraz to, jak radzi sobie z różnorodnymi wyzwaniami strategii pozycjonowania w dłuższej perspektywie.

5. Ocena czasu potrzebnego na osiągnięcie wyników

Zadawanie pytań o czas potrzebny na osiągnięcie pierwszych efektów pozwala ocenić, czy firma pozycjonująca ma realistyczne podejście do optymalizacji stron pod kątem SEO. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania związanego z niemożliwymi do spełnienia obietnicami szybkich wyników.

Warto zaznaczyć, że pozycjonowanie stron internetowych to proces długoterminowy, co każda agencja SEO powinna wielokrotnie powtarzać. Górnolotne deklaracje dotyczące osiągnięcia natychmiastowych efektów przy pozycjonowaniu witryn są mylące. Informuj, edukuj i nie obiecuj niemożliwego – te 3 zasady powinny przyświecać rzetelnej firmie SEO.

Jak wybrać firmę pozycjonującą strony internetowe? 21 pytań, które warto zadać przed podjęciem współpracy

Wybór firmy pozycjonującej strony internetowe to prawdziwe wyzwanie. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty licznych ekspertów SEO i przedsiębiorstw konkurujących o Twoją uwagę, określ swoje potrzeby.

Przeanalizuj poniższe kwestie, przed selekcją ofert i wstępnymi negocjacjami – to pomoże uniknąć straty czasu i środków na działania, które nie przyczynią się do sukcesu kampanii. Z kolei, korzystając z właściwego podejścia oraz wiedzy doświadczonej agencji SEO, masz szansę skutecznie zoptymalizować swoją stronę internetową, zdobyć lepsze pozycje w wyszukiwarce i przyciągnąć wartościowy ruch, który przełoży się na nowych klientów i sprzedaż.

Zebraliśmy 21 pytań, dzięki którym nawiązanie współpracy z odpowiednią firmą pozycjonującą nie będzie spędzało Ci snu z powiek. Sprawdź je poniżej.

1. Jak długo działacie w branży SEO?

Istotnym czynnikiem świadczącym o profesjonalizmie agencji jest jej doświadczenie w dziedzinie SEO. Agencja z długim stażem zapewne zetknęła się z wieloma wyzwaniami, co pozwoliło jej wypracować intuicję w rozpoznawaniu skutecznych strategii pozycjonowania stron internetowych.

Na co zwrócić uwagę?

Mimo iż liczba lat w funkcjonowaniu na rynku jest wartościowym wskaźnikiem kompetencji, czasem lepszym wyznacznikiem jest liczba zrealizowanych projektów.

Przykład Wyobraź sobie dwie agencje – Agencję X i Agencję Y. Agencja X działa w SEO od dekady i zrealizowała 50 projektów, natomiast Agencja Y funkcjonuje od 5 lat, ale ma na koncie aż 80 udanych projektów.

Która agencja ma większe doświadczenie? Agencja Y. 

Agencja SEO, która w krótszym czasie zrealizowała bardziej złożone projekty, prawdopodobnie napotkała więcej wyzwań i rozwinęła bardziej wszechstronny zestaw umiejętności. Nie oznacza to jednak, że liczba lat działalności nie ma znaczenia, warto rozważyć oba aspekty.

2. Jakie obszary SEO zoptymalizujecie pod kątem mojej witryny internetowej?

Jeśli zapytasz agencję: „Jakie obszary SEO zoptymalizujecie pod kątem mojej witryny internetowej?”, odpowiedź powinna obejmować 3 główne obszary strategii SEO.

  • Techniczne SEO – agencja SEO powinna zająć się kodem strony, strukturą witryny, szybkością ładowania oraz innymi czynnikami, które wpływają na widoczność w wyszukiwarkach. Specjalista ds. pozycjonowania sprawdzi, czy wyszukiwarki mogą indeksować witrynę, przeanalizuje błędy 404, przekierowania i inne kwestie techniczne, które mają znaczenie dla rankingu Twojej strony.
  • Doświadczenie użytkownika (UX) – agencja SEO optymalizuje treść, nawigację i dba o pozytywne doświadczenie użytkownika (UX) na stronie. W ramach audytu SEO eksperci sprawdzą, czy struktura treści i optymalizacja słów kluczowych wspierają UX Twojej witryny.
  • SEO poza stroną (off-page) – czyli zdobywanie linków zewnętrznych, budowanie marki online i podnoszenie autorytetu strony. Profesjonalna agencja SEO będzie realizować kampanie, które zwiększą autorytet domeny poprzez zdobycie linków przychodzących z wiarygodnych stron.

Firma pozycjonująca powinna oferować kompleksowe działania w każdym z tych 3 obszarów i potrafić wyjaśniać, jak planuje zrównoważyć wszystkie elementy w spójnej strategii SEO dla Twojej witryny.

3. Czy specjalizujecie się w SEO dla konkretnych branż?

Wybór agencji SEO, która ma doświadczenie w Twojej branży, np. gastronomii lub modelu biznesowym, takim jak e-commerce, może zapewnić przewagę konkurencyjną Twojej strategii marketingowej.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: firma pozycjonująca strony internetowe rozpoczyna współpracę ze znajomością specyfiki rynku czy charakterystycznych dla niego wyzwań.

Jeśli agencja SEO pracowała już w Twoim sektorze, warto zapytać ją o kilka poniższych kwestii.

  • Ile firm z branży obsługiwaliście?
  • Czy moim projektem zajmie się specjalista z doświadczeniem w sektorze X?
  • Czy możecie udostępnić przykłady zrealizowanych projektów z dziedziny X lub referencje klientów?

Dzięki temu będziesz miał większą pewność, że agencja SEO potrafi zastosować sprawdzone metody i strategie, które przyniosły efekty w podobnych projektach.

4. W jaki sposób dostosowujecie strategię pozycjonowania do marki/firmy/branży/niszy?

SEO nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Specjaliści z agencji pozycjonującej strony internetowe powinni mieć konkretne pomysły na to, jak dostosować działania do specyfiki Twojej branży, modelu biznesowego i celów.

Przykładowo strategie SEO dla lokalnej firmy, która chce przyciągnąć klientów z wybranych miast i rejonów, będą znacząco różnić się od tych, które stosuje się dla dużej korporacji działającej na rynku globalnym.

Dobrze prosperująca agencja pozycjonująca powinna dostosowywać standardowe działania do specyficznych potrzeb firmy. Upewnij się, że specjaliści firmy SEO są w stanie wskazać obszary wymagające poprawy, takie jak słowa kluczowe, optymalizacja wizytówki Profilu Firmy w Google czy dostosowanie treści do preferencji klientów.

5. Jakie praktyki SEO stosujecie, aby poprawić pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania i zwiększyć ruch na stronie internetowej?

Agencje SEO mogą mieć swoje unikalne procesy, jednak ich zespół powinien bez problemu móc o nich opowiadać. Nie krępuj się prosić o szczegółowe wyjaśnienie technik pozycjonowania stron, zapytaj o audyt SEO oraz kroki, które dokładnie wykonują w jego ramach.

Jeżeli firma pozycjonująca wspomniała o analizie słów kluczowych, dowiedz się, jak identyfikują te najbardziej wartościowe frazy oraz jakich narzędzi używają. W przypadku technicznego SEO – poproś o wyjaśnienie, co dokładnie za nim się kryje. Zadaniem handlowców i specjalistów agencji SEO jest wyjaśnianie tych kwestii w sposób zrozumiały dla każdego.

6. Czy oferujecie audyt SEO na początku współpracy?

Audyt SEO Twojej strony internetowej to priorytet i filar dalszych prac każdej agencji. To pytanie pomoże Ci dowiedzieć się, czy firma pozycjonująca planuje przeprowadzić dokładną analizę witryny, zanim przystąpi do działań optymalizacyjnych.

Audyt na starcie pozwala zidentyfikować mocne strony oraz obszary do poprawy, co składa się na skuteczną strategię SEO.

Jeśli agencja oferuje taki audyt, warto dopytać o szczegóły – na przykład, jakie aspekty witryny będą analizowane (szybkość strony, błędy techniczne, struktura treści itp.) oraz jak wyniki audytu zostaną uwzględnione w planie działań.

7. Jak definiujecie „sukces” SEO?

Sukces w SEO niejedno ma imię. Niektóre agencje pozycjonujące strony internetowe koncentrują się na pozycjach w wynikach wyszukiwania i wzroście ruchu, dla innych liczy się generowanie leadów i przychodów.

Zadając pytanie o definicję „sukcesu” w SEO, dowiesz się, w jaki sposób agencja ocenia skuteczność swoich działań. Specjaliści z firmy pozycjonującej również powinni wyjść z inicjatywą i skierować do Ciebie 2 poniższe pytania.

  • Jak Twoja organizacja definiuje sukces pozycjonowania strony internetowej?
  • Jakie konkretne cele chcesz osiągnąć dzięki strategii SEO?

Odpowiedzi na te pytania pomogą agencji pozycjonującej strony dostosować działania do Twoich oczekiwań i upewnić się, że cele SEO są spójne z ogólną strategią rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

8. Czy potrzebujecie dostępu do mojej strony internetowej?

Optymalizacja witryny pod kątem SEO często wymaga modyfikacji strony – od dodawania nowej treści, przez aktualizację tagów tytułowych, aż po poprawę szybkości ładowania. Niektóre agencje pozycjonujące strony potrafią działać bez bezpośredniego dostępu do witryny, podczas gdy inne tego wymagają.

Jeśli nie masz możliwości udzielenia dostępu do strony internetowej, co jest częste w przypadku dużych organizacji (i dobrze znane najlepszym firmom SEO), warto to zasygnalizować. Te 3 pytania Ci w tym pomogą:

  • Nasza organizacja ma rygorystyczne zasady bezpieczeństwa i nie może zapewnić bezpośredniego dostępu do witryny. Jakie są Państwa doświadczenia z realizacją optymalizacji SEO w takich sytuacjach?
  • Czy posiadacie procedury pozwalające na efektywną pracę bez dostępu?
  • Jakie działania wprowadzacie w takich przypadkach, by zachować płynność procesu i skuteczność optymalizacji?

Uwaga!

Najlepszą praktyką jest jednak zapewnienie agencji SEO bezpośredniego dostępu do strony internetowej. Dlaczego? Dzięki temu agencja może samodzielnie i na bieżąco wprowadzać zmiany, co przyspiesza proces optymalizacji i pozwala uniknąć nieporozumień wynikających z przekazywania instrukcji. Bezpośredni dostęp umożliwia agencji SEO stałe monitorowanie wyników, szybkie reagowanie na problemy oraz testowanie nowych rozwiązań, dzięki czemu szybciej osiągniesz zamierzone rezultaty.

9. Kiedy mogę spodziewać się efektów SEO?

Z naszego doświadczenia wynika, że to pytanie pomaga zidentyfikować agencje SEO stosujące spamerskie praktyki.

Tego typu firmy często obiecują nierealistycznie szybkie rezultaty, np. w ciągu tygodnia czy na przestrzeni jednego miesiąca. Tymczasem realne efekty SEO zwykle pojawiają się po 3-6 miesiącach, a w niektórych przypadkach nawet po roku intensywnej pracy.

Jeśli agencja wykonała audyt SEO Twojej strony, powinna być w stanie zaproponować bardziej precyzyjny harmonogram działań i oczekiwanych rezultatów.

Wyjątek
Szybsze wyniki mogą być osiągalne, jeśli Twoja witryna wymaga poprawek. Naprawa błędów technicznych i wyeliminowanie niedociągnięć może przynieść zauważalne korzyści SEO w krótkim czasie. Natomiast, jeśli strona internetowa jest już dobrze zoptymalizowana i pozbawiona problemów technicznych, uzyskanie widocznych efektów może wymagać więcej czasu.

10. Z jakich narzędzi SEO korzystacie?

Mimo że najprawdopodobniej nie będziesz miał dostępu do narzędzi używanych przez wybraną agencję SEO, poznanie ich zestawu narzędzi pomoże Ci w lepszym zrozumieniu źródeł danych i metod ich pracy.

Najczęściej renomowane agencje pozycjonujące strony internetowe korzystają z takich platform jak Ahrefs, Semrush, SEMSTORM, czy Senuto. Na rynku funkcjonują również inne płatne narzędzia przeznaczone do analizy konkurencji, słów kluczowych czy tworzenia treści.

Warto zadać dodatkowe pytania, dzięki którym poczujesz się pewniej w temacie funkcjonalności narzędzi SEO. Poniżej znajdziesz 4 najważniejsze z nich.

  • Czy korzystacie z pełnych wersji narzędzi, które oferują wszystkie funkcje, czy z ograniczonych planów?
  • Jakie rodzaje danych pozyskujecie z tych narzędzi, aby monitorować skuteczność SEO?
  • Jak często przeprowadzacie analizy i raporty przy użyciu tych platform?
  • Czy będziecie udostępniać mi wyniki analiz i raportów z tych narzędzi, bym mógł śledzić postępy?

Sama lista narzędzi używanych przez agencję SEO może nie być najistotniejsza. Ważne jest jednak to, aby specjaliści potrafili wyjaśnić, dlaczego wybierają konkretne rozwiązania, np. dlaczego korzystają z Ahrefs do analizy linków zwrotnych – może dlatego, że oferuje on bardziej szczegółowe dane o profilu linków konkurencji niż inne narzędzia według doświadczeń ekspertów danej agencji, co pomaga w opracowaniu skutecznej strategii link buildingu.

Dzięki tym pytaniom zrozumiesz sposób, w jaki agencja wykorzystuje popularne narzędzia SEO do wspierania strategii i monitorowania wyników Twojej witryny internetowej.

11. Z kim będę się kontaktować i w jaki sposób będziecie mnie informować?

Z kim, jak często i w jaki sposób? – trzy krótkie, konkretne pytania, które warto skierować do agencji SEO na wstępnym etapie rozmów. Dzięki nim dowiesz się, kto będzie odpowiedzialny za komunikację, jak często możesz oczekiwać raportów lub aktualizacji oraz jaką formę będą one przyjmować – czy to spotkania, e-maile, czy może dostęp do platformy z danymi na żywo.

Sprawdź te 4 poniższe pytania, dzięki którym zrozumiesz zasady, na których opiera się komunikacja klient – agencja SEO.

  • Jakie formy komunikacji preferuje agencja SEO? E-mail, telefon czy może wideokonferencje?
  • Jaką częstotliwość kontaktu oferuje firma pozycjonująca strony, np. cotygodniowo, comiesięcznie lub kwartalnie?
  • Kto będzie odpowiedzialny za kontakt z Tobą i Twoim zespołem?
  • Czy agencja SEO jest w stanie dostosować się do Twoich indywidualnych wymagań dotyczących komunikacji? 

Jasne ustalenie tych kwestii na początku współpracy pomoże uniknąć nieporozumień i zapewni płynny przepływ informacji między Twoją firmą a agencją SEO.

Uwaga!
Jeśli agencja SEO nie przydzieliła Ci dedykowanego opiekuna lub przypisała do projektu jedynie stażystę, rozważ współpracę z inną firmą. Owocne partnerstwo opiera się na wzajemnym szacunku dla wartości i priorytetów obu stron. Jeśli Twoje potrzeby nie są dla firmy pozycjonującej priorytetem, jest to wystarczający sygnał ostrzegawczy, by poszukać bardziej zaangażowanej agencji SEO.

12. Co się stanie, jeśli zdecyduję się na rozwiązanie umowy z agencją SEO?

Rozwiązanie umowy z agencją SEO może budzić obawy – zwłaszcza gdy wiele miesięcy wspólnych działań wzmocniło widoczność Twojej strony internetowej, a wypracowana strategia pozycjonowania zaczęła przynosić widoczne gołym okiem efekty.

Jak zaspokoić swoją ciekawość i przede wszystkim utwierdzić się w przekonaniu, że warto podjąć współpracę z firmą pozycjonującą witryny? Oto 3 pytania, które powinieneś zadać.

  • Co się stanie po zakończeniu współpracy, gdy zoptymalizuje słowa kluczowe, poprawi architekturę witryny i pokaże, jak tworzyć treści oparte na danych?
  • Czy będę mógł korzystać z nabytych umiejętności i zastosować je w przyszłych działaniach SEO?
  • Czy agencja SEO będzie miała wyłączne prawa do swojej strategii i podejścia, co ograniczy moje możliwości? 

To trudne do omówienia kwestie, jednak warto je poruszyć, aby uniknąć sytuacji, w której zainwestujesz znaczące środki w optymalizację strony pod kątem SEO i podpiszesz umowę bez możliwości swobodnego zakończenia umowy.

Nawet jeśli planujesz długoterminową współpracę, upewnij się, że masz elastyczne opcje na wypadek zmiany planów.

13. Czego wymagacie od klientów, aby skutecznie wdrożyć strategię pozycjonowania strony?

Na dobrą współpracę agencji SEO z Twoją firmą wpływa nie tylko praca samej agencji, lecz zaangażowanie Twojego zespołu. Przed podpisaniem umowy warto zapytać ekspertów SEO, jakich informacji potrzebują od Ciebie, by skutecznie realizować strategię pozycjonowania Twojej strony internetowej.

Agencje SEO często zadają pytania o:

  • wytyczne dotyczące marki i stylu komunikacji,
  • o docelową grupę odbiorców,
  • dostęp do strony internetowej,
  • listę najlepiej sprzedających się produktów lub usług.

Dostarczenie tych informacji daje agencji SEO lepszy wgląd w specyfikę Twojej firmy oraz oferowanych produktów czy usług. To przekłada się na dokładniejsze badanie słów kluczowych, tworzenie treści i opracowywanie innych elementów strategii marketingowej.

Kolejną kwestią, której nie możesz pominąć, jest czas poświęcony agencji SEO. Na ogół firmy pozycjonujące strony potrzebują większego zaangażowania na początku współpracy, choć wymagania te mogą się różnić w zależności od osoby zarządzającej Twoim kontem.

Dzięki pytaniu, ile czasu agencja SEO będzie od Ciebie potrzebować, ocenisz, czy jest w stanie dostosować się do Twojej dostępności i preferencji dotyczących współpracy.

14. Czy możecie wskazać referencje klientów?

Czyny, a nie puste deklaracje. Niektóre agencje SEO mogą promować swoje działania jako „skuteczne i nowatorskie”, jednak za tymi słowami często kryją się „niesprawdzone” lub „fikcyjne” efekty.

Zanim podejmiesz decyzję o współpracy z firmą pozycjonującą, upewnij się, czy jest ona gotowa sprostać Twoim oczekiwaniom. Nic tak nie działa na wyobraźnię i nie utwierdza w przekonaniu, że jest gotowa, jak społeczne dowody słuszności – czyli case studies i referencje.

Skup się na tym, by na przedstawionej przez agencję SEO liście zrealizowanych projektów, znalazły się punkty wspólne z Twoją firmą. W tym celu zadaj następujące pytania.

  • Czy możecie przedstawić referencje od klientów z branży zbliżonej do naszej?
  • Czy posiadacie case studies, które pokazują, jak pomogliście firmom o podobnej wielkości i modelu biznesowym?
  • Jakie konkretne rezultaty osiągnęliście dla firm działających w naszej branży?
  • W jaki sposób mierzycie sukces swoich działań dla klientów i czy moglibyście przedstawić przykłady?
  • Czy mogę skontaktować się z jednym z Waszych dotychczasowych klientów, aby porozmawiać o ich doświadczeniu? 

Dobra agencja SEO nie tylko podzieli się sukcesami, ale też wskaże, gdzie pewne strategie nie przyniosły zamierzonego efektu – autentyczność i przejrzystość budują zaufanie. Jeżeli jednak firma pozycjonująca strony internetowe przedstawia długą listę „przełomowych rozwiązań”, warto rozważyć inną opcję.

15. Czy dajecie gwarancję osiągnięcia konkretnych rankingów lub wyników?

Istnieje cienka granica pomiędzy dążeniem do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwarki a 100% pewność osiągnięcia TOP 10 w rankingu Google. Jaka? Żaden specjalista SEO nie jest w stanie przewidzieć ani kontrolować zmian w algorytmach wyszukiwarek.

Powtórzymy to jeszcze raz. SEO to proces długofalowy, wymagający stałego testowania, analizy i dostosowywania strategii. Rzetelne agencje są tego świadome i tworzą podejście oparte na danych, które może się rozwijać wraz ze zmianami w branży, zamiast składać nierealistyczne obietnice.

Jeżeli uzyskasz odpowiedź typu: „Gwarantujemy, że w ciągu miesiąca Twoja strona znajdzie się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania” lub „Jesteśmy pewni, że osiągniesz konkretny wzrost ruchu o 200% w dwa miesiące”, to warto kontynuować poszukiwania agencji SEO.

Powyższe deklaracje sugerują stosowanie nieetycznych metod lub brak zrozumienia długofalowej natury procesu SEO.

16. Czy przestrzegacie wytycznych wyszukiwarek internetowych oraz w jaki sposób staracie się być na bieżąco z najnowszymi zmianami algorytmów?

Specjaliści agencji SEO na bieżąco śledzą (a na pewno powinni) zmiany w algorytmach wyszukiwarek, które nieustannie rozwijają się w odpowiedzi na zmieniające się preferencje użytkowników.

Nie oznacza to jednak, że powinni znać szczegóły każdej zmiany w algorytmie. Od specjalistów SEO wymaga się jednak umiejętności udzielenia odpowiedzi na poniższe pytania.

  • Jakie zmiany wprowadziliście w strategii SEO w odpowiedzi na aktualizacje takie jak Google Panda, Penguin, Core Web Vitals czy Helpful Content?
  • W jaki sposób śledzicie kluczowe trendy w branży i jak wpływają one na Wasze podejście do SEO? 

Zadanie tych pytań pozwoli sprawdzić, czy agencja SEO aktywnie dostosowuje swoje działania do dynamicznych zmian w ramach strategii pozycjonowania.

17. Jak radzicie sobie ze zmianami sezonowymi i wahaniami trendów wyszukiwania?

W wielu branżach ruch z wyszukiwarek ulega znacznym wahaniom z powodu sezonowości, świąt lub zmieniających się trendów. Agencja SEO powinna mieć plan adaptacji swojej strategii w takich momentach.

Do puli 5 pytań, które warto zadać firmie pozycjonującej strony w kontekście sezonowości, należą:

  • jak dostosowujecie strategie SEO do sezonowych wzrostów i spadków w naszej branży?
  • jakie działania podejmujecie, aby przygotować witrynę na okresy zwiększonego ruchu, takie jak święta lub wydarzenia branżowe?
  • w jaki sposób monitorujecie sezonowy popyt i na tej podstawie modyfikujecie dobór słów kluczowych?
  • jak planujecie zwiększenie ruchu na stronie internetowej w okresach poza sezonem, np. czy korzystacie z treści evergreen lub tworzycie alternatywne kampanie?
  • czy możecie przedstawić przykłady, w których pomogliście klientom z podobnymi potrzebami związanymi z sezonowością?

Dzięki poruszonym poniżej zagadnieniom ocenisz, czy agencja SEO jest przygotowana na zmiany w ruchu i potrafi skutecznie dostosować strategię do specyfiki każdej branży.

18. Czy pomagacie w analizie witryny i skonfigurowaniu śledzenia konwersji?

Profesjonalna agencja SEO powinna pomóc w analizie witryny oraz skonfigurowaniu śledzenia konwersji, aby móc skutecznie mierzyć wyniki działań. Warto jednak zadać dodatkowe pytania, aby lepiej zrozumieć zakres wsparcia oferowanego przez agencję:

  • czy pomożecie nam skonfigurować Google Analytics 4 i Google Tag Manager dla śledzenia konwersji?
  • czy będziecie dostarczać regularne raporty dotyczące konwersji i kluczowych wskaźników wydajności?
  •  w jaki sposób analizujecie zachowanie użytkowników na stronie internetowej, celem identyfikowania obszarów wymagających poprawy? 

Te pytania pozwolą Ci zweryfikować, czy agencja SEO oferuje pełne wsparcie w analizie witryny internetowej oraz posiada niezbędne doświadczenie w konfigurowaniu śledzenia konwersji.

19. Jakie są koszty współpracy z agencją SEO i co obejmuje oferta?

Pytanie o koszty współpracy to podstawa. Agencje SEO mogą stosować model stałej opłaty, rozliczenie godzinowe lub oferować pakiety o różnym zakresie — dlatego ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, za jakie usługi płacisz oraz czy nie pojawią się dodatkowe koszty.

Rzetelna firma pozycjonująca strony internetowe przedstawi klarowny podział kosztów i zakres świadczonych usług. Aby mieć pewność tego, że nie przepalasz budżetu, zadaj te pytania:

  • jaka jest struktura cenowa usług – czy oferujecie stałe opłaty, stawki godzinowe, czy wielopoziomowe pakiety?
  • jakie dokładnie działania wchodzą w skład poszczególnych pakietów? Czy obejmują m.in. analizę słów kluczowych, audyty techniczne, tworzenie treści, budowanie linków i regularne raporty?
  • czy mogą pojawić się jakieś dodatkowe koszty, o których powinienem wiedzieć?
  • czy macie możliwość dostosowania pakietu do specyficznych potrzeb firmy? 

Te pytania pomogą Ci zrozumieć, co wchodzi w skład każdej oferty i uniknąć płacenia za usługi, które nie są niezbędne do osiągnięcia Twoich celów.

Te pytania pomogą Ci zrozumieć, co wchodzi w skład każdej oferty i uniknąć płacenia za usługi, które nie są niezbędne do osiągnięcia Twoich celów.

20. Czy będziecie regularnie informować o postępach działań SEO?

Zapytaj agencję SEO, czy będzie regularnie informować o postępach działań. Poproś o przykładowy raport przygotowany dla innego klienta, aby zobaczyć, w jaki sposób firma pozycjonująca strony przedstawia wyniki i mierzy realizację celów. Następnie zapytaj, jak dopasowałaby raport do Twoich konkretnych celów i wskaźników KPI.

Częstotliwość raportowania może różnić się w zależności od projektu – większość firm otrzymuje raporty miesięczne, ale w przypadku większych marek lub krótkoterminowych działań mogą być wymagane częstsze aktualizacje.

Warto jednak pamiętać, że śledzenie wyników w tygodniowych odstępach może być nieefektywne, a nawet mylące, ponieważ wyniki SEO mogą się zmieniać pod wpływem takich czynników jak zmiany algorytmu Google czy działania konkurencji.

SEO to proces długoterminowy, a nadmierne monitorowanie działań w krótkich odstępach czasowych może prowadzić do pochopnych zmian, które zamiast pomóc, mogą zaszkodzić ostatecznym rezultatom.

21. Dlaczego powinniśmy Was zatrudnić, a nie inną agencję SEO?

Pytanie „Dlaczego powinniśmy Was zatrudnić, a nie inną agencję SEO?” skłania firmy pozycjonujące do wyjścia poza ogólne deklaracje i zaprezentowania swoich unikalnych wartości. Dobrze przemyślana odpowiedź powinna wskazywać na konkretne atuty oraz realne, mierzalne korzyści, które agencja SEO może zapewnić.

Zwróć na to uwagę!
Jeśli agencja SEO potrafi wymienić swoje unikalne cechy, np. specjalizację w Twojej branży, solidny zespół z wieloletnim doświadczeniem, spersonalizowane raportowanie czy wsparcie w analizie konwersji, może to świadczyć o ich profesjonalizmie i dopasowaniu do Twoich potrzeb.

Unikaj odpowiedzi pełnych ogólników typu „mamy najlepsze strategie” – zamiast tego szukaj szczegółów, które świadczą o zrozumieniu specyfiki SEO oraz o rzeczywistych korzyściach, takich jak przejrzyste raportowanie postępów czy konkretne sukcesy z wcześniej zrealizowanych kampanii agencji SEO.

O co zapyta Cię agencja SEO? Sempire odpowiada

Zadawanie pytań agencji SEO można porównać do rozmowy kwalifikacyjnej – to od odpowiedzi na konkretne pytania zależy, czy możesz jej zaufać. W Sempire cenimy sobie szczegółową komunikację z naszymi Klientami.

Oprócz listy 21 pytań do agencji SEO przygotowaliśmy 4 dodatkowe, które sama agencja może Ci zadać podczas rozmowy.

Przykładowe pytania zadawane przez agencję SEO
Przykładowe pytania zadawane przez agencję SEO

Zadawanie pytań agencji SEO to inwestycja w przemyślaną współpracę – odpowiedzi pozwolą Ci ocenić jej profesjonalizm i zaangażowanie. Umów się na konsultację z Sempire i dowiedz się, jak możemy dopasować strategię SEO do Twoich potrzeb – zapytaj o szczegóły już teraz!

Ocena artykułu:

1 2 3 4 5

5 / 5 według 53 opinii

Może Ciebie zainteresować
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Dobry wybór!

Przedstawimy strategię i wypromujemy Twój biznes. Daj nam znać o swoim projekcie!

Twoje dane administruje SEMPIRE Europe sp. z o.o.
Więcej o ochronie danych
Administratorem danych osobowych jest SEMPIRE Europe sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, adres: Plac Andersa 3, 61-894 Poznań, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000969190. Przyjmuję do wiadomości, że podanie danych jest dobrowolne, lecz może być niezbędne do przesłania odpowiedzi na zapytanie i przygotowania oferty. Zobacz więcej...